Гражданите, които желаят да им се отчита реално изразходваната електроенергия всеки месец, ще трябва да си засичат електромера сами и да съобщават данните на енергийната компания по телефона.
Това каза министърът на икономиката Петър Димитров по време на парламентарния контрол вчера. Идеята ще бъде приложена най-напред при ЧЕЗ, която обслужва Западна и Северна България и която първа въведе тримесечното отчитане на тока, довело до множество скандали. След това практиката ще се въведе и от останалите две дружества - E.ON и EVN.
За да се възползва от тази възможност, гражданинът първо трябва да регистрира в компанията определен цифров телефон, от който ще диктува данните. Ако енергото се усъмни, ще праща инкасатор за проверка. Самата компания от време на време ще засича уредите и ще праща изравнителни сметки. Плащането ще продължи да бъде всеки месец.
До тази идея се стигна, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) нареди на ЧЕЗ да започне отново да засича електромерите всеки месец. За да не назначава обратно съкратените над 300 инкасатори, компанията е предложила гражданите сами да подават данните. "Няма да коментираме, преди нещата да станат окончателно ясни", казаха официално от ЧЕЗ вчера. От ДКЕВР признаха, че отчитането по телефона е една от възможностите, но тя ще бъде въведена временно. Все още не е ясно как ще накарат възрастните хора да си отчитат електромерите или ромите да се катерят по стълбовете, където преди време бяха качени електромерите им, за да няма кражби. Затова се обмисля тотална смяна на сегашната система на отчитане. Идеята е енергодружествата да прехвърлят тази дейност на външна фирма. След това всеки клиент ще посочи в индивидуален договор на колко време иска да му се отчита електромерът. Колкото по-често става това, толкова по-скъпо ще струва. Докато се избере външна фирма и се подпишат договорите обаче, ще минат месеци.
Заради европейската директива, която изисква да се плаща само за реално консумирана енергия, ще се наложи и смяна на топломерите. Министър Петър Димитров съобщи, че през 2009 г. ще влезе в сила нова наредба, с която ще се въведе дистанционно отчитане на уредите по радиаторите. Така реално използваната топлоенергия ще се знае всеки месец, а не както сега - веднъж годишно. Димитров спести информацията колко ще струва това, като спомена, че евентуалното купуване на нови уреди ще бъде задължение на топлинните счетоводители.
"Нямаме нищо напротив - ако има кой да плаща, можем и всеки ден да отчитаме. Ще купим и уреди", реагира председателят на Асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство Тодор Кузманов. Според него обаче става въпрос за големи разходи - най-евтините уреди, позволяващи дистанционно отчитане, струват към 70 лв. за радиатор. Сега уредите се засичат веднъж годишно и това струва към 4-5 лв. на радиатор.
И кат падне едно хакване на топломери ... не ти е работа.
Редактирано от - Deal-a на 01/11/2008 г/ 02:27:18