Учебният процес в общинските и държавните училища да не се прекъсва изцяло по време на стачка, а да се осигурява поне минимално обучение. Такава промяна в Закона за уреждане на колективните трудови спорове предлага на правителството Комисията за защита от дискриминацията.
Поводът за препоръката е жалбата на група родители от София срещу учителските синдикати и техните лидери Янка Такева и Крум Крумов.
Според родителите стачката на учителите миналата година е лишила децата от правото на образование, гарантирано от Конституцията. Преместването на учениците в частни детски градини и училища е довело до допълнителни разходи за семействата. Родителите са поискали и промяна в закона за уреждане на колективните трудови спорове, с която да се осигури минимална степен на образователни услуги по време на протест.
Комисията по дискриминация изцяло е уважила техния протест. Според нея заради учителската стачка учениците от държавните и общинските училища са третирани "по-неблагоприятно" в сравнение с възпитаниците на частните учебни заведения. Регионалните инспекторати в Ловеч, Ямбол, Русе, Стара Загора и Габрово са констатирали, че учителската стачка е довела до преместване на ученици от едно училище в друго. Антидискриминационната комисия смята, че така са били засегнати права и интереси на деца. Според нея правото на образование на деца до 16-годишна възраст има приоритет над правото на стачка. "Не става въпрос за това кое право е по-висше по ранг - правото на образование или правото на стачка. Става въпрос за паралелно упражняване на права без накърняване на едното право за сметка на другото", пише в становището на комисията. В резултат на това тя препоръчва на правителството в Закона за уреждане на колективните трудови спорове към общественозначимите услуги, които трябва да се осигуряват по време на стачка, да бъдат включени и основното и средното образование в държавните и общинските учебни заведения.
Нямаме отношение към този въпрос, коментира лидерът на учителския синдикат към КТ "Подкрепа" Крум Крумов. Зам. просветният министър Кирчо Атанасов, който отговаря за средното образование, не беше запознат с препоръките на комисията на Кемал Еюп. Просветният министър Даниел Вълчев не е заявявал публично необходимостта от предложената законова промяна.
Към момента учителските синдикати нямат намерение да стачкуват и не са обявявали стачна готовност.
|
|