:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,252
Активни 668
Страници 10,126
За един ден 1,302,066

Банките рязко оскъпиха заемите

Финансовите институции вдигнаха изискванията и за отпускане на нови кредити
За трети път тази година банките повишиха лихвите по кредитите, като надминаха и най-смелите прогнози. При част от големите банки повишението стига 1.5%. От друга страна, финансовите институции ограничиха и достъпа до заеми.



"Никой не беше предвидил лихвите да се покачат чак толкова. Най-накрая и ние усетихме кризата", коментира шефът на кредитния консултант "КредитЦентър" Тихомир Тошев. Ако се сметнат и другите две вълни на повишения от началото на годината, излиза, че повечето големи банки са оскъпили заемите за граждани с близо 2-2.5%. Това значи, че месечната вноска се е вдигнала с около 1/4.

"Лихвите се вдигат, защото цената на ресурса се увеличава, а с колко - това зависи от портфейла на конкретната банка", коментира председателят на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова.

Вдигането на лихвите от началото на октомври не бе оповестено на медиите. Всички трезори, при които има повишение, обещават все пак да информират клиентите си.

Сериозно увеличение по жилищните кредити - с 1.5%, считано от 9 октомври, направи Пощенска банка. С това базовият лихвен процент по заемите в левове за нови клиенти се качва от 8.75% на 10.25%, съобщиха от банката след запитване на "Сега". Покачването на лихвите по заемите в евро пък е 1% за нови клиенти и 0.75% за стари. Лихвите по потребителските кредити, отпуснати от Пощенска банка преди 13 октомври 2008 г., се вдигат с 0.75%. Същото е и увеличението при овърдрафтите. До средата на януари 2009 г. клиентите могат да погасят предсрочно потребителския си заем, отпуснат преди 13 октомври 2008 г., без наказателна такса за това.

"Пиреос" повиши вчера базовия лихвен процент по жилищните кредити в левове, отпуснати след октомври 2007 г., с 0.3%. За по-старите заеми обаче увеличението е с 0.75%. Лихвите по заемите в евро също са качени с 0.75%.

Банка ДСК е оскъпила жилищните заемите средно с 0.5%. При потребителските няма покачване.

"Райфайзен" също е вдигнала лихвите за нови заеми от началото на октомври. "Процентите вече зависят от срока на заема - дали той е до 15 години, между 15 и 25 години и над 25 години. Само от това лихвата се е вдигнала средно с около 0.4%. Отделно за заемите в левове има и покачване с 1%, а в евро - с 0.7%", съобщиха кредитни посредници. На официалното запитване на "Сега" оттам отговориха: "Райфайзенбанк не е увеличавала лихвите по вече отпуснатите потребителски и ипотечни кредитите нито през септември, нито през октомври. Новите кредити са с по-висока цена, съпоставима с променените лихвени равнища по депозитите".

УниКредит Булбанк също е качила лихвите по заемите. От пресцентъра на банката обясниха, че повишението е индивидуално, но средно варира в порядъка на 0.5-1%.

Кредитни посредници, които работят с Булбанк, обаче обясниха пред "Сега", че трезорът е вдигнал процентите по жилищните заеми в левове с 0.9-1.68%, като по-ниският процент се отнася за стандартен ипотечен заем, а по-високият - за потребителски кредит с ипотека. В евро увеличението също не е малко - 1.5-1.88%. "Увеличаваме лихвите по депозитите с по-голям процент. Стремежът ни е да запазим маржа, а не да печелим от вдигането на лихвите", казаха от УниКредит.

От 15 октомври Алианц Банк вдига базовия лихвен процент по всички кредити в левове с 0.5%, т. е. от 8.1% лихвата става 8.6%. Лихвите по всички кредити в евро и долари се покачват с 0.3%.

SG Експресбанк е вдигнала лихвите с 0.55% по новите жилищни заеми в левове, а по тези в евро - с 0.1%, ако са със срок до 10 години.

Една от банките, които засега не са вдигнали лихвите, е ОББ. Оттам обясниха, че ако има промяна, клиентите ще бъдат уведомени. Неофициално се говори, че промяната ще стане още тази седмица.

"Банките раздават по-малко пари, т. е. ориентират се към по-малко, но по-качествени кредитополучатели, като им предлагат кредита на по-висока цена. Това е нормално и няма нищо общо с финансовото здраве на българските банки, което е на много високо ниво", обясни управителят на консултантската компания "Бест кредит" Пламен Пейчев.

Банките наистина за затегнали условията за отпускане на нови заеми, показа проверка на "Сега". Лидер в това отношение е Пощенска банка. Тя спира отпускането на кредити за граждани без доказване на дохода и за панелни жилища. Банката преустановява и заемите в швейцарски франкове.

"Останалите трезори също ограничават раздаването на подобни заеми. Повечето банки вече финансират не 90-100%, а 70-80% от сделката по покупка на имот", каза Тихомир Тошев от "КредитЦентър". Освен това някои от тях вече признават само доходите по трудов договор.
137
8958
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
137
 Видими 
13 Октомври 2008 22:35
"Вдигането на лихвите от началото на октомври не бе оповестено на медиите. Всички трезори, при които има повишение, обещават все пак да информират клиентите си."
Не бе, не ги информирайте-може и да не забележат!
13 Октомври 2008 22:47
Тези дни банките в САЩ и ЕС намалиха лихвите - как у нас се вдигат?...
----------------------------------
----------------------------------
Предавам поздрави на форума от Чичо д-р...
Тъжно е, че не пише, а не пише, защото е за дълго във "фризера"...
Радостно е, че е в София...

Редактирано от - редник на 14/10/2008 г/ 00:55:00

13 Октомври 2008 23:19
Копаха, сяха, поливаха! Е иде време и за урожай.
13 Октомври 2008 23:27
Кой каза че нямало криза
Не знам дали забелязвате, но типичната несъвременна икономика на БГ, нещо май хваща много съвременни настинки а! Че даже повтаря типичните симптоми...Само една разлика има, НЕМА ГО ФЕДА да спасява положението.
13 Октомври 2008 23:36
На кого му е притрябвал ФЕД? Ние банкерите сме предпазливи хора и заемаме внимателно. Е, поне умелите банкери
13 Октомври 2008 23:45
Тези дни банките в САЩ и ЕС намалиха лихвите - как у нас се вдигат?...
Така е но Централните банки на всяка държава и те трябва вследствие на това да свалят лихвите. но Българска централна банка се услушва и защо ли? Няма вече нищо за крадене ще прибираме апартаменти.Вадете парите от дюшеците ще има търгове.
13 Октомври 2008 23:59
Рекордни печалби от лихвите!
14 Октомври 2008 00:39
Не се наядоха гадните банкери! Няма ли кой да им забрани да тероризират хората, получили кредит? В договорите е записано, че лихвите се увеличават само при извънредни ситуации. Колко трябва да станат печалбата и заплатите им?
14 Октомври 2008 00:51
Вдигането на лихвите може да се прави по 2 основни причини:
- ограничаване на раздаването на заеми;
- трябват им спешно пари;
А може и поради двете
14 Октомври 2008 01:00
Мда.

дет се вика - честито на спечелилите.

колегата псевдо банкер по горе е пропуснал да обясни има си причина при нас кредита да се дигне.

Както някои колеги форумци са запознати, в секция чужбина доста се питаше се кой ще плаща кредитите на щатите. търсете отговора по горе - плащането ке дойде от банановите републики дека са си продали банковата система и сега ще гарантират с местният си пазар заемите на големите.
За протокола - лихвите не се дигат заради проблеми с ликвидноста на БГ‌ банките - при задължителен банков резерв над 10% подобно твърдение е абсурд.
Социялният мир обаче изисква, българският и подобните му пазари да послужат за гарант за печалба и гаранция за банките инвестирали в САЩ.
И в кратце - Подходете отговорно - най доброто тепърва предстои .

Редактирано от - mitkog на 14/10/2008 г/ 01:12:27

14 Октомври 2008 01:17
"никой не беше предвидил" е малко силно казано, но нейсе. важното е да имаме мнение.

/митког, я ти като експерт кажи, в тия български банки с 10% резерви каква част от капитала, дето се раздава като заеми идва от местните депозити. ако знаеш де.
14 Октомври 2008 01:23
Тва с оскъпяването на заемите не засяга Мократа ливада...Он превърна набърже $100К у 300К евро и сиге си върти синджиро, любува се на кумините и громи сичкото реднек, дет не се е усетил отдека духа ветъро.
Ка да не му завидиш на такъв инджинер кат БайГанев?
***
P.S. Приеми моите поздрави, чичко Докторе.
Приятно прекарване в Софието и...умната.
14 Октомври 2008 02:26
Снощи зададох тук един, по-скоро, два въпроса. Не се намери никой достатъчно благосклонен да ми отговори или поне аз не разбрах, ако ми е отговорил индиректно. Вероятно е заради едно от двете: никой не е взел въпроса ми/мен насериозно /по една или друга причина/ или е въпрос за $1, 000, 000 /най-малко/. Позволявам си да го копирам тук и да го задам отново. Дори и да ми кажете коя от горните причини е валидна пак е нещо.
Прощавайте за лаическия въпрос - не разбирам от бизнес и икономика. Възможно е да сте го дискутирали предните дни, не съм следила. Зная, че факторите, действащи сега не действат изолирано един от друг, но намалялото доверие в банковите системи /независимо от държавните гарантирания и национализации/ не води ли до повишено потребление на стоки /заради стремеж към опредметяване на наличните финансови ресурси и спестявания/, от тук и до по-голям стокооборот, което би трябвало да означава вдигане на заплатите? Изглежда ми логично, въпреки че предполагам, че ще ме оборите. Освен това, предполага се приток към България на спестяванията на емигранитите с цел инвестиция в недвижимо имущество, заради нагласата, че тук се очаква да сме остров на стабилността /с това впечатление останах от форума вчера/. Това не означава ли задържане нивото на цените на имотите /въпреки кризата и схващането, че пазрът на имоти е въздух под налягане/, че и даже известен ръст на тези цени?

Впоследствие видях, че въпросът с имотите е ябълката на раздора в споровете и някои схващания вече са поостарели с един-два дни и неактуални, напр. "Бг - остров на стабилността", но все пак...
14 Октомври 2008 02:43
Гъзане, запомнил си ми цифрите гледам. Рак се получава от тях на дебелото черво да знаш и джигери се пукат кат американски балони. Абстрахирай се разсей се така ще ти е по-леко на празната кратуна.

14 Октомври 2008 02:51
В Америка заемите са два вида.Постоянен и плаващ.Постояния е малко по скъп но пък за сметка на това си плащаш целия заем с уговорената лихва 7% примерно.Плаващия е примерно 6% но може един ден да стане и 12%.За по кратак срок са практични но за 20-25 години по добре е постоянен.
14 Октомври 2008 02:58
Пробуждане, намаленото доверие в банките не води до купуване на стоки, а до пазене на парите в бурканбанк или инвестиране в злато примерно. КОнсумацията намалява тъй като хората не са сигурни колко зле ще им се отрази кризата (я работа загубят, я всичките им инвестиции изгорят). А за "острова на стабилността" - ще приемем че си се пошегувала Може би изключението е инджинер Ганев, ама то и той е една шега, така че....
14 Октомври 2008 04:30
starija hush

В Америка заемите са два вида.Постоянен и плаващ.Постояния е малко по скъп но пък за сметка на това си плащаш целия заем с уговорената лихва 7% примерно.Плаващия е примерно 6% но може един ден да стане и 12%.За по кратак срок са практични но за 20-25 години по добре е постоянен.

не е "малко по-скъп" и не може да е "фиксиран" за целия период, през 2-3 години лихвата се осъвременява;
14 Октомври 2008 04:44
Убав ник сте си избрали, приятелю хайванче...май наистина Ви приляга.
Не, че дъртийот ашлак не е един от форумните бисери, ама у случая е прав-фиксиран демек фиксиран, дорде се изплати.
А на тебе, Мокра ливадке, ти благодарим за съвето.Неколко нощи не моем да спим и саде сметам колко ли ще изкяри инвеститор кат тебе.
Ти си върхот, инджинер БайГанев.
Щастливеца мое и отдавна да го нема, ама Ваша милост, неговият герой, сте по-жив от всекога.
Булгар, булгар...
14 Октомври 2008 06:09
Значи може да го "фикснеш" за 30 години, така ли? Ясно, че ни си търсил жилищен заем скоро
14 Октомври 2008 06:16
Па че ти го кажем, приятелю...никът ти наистина е убав.
14 Октомври 2008 06:25
За каква криза става дума?
За криза в стадото, банките доят. Къде освен тук дават заем с произволна лихва?
Когато банката дава заем с фиксирана лихва това е нейният риск. Може с времето да спечели, може и да загуби. Тук по всяко време лихвата може да си я сменя когато иска. Т.е. риска е само в ПОТРЕБИТЕЛЯ на заема. Банката загуба няма никога. Какво рискува банката?
Или както спомена някой по-нагоре навсякъде лихвите падат. А тук нагоре.
И като се знае, че капитала на банките е външен и се върти тук за ОГРОМНИ печалби, да не би ние да покриваме загубите на закъсалите на запад?
Нали сме овчици ...
14 Октомври 2008 06:33
заеми с фиксирана лихва ги има(ше? ) главно в америка, тук става дума за останалата част оф света и в частност за България, но нашенските "американци" нали кога станаха цигани, кога им почерне гъзето та като истински янки по-далече от америка не виждат
14 Октомври 2008 06:38
Аааа, щом е за България-дължим ти извинение, хайванче.
Тама хем фиксираното е най-променливо, хем и временните работи са най-постоянни.
Извинявай.
14 Октомври 2008 07:09
При част от големите банки повишението стига 1.5%.

Ееех, някакъв мижав процент, какво значи тук някаква си лихва!
14 Октомври 2008 07:18
Много скоро ще има приземяване, приземяване, приземяване или по точно грубо кацане на цените на недвижимите имоти.


Така, че по-добре сега продавайте от колкото след година две.

За съжаление Тъпаците Банкери точно това предизвикват с тези вдигания на лихвите. Не, че нямаше да стане и без тях приземяването, но ще стане доста по-скоро.









http://nedvijimiinvesticii.blogspot.com/
14 Октомври 2008 07:22
iva 91никой не те е карал насила да теглиш кредит.Кредити не се получават ей тъй като си седиш у вас от небето.Когато тегли кредита помисли ли добре.Не реви че ти е скъпо и мисли какво можеш да направиш.Миналата година ви казах че това с кредитите ще свърши зле.Иде зима папото о топлото са нагоре вноските също а заплатите не.Много хора или ше загубят жилищата си или ако доживеят до напролет ше пасат.
14 Октомври 2008 07:24
"...Никой не беше предвидил лихвите да се покачат чак толкова. .....коментира шефът на кредитния консултант "КредитЦентър" Тихомир Тошев. "
...
Този Тошев най-вероятно е изучавал някоя друга професия: антропология, зоотехника или оперно пеене.
14 Октомври 2008 08:33
Хъша е прав Хасан също.
fixed rate mortgage-лихвата не се променя до изплащането на заема
Adjustable rate mortgage-лихвата периодично се променя
Аз имам и двата вида като втория например вид съм фиксирал първите 5 години да не се променя.
14 Октомври 2008 09:02
simo
....каква част от капитала, дето се раздава като заеми идва от местните депозити. ако знаеш де.

Никаква драги - и го знаеш предполагам.
А наясно ли си при какви лихвени проценти бяха финансирани софийските клонове от компаниите майки /централи / собственици / и аджеба колко пункта беше над стандартният междубанков ?
Без да влизам в теория на конспирацията ма БНБ и МВФ /да се чете "валутнио борд" у БГто/ целенасочено не приложиха никаква регулация за да спрат този процес. Специялно за експертите от тези двете + БКК съм сигурен че играха със съзнанието че създават буферен пазар за рискови експозиции на определени играчи
кат се замисля обаче може и да греша - може просто да са неспасяеми идиоти и да не са забележили ко стаа точно
14 Октомври 2008 09:29
Не се наядоха гадните банкери! Няма ли кой да им забрани да тероризират хората, получили кредит?

Ами щом "хората" се вързаха лекомислено на рекламите и безотговорно и безразсъдно потънаха в кредити за да си осигурят "по-добър живот" (например да си сменят руския работещ хладилник за последен модел Самсунг или нова плазма; отделно сегмента на инвестиционните жилища) - ще бъдат тероризирани.
Всъщност увеличението на банковите кредити е белия кахър. Чакайте какво ще стане с лихвите на лизинговите компании.
14 Октомври 2008 09:43
Никаква драги - и го знаеш предполагам.


еми тогава какъв ти е проблема и кво са ти криви американците?

А наясно ли си при какви лихвени проценти бяха финансирани софийските клонове от компаниите майки


не съм, но естествено е да е по-скъпо. като отива инвеститор в рискова икономика, нормално е да иска голяма премия за риска. който не може да я плаща, да не взима заеми или да не живее в рискова държава.

Без да влизам в теория на конспирацията ма БНБ и МВФ /да се чете "валутнио борд" у БГто/ целенасочено не приложиха никаква регулация за да спрат този процес.


да, МВФ и американците са виновни. понеже БНБ-то само с българи се справи много по-добре преди борда.
14 Октомври 2008 09:44
БТЛ Кредитцентър е рекламна къща - какво очаквате от човеко ? На тях бизнеса им е да рекламират банките и условията им и да си гепят комисион за всеки нов балък. Пардон те му викат ""консултиране". А и бтл тишката май беше завършил маркетинг .
14 Октомври 2008 09:53
Simo препоръчвам ти чай от жълт кантарион и машерка - отпуска нервите, полезен е и ще ти помогне да не виждаш във всеки постинг заплаха за люлката на демокрацията.
Мнението ми по темата е само едно - в момента на БГ‌ пазара му се еба*а мамата като резултат на паническите усилия на т.нар "инвеститори" в банковата система да си покрият загубите през изцеждане на незащитен пазар.Ако теб това те изпълва с гордост и искаш да се радваме заедно - ми не мерси не е за радване.
Само като пример гръцките банки реализират загуба почти навсякъде но балансите са им на плюс и издрапват от кризата почти сухи най вече заради добрата печалба от БГ‌ пазара.
Ако имахме национално отговорно банкиране и работеща централна банка или дори мин фин - това щеше да се предотврати. Да нямаше да има кредитно одобряване за 20 минути и ипотечни кредити за по 100 бона на хора сосигуровки върху 200 лева но нямаше да има и такава огромна дупка в баланса.
та така - айде че требе да бягам към офиса.
14 Октомври 2008 09:56
starija hush

Чувал ли си у нас да има заеми с постоянна лихва? Струва ми се, че не. Поне аз знам само за заеми с плаваща лихва у нашите банки.
14 Октомври 2008 09:59
митког, ти имаш нужда от нещо отрезвително, ако мислиш, че българският пазар покрива загубите от световната криза.

а на мен кажи какво пиеш, щото явно не е чай
14 Октомври 2008 10:00
увеличението, макар и незаслужено за бг пазара, все пак е нищожно. 1-2% са нищо даже за физическо лица. да не говорим че бизнес който се крепи на тези 1-2% по-добре да се затвори! ай стига мрънкане, който иска да използва нещо което още не е изработил (че и да се самозаблуждава че го притежава) - нека му е хак! писна ми от хора дето разнасят телефони за 1000 лв., ама по 2 седмици от месеца са с блокиран номер и как "30-40 лв. са неимоверно много и сега каква сметка ги чакала". не можеш да си планираш живота нахлупил розовите очила! разумния човек така планира разходите че винаги да му остава по нещо пък после както винаги изскача по някой непредвиден разход и всичко е ок и няма вайкане.
14 Октомври 2008 10:02
Големият проблем е, че сме принудени да търпим само чужди банки в България. Не искам да си представям ситуация, в която българското правителство ще спасява вносните банки, за да не им паднат печалбите. Ще е връх на цинизма.
14 Октомври 2008 10:06
Ще трябва пак да се повторя. Българинът като ще си купува кола на старо за 3-4 хил.лв, вика двама майстори и я оглеждат отвсякъде - всяко винтче и всяка тръбичка. Като тегли кредит от 100 хил.лв, подписва с вик "е..л съм му мамата", почти без да е чел договора, а в един момент се оказва изненадан, че лихвата му била плаваща. Дори не знае към какво е вързана лихвата му, та си мисли, че някой алчен банкер бил махмурлия, та затова решил да вдигне лихвите с колкото му е кеф - да направи мръсно на клиентите си.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
14 Октомври 2008 10:13
Банките рязко оскъпиха заемите

щото
ресурсът се е оскъпил

Какъв ресурс, бе кратунковци златни!? Нали заради такива като вас сме закопчани във валутен борд с фиксиран курс?
Ресурсът ви са парите на клиентите и евентуално
ако ви стиска да се обадите на по-големите батковци, пари от банката-собственик в чужбина. И както вече отбелязаха преди мен, и двете поефтиняват в момента.
Поздрави на Чичо Д-р!
14 Октомври 2008 10:18
Браво, точно навреме
14 Октомври 2008 10:22
Lowec
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 5895
Скрий: Име, IP
"Шампион по инвестиции"

Ръста беше висок, защото това бяха инвестиции на краткосрочни инвеститори. Започна и се очаква спад с около 15-17% на чуждестранните инвестиции в България. В момента световната банкова криза и инфлация са основна грижа на богатите инвеститори. Те драстично са намалили транзакциите с акции, бонове и структурни продукти, именно заради инфлацията, непостоянството в цените на активите, и резките промени във валутните курсове. Затова банките ще започнат трудно да набират паричен ресурс, което ще доведе до вдигане на лихвите по депозитите, за набирането на средства, а това води и до вдигане на лихвите по кредитите /заемите/. След което следва и спад на цените на имотите, /което вече започна/, колкото и да ни убеждават в противното маститите ни икономисти.
А краткосрочните инвеститори предимно използват схемата - купуваш евтино, продаваш скъпо /земя, сгради, терени за строителство и др/.
Минало време, сега е светнала вече жълтата светлина
Създадено: 25.9.2008 г. 10:20:22

14 Октомври 2008 10:23
Шшт, тихо!
Ще уплашите рибата!
Като пример Натиснете тук и вижте последният абзац - "Украина замрази депозитите на гражданите...".
14 Октомври 2008 10:24
Самоцитирам се, защото никой не ще да вникне в прогнозираното. А да се повтаряме, се тая
14 Октомври 2008 10:25
Плаващата компонента обикновено е "вързана" към някакъв обективен измерител, например тримесечен EURIBOR.
За съжаление има и банки дето променливата компонента на лихвата се определя "от банката в зависимост от пазарните условия".
14 Октомври 2008 10:26

Chreston 14.10.2008 г. 10:02:54
... Не искам да си представям ситуация, в която българското правителство ще спасява вносните банки, за да не им паднат печалбите. ...

И какво в случая значи "вносните"?
14 Октомври 2008 10:29
За съжаление има и банки дето променливата компонента на лихвата се определя "от банката в зависимост от пазарните условия".
Сигурно има закон, по който БНБ като държател на кредитния регистър може да бъде накарана да изпрати списъците на клиентите на тези банки направо за медицинско освидетелстване.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
14 Октомври 2008 10:31
Аз пък искам заем в исландски крони!
14 Октомври 2008 10:39
Вчера го казах, днес ше се повторя: - "Доларите в марки"!
Китайски!
14 Октомври 2008 10:43
Може и в "рупии", индийски
14 Октомври 2008 10:44
Манрико, смееш се, но пишещият тези редове (и много други клиенти на т.н. Пощенска банка) е кандидат за тази слава.
Глупост и алчност, както беше споменато, най-вече глупост.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД