Хиляди канадци празнуваха обявяването на Ванкувър за домакин на зимната олимпиада през 2010 г. (взето от сесия на МОК в Пьончанг (Кор) на 2 юли, 2003 г.). |
Финансовият министър на Британска Колумбия Колин Хансън вече призна за подобна опасност: "Няма да видим този икономически прираст в града, който прогнозирахме преди година. Няма две мнения - Британска Колумбия също ще понесе последствията от ставащото на световния пазар. Все пак въпреки финансовата буря, смятам, че Ванкувър ще има повече полза от домакинството на подобно мероприятие, отколкото вреда."
Според него е радващо, че Ванкувър се намира в напреднала фаза от подготовката. Той дава и за пример Лондон, който също изпитва трудности да се вмести в бюджета си за лятната олимпиада през 2012 г.
Миналата седмица шефовете на оргкомитета в Канада се похвалиха, че сумата, която ще дойде от спонсорите, се покачва от $735 млн. на $760 млн. Но планът за игрите може да бъде ударен по други 2 линии - билетите и допълнителните доходи. Очаква се Ванкувър да спечели $231,9 млн. от продажба на билети, която започна миналата седмица, а е планиран доход от още $10 млн. от "други източници", без те да се уточняват. Появи ли се проблем в някой от тези два аспекта, бюджетът на игрите може да стане практически неизпълним.
Все пак вицепрезидентът на оргкомитета Дейв Коб остава оптимист: "В момента бюджетът ни е $1,63 млрд. Осъзнаваме, че случващото се в световната икономика може да навреди на плановете ни, но съм сигурен в позицията на Ванкувър. Състезателните обекти са почти готови, при това в рамките на бюджета. Има и интерес от нови спонсори, който се засили след олимпиадата в Пекин. Продажбата на билети също върви добре".
Той обаче не спомена, че организаторите са изправени пред проблем с изграждането на олимпийското село. То трябва да е готово през другия ноември и включва 1100 апартамента, които ще бъдат продадени впоследствие. На заседание на общинския съвет зам.-кметът, отговарящ за недвижимите имоти - Майк Фланигън, призна, че бюджетът, предвиден за строеж на селото, вече е надхвърлен с $60 млн. Сумата обаче била покрита от фирмата, на която е възложен проектът - Millennium Development Ltd., и общината няма загуби за момента. Кметът Сам Съливан също потвърди, че засега никой не е искал допълнителни пари. Местната управа разполага и с $30 млн., осигурени от данъкоплатците, още при обявяването на града за домакин.
Според икономистите обаче е възможно всичко да се сгромоляса много бързо.
"Важна е печалбата. Една олимпиада може да донесе много пари, но може и да изгуби много. Ако прогнозираната рецесия се случи, най-вероятно игрите във Ванкувър ще доведат до огромни загуби", изрази притеснение Джеймс Брендър, професор в Икономическия университет на Британска Колумбия.
Според него рецесията може да повлияе на бъдещите спонсори, които ще се откажат от вливане на инвестиции в олимпиадата. Освен това тя може да окаже натиск и върху продажбата на билети. "Няма никакви съмнения, че за организаторите ще бъде много трудно да убедят спонсорите и да продадат всички билети. Това неминуемо ще удари плановете за печалба от игрите", допълни Брендър.
Според него подобно развитие на нещата ще засегне отново данъкоплатците: "В бюджета на олимпиадата вече има пари, дадени от обикновените данъкоплатци. Обаче при продължаваща криза отново ще трябва да се прибегне до тяхната помощ, за да бъдат избегнати загубите за местното правителство", опасява се още професорът.
Но не всички прогнози са толкова мрачни. Според Ед Мансфийлд - партньор в PricewaterhouseCoopers, игрите ще доведат до развитие на местния бизнес и туризъм.
"Ванкувър е в добра форма. Нещата към момента са много добре. Дори при евентуална икономическа криза игрите ще тласнат местния бизнес към развитие, така че не виждам проблеми. Туризмът също ще се развие, защото игрите ще покажат с какво разполага Ванкувър. Друг е въпросът дали хората ще имат достатъчно средства за подобни пътувания", коментира Мансфийлд.
Според финансовия министър Хансън обаче подобни прогнози са нереалистични. Той призна, че очаква печалбите от туризма и местния бизнес да са в пъти по-малко от очакваното.
Неочакван удар за организаторите може да дойде и от още едно място. Миналата седмица стана ясно, че американският автомобилен концерн "Дженерал Моторс", собственик на марки като "Опел", СААБ и "Шеворлет", е загубил някои клиенти заради връзката си с игрите. Компанията плати $67 млн., за да бъде официален превозвач на олимпиадата. Но заради GM от игрите бе отстранена благотворителната организация Right to Play, понеже шефовете на GM заплашили оргкомитета, че ако тя остане партньор на игрите, те ще оттеглят вложените средства. Причината е, че един от основните спонсори на Right to Play, която помага за развитието на детския спорт, е... японският автомобилен гигант "Мицубиши". Откадът от взаимоотношения с Right to Play обаче доведе до загуби и за "Дженерал Моторс", и до бурна реакция от други обществени организации.