В Елисейския дворец пред водещите представители на местните печатни издания за масово осведомяване Саркози поясни, че приоритетната задача, която е възложена на екипа от експерти, предвижда до края на годината чрез поредица от консултации да бъде уточнен и да заработи ефективно финансово-икономически механизъм. Той трябва да реанимира френската преса и дя я извади от дълбоката криза, в която изпадна още през 2000 година. Държавата всяка година налива за печата по 1.5 млрд. евро помощи, които обаче не са в състояние да облекчат положението. Изход от създалата се ситуация може да бъде намерен в намаляването на преките и косвените държавни дотации, смята президентът. Той е наредил на експертния екип да започнат дебати с представителите на големите печатни издания, отнасящи се до разпространението на пресата, ролята на журналистите в обществото, както и за стимулиране на конкуренцията с безплатните вестници и интернет сайтовете. Сред предложенията на Саркози за излизане от кризата е промяна на действащото законодателство, което забранява на компаниите да притежават едновременно голяма телевизия, радио и всекидневник, отбелязва "Фигаро".
Лансираните от президента идеи, които ще отстояват неговите представители в преговорите, идват на фона на опасенията на браншовите профсъюзи, че Саркози може да облекчи законите за собствеността. Ако това стане, негови близки приятели, които са видни френски телевизионни магнати, ще могат да купят не само дялове, а дори и контролния пакет от акциите на националните вестници.
Местната преса, в която е обичайно явление и редовна практика политици или техните говорители да редактират и да пишат сами въпросите и отговорите в интервюта, дадени за публикации, страдат от усещането за реална липса на редакционна свобода, констатира и британският в. "Гардиън". В проучване, посветено на този проблем, 57 процента от анкетираните французи са на мнение, че журналистите не са независими от политическите партии.
Срив
8 милиона е дневният тираж на всички френски национални вестници. Той обаче е двойно по-малък в сравнение с този на печатните издания, излизащи всеки ден във Великобритания, и три пъти по-нисък от националните вестници в Германия, твърди Тв 5. Общият оборот на френските вестници се срина катастрофално от 1.145 млрд. евро през 2000 г. до 848 млн. евро през миналата година. Тежката криза се отрази неблагоприятно и на водещите френски вестници "Монд", "Либерасион" и "Фигаро", които бяха принудени да намалят тиражите и съкратят персонала. Единствено спортният вестник "Екип", който все още е на челно място по дневни продажби, продължава да се съпротивлява ожесточено на кризата в бранша, отбелязва медията.