Руският президент Дмитрий Медведев представи пред Федералнато събрание първото си годишно послание, в което призова за радикална реформа на политическата и икономическата система на света. "Урокът от грешките и кризите през 2008 г. показа на всички отговорни нации, че е време за действие". Според него самонадеяната американска политика е в основата на финансовата криза и на конфликта в Южна Осетия. "Светът не трябва да се управлява от една столица. Онези, които отказват да разберат това, само ще създават нови проблеми на себе си и на другите", посочи Медведев. "Ще създаваме истински демократичен модел на отношенията, без да допускаме еднолично доминиране в която и да е сфера. Ще направим всичко, за да стане светът по-справедлив и по-безопасен", увери той и добави, че Русия е готова "да взаимодейства в тази насока със САЩ, Евросъюза, Г-8 с всички заинтересовани страни." Във връзка с това той призова да се изградят международни механизми, "блокиращи погрешните, егоистичните и понякога и просто опасни решения на някои членове на световната общност". Според него един от тях е "проблемните държави да не се изолират, а да се води диалог с тях".
Руският президент се обяви за представителство на по-малките партии в парламента. На вота през 2007 г. 5 млн. избиратели останаха без федерално представителство, защото са гласували за малките партии. "Това е несправедливо", заяви той и настоя за 5-7-процентов праг за влизане в парламента.
Той предложи още президентският мандат да се удължи от 4 на 6 години, а на парламента - от 4 на 5 години. Целта е по-ефективно да се правят реформите. Промените трябва да влязат в сила след сегашния му мандат. Това са първите големи инициативи на Медведев, откакто пое президентския пост през март, отбеляза АП.
ОТГОВОР
Русия е готова да разположи в Калининградска област ракетните комплеки "Искандер" заради плановете за изграждането на американски антиракетен щит в Полша и Чехия, обяви Медведев. Руската армия ще извършва още радиоелектронно следене и заглушаване на елементите на американската противоракетна отбрана в Европа. Остават на служба и три ракетни полка, които трябваше да бъдат разформировани през 2010 година. "Това са принудителни ответни мерки", уточни президентът.