Репортаж на Би Би Си промени позицията на британския външен министър за конфликта в Южна Осетия
Радио Би Би Си излъчи репортаж за престъпленията на грузинските военни срещу мирни жители в хода на краткия военен конфликт в Южна Осетия на 8-11 август, който изненадващо промени позицията на британския външен министър за конфликта. Кореспондентът Тим Хюъл дава думата на очевидци, разказали как децата са умирали в ръцете им от раните. Той твърди, че данните за непропорционално прилагане на сила от грузинските военни са получени от сътрудници на правозащитната организация "Хюман райтс уотч", посетили Южна Осетия. Една жена разказва как срещу 5-етажния им жилищен блок спрял грузински танк, който започнал методичен обстрел по всеки етаж. "Стреляха не с автомати, а с тежко въоръжение". Репортерът добавя, че следите от снарядите върху сградата потвърждават нейните думи. Лекарката от болницата в Цхинвали Мария Кочиева свидетелства как тя и трима роднини станали мишена на грузински танк. В нощта на 9 август те се опитали да напуснат града, но от грузински танк войници открили огън по колата им. Улучената кола излязла от пътя, но грузинците стреляли по тях и след това. Една от пътничките загинала. Кочиева показала мястото на инцидента, а по останките от колата имало следи от куршуми.
В същото време журналистът разказал как осетинските опълченци систематично са разрушавали грузинските села в Южна Осетия. Някои къщи в тях са били изгорени.
"Категорично отричаме всичко казано и всяко обвинение във военни престъпления. Разбира се, ние сме отворени за всяко едно разследване", заяви в репортажа грузинският президент Михаил Саакашвили.
Британският външен министър Дейвид Милибанд обеща пред Би Би Си да се отнесе максимално сериозно към обвиненията срещу Грузия. "Действията на Грузия бяха безотговорни, а руският отговор - непропорционален и неправилен. При посещението си в Тбилиси аз естествено повдигнах на най-високо равнище въпроса за военните престъпления". "Това как действаше грузинската армия предизвиква у нас редица сериозни въпроси", сподели и помощник държавният секретар на САЩ Даниел Фрид.
ЕВОЛЮЦИЯ
Доскоро британската позиция бе коренно различна. След конфликта Милибанд зовеше да се създаде коалиция срещу "агресията на Русия в Грузия". В разговор с руския си колега Сергей Лавров той отказа да признае грузинското нападение над спящия Цхинвали. Милибанд зовеше също ЕС да спре преговорите с Москва за нов договор за партньорство. Лондон заедно с Полша, Литва, Латвия и Естония оформи лагерът на "ястребите" в ЕС срещу Русия.