:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,157
Активни 759
Страници 22,060
За един ден 1,302,066

Пенсионните вноски олекнаха вече с 20% заради кризата

От догодина фондовете ще оповестяват задължително нивото на риска, който поемат при управлението на парите
Доходността по спестяванията за втора и трета пенсия, която към края на септември бе на минус с 12-15%, в края на октомври вече е стигнала минус 20% и дори повече. Това стана ясно от изявление на шефа на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов в парламента. Наред с вдигането на банковите лихви това е най-осезаемият резултат от трусовете на световните финансови пазари и засяга 3 596 666 българи, които правят вноски в частните пенсионни фондове.

Фондовете за втора пенсия на родените след 31 декември 1959 г. отчитат спад от 19% от януари до края на октомври, сочат последните данни на КФН. Още по-голяма е загубата на професионалните фондове - 22%, които ще изплащат пенсии на хората от първа и втора категория труд. При тях проблемът с доходността е по-сериозен, защото първите пенсии от тези фондове трябва да почнат да се изплащат от 2011 г.

Доброволните фондове, които ще осигуряват т. нар. трета пенсия, загубиха най-много - 23%. Те са единствените, от които средствата могат да се теглят предсрочно. Миналата година много хора се втурнаха да влагат парите си в тях не толкова за да пестят за пенсия, а заради високата доходност от средно 15%. Затова при спада на борсите т. г. част от средствата бяха изтеглени.

Апостолов не съобщи вчера данни за изтеглените през октомври пари от фондовете, но общо изтеглените средства към края на септември бяха 82 млн. лв., което е с около 50 млн. лв. повече в сравнение с тегленията за същия период в предишни години. През октомври отливът със сигурност е продължил, тъй като тогава спадът стана публично известен. Към края на септември общо активите на фондовете за трета пенсия са 571 млн. лв. Във фондовете за втора пенсия, включително професионалните, пък има още 1.8 млрд. лв.

"Голяма част от парите за пенсии се инвестират на фондовите борси и е невъзможно при световна финансова криза те да са на печалба и да не отчетат загуби. Все пак загубите са доста по-ниски в сравнение със спада на нашия борсов индекс, който е на минус 70%.", поясниха експерти. "При един такъв спад на пазарите единственото, което може да спаси ситуацията, е времето. Надявам се, че в рамките на между 12 и 18 месеца доходността отново ще бъде възвърната", прогнозира Апостол Апостолов.

Най-вероятно доводът му е, че в този срок фондовите пазари ще започнат да се възстановяват. Временните спадове и ръстове са напълно нормални за дългосрочни инвестиции със срок 20-40 години, успокояват експерти. През м. г., а също и през 2006 г. фондовете бяха на плюс средно с 13-15%. За целия период от 2002 г. насам доходността е плюс 7.6% на година, се посочва в представения вчера от КФН в парламента отчет.

От догодина пенсионните дружества задължително ще оповестяват не само доходността, но и нивото на риска, който поемат. На рекламните брошури и в другите съобщения на фондовете ще има и специален надпис, че "не се гарантира положителна доходност и стойността на дяловете на фондовете може да се понижи".

Готви се и промяна в закона, която ще позволи увеличаване на доходността на пенсионноосигурените. Държавата поетапно ще намали таксата за управление, която събират фондовете за втора пенсия, от сегашния 1% на 0.6% през 2013 г. Засега обаче предложението е блокирано заради спорове с Асоциацията на пенсионните фондове.

Сега фондовете за втора пенсия събират 5% удръжка от всяка осигурителна вноска, удръжка за управление 1% годишно върху активите и 20 лв. за прехвърляне на партидата от един фонд в друг. В Румъния удръжките са почти двойно по-ниски, сочи проучване на КФН.
22
3086
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
06 Ноември 2008 00:30
Като си представя колко хора в България потриваха ръце и се кефеха на случващото се в империалистическа Америка. И какви приказки от сорта "Хак да им е.." се изприказваха.. Сега изведнъж - "А, ама и нашите пари ли?"
06 Ноември 2008 07:51
Слушайте министъл председатела - кризата нас няма да ни засегне. Серго ти си долен лъжец.
06 Ноември 2008 07:56
Вземат ти парите, Те да плащат ЛЕКУВАНЕТО ти, -ДОПЛАЩАЩ/или плащаш, вземат ти за да ти дадат пенсия/АКО ОСТАРЕЕШ, ВЪОБЩЕ/-парите били в ЗАГУБА.Е, колко пенсий изплатиха, та излязоха на червено!!!ДЪРЖАВНА МАФИЯ-нищо друго.
06 Ноември 2008 09:12
Поредното 'ужилване'...
Интересно е, че когато цената на същите тези акции се увеличи неколкократно, пенсионните фондове отчитаха 10-15% печалба, вместо 80-100%, примерно.
06 Ноември 2008 09:24
А за излишъка и реален Сребърен фонд щяха да създават...
06 Ноември 2008 09:25
някой да е очаквал нещо друго???
06 Ноември 2008 09:28
Щяли да ми обявяват вече и какъв е процента риск. И какво като ми го обявят? Да не би да имам възможност да избирам дали да се осигурявам за втора пенсия или не? Всички родени след определена дата са длъжни да се осигуряват. С две думи, дайте ни вашите пари пък ние ще се опитаме да спечелим за да имате втора пенсия. Е да де, ама ако загубите? Ако загубят губим ние, а ако спечелят печелят и те и ние. Разликата е че при загуба таксите за управление си остават и техните многохилядни заплати също не се променят. Айде сега целия борд на директорите да дръпнат с 20% назад заплатките си, защото с толкова е паднала доходността от техните вложения. Ама няма да стане, защото процента, който вземат е от нашите вноски, а не от това какво са заработили като са инвистирали парите ни, а нашите вноски си постъпват регулярно и кризата няма да засегне заплатките им.
За да не ме редактират, ще им кажа: айде със здраве!
06 Ноември 2008 10:06
Докато дойде време да се пенсионира българина ще се случи следното.
Излиза по някоя от партийните национални телевизии, поредниея премиер и казва "Парите ги нема, действайте".
Което е почти идентично с думите на Луканов за източения пенсионен фонд през 1990 година.-
Чакай бе уйо, до преди два дни ни управлявахте, а сега парите ги няма.
Кой ?
Въпросите са излишни.

06 Ноември 2008 11:05
За девет месеца са източени 30% от активите на пенсионните фондове.

В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 465 лева в универсален фонд. От януари до септември за всеки осигурен НОИ е внесъл средно 260 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 725 лева. Вместо това във фондовете има средно по 513 лева на човек.

Същото е положението с професионалните фондове за учители миньори и други. В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 1984 лева в професионален фонд. От януари до септември за всеки осигурен НОИ е внесъл средно 600 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 2584 лева. Вместо това във фондовете има средно по 1787 лева на човек.

Трагично е положението с доброволните фондове за пенсия. В края на 2007 всеки осигурен имаше натрупани средно 1144 лева спестени във фонд. От януари до септември всеки осигурен е внесъл средно 680 лева и натрупаната сума трябваше да е поне 1824 лева. Вместо това във фондовете има средно по 941 лева на човек. Половината пари са източени.

От доброволните фондове хората поне могат да спасят останалите си пари като ги изтеглят но от универсалните и професионалните не могат. Там сме длъжни да внасяме докато рабтим даже автоматично ни се удържат и внасят парите без да ни питат. Единственото което можем да направим е да си преместим каквото е останало от спестяванията ни за пенсия в друг фонд който краде по-малко.
06 Ноември 2008 11:09
...Именно поради което, "Сребърният фонд" беше отстранен от борсата...
Колко е вярно, сал' един П.Орешарски знае...
06 Ноември 2008 11:13
Вероятно е нормално при такава световна криза да има губещи фондове.При нас "губенето " се причинява от разните там миленвелчевци и николайвасилевци, дето за свой кеф ни подлагат динени кори...При това -безнаказано.... То не бе игрички с външния дълг, далаверата с БТК и кой знае още колко дупки в бюджетната каца....
06 Ноември 2008 12:13
ЦИРК ЦИРК и пак ЦИРК пенсионите фондове са една от големите измами в цял свят
06 Ноември 2008 12:44
Не разбирам:
...Доходността по спестяванията за втора и трета пенсия, която към края на септември бе на минус...

Доходност = носи доход, като не носи доход, е загуба, а когато се губят пари, е, меко казано, източване...
На практика,"отрицателната доходност" със сигурност е печалба за някой, а за кого - това е работа на прокуратурата...
------------------
Всъщност у нас все още има много наивници на млада, средна и предпенсионна възраст... та докато има овце, ще има и кой да ги стриже...
06 Ноември 2008 13:04
Истинските загуби са много по-големи но се крият с счетоводни трикове. Чак след 1 година ще се разбере че са загубили 60%-70% от парите.
06 Ноември 2008 13:08
Шуми, сигурни пенсии има(ШЕ) само при соц-а. За сметка на други неща, едно от които самия соц. Такова е положението. Не че е справедливо, просто няма по-добро измислено.
По белия свят има 2 вида пенсии - държавна и твоя допълнителна. За втората има 3 варианта:
1. Фондове (mutual funds) - даваш си парите на портфолио от фондове, което играят по борсите с различни пакети и със различна степен на риск.
2. Държавно гарнатирани облигации (държавни ценни книжа) с различен падеж и съответно лихвен процент.
3. Кеш при определен падеж и доходност според банковите програми.
Не съм специалист, а и горната терминология се наложи да я уча само на английски, така че се извинявам, ако съм превел нещо нескопосано.
Вероятно може да има и врътки по горните варианти, но това е основата.
Затова риска ВИНАГИ се споменава. 99% от хората, за които пенсионирането е далеч ползват вариант #1. Работи стабилно за 10+ години. Ако обаче се пенсионираш ТОЧНО по време на такава криза (каръшко, наистина) - губиш 20-30%. Но пък винаги можеш да отложиш с половин-една година.
Ако си ужасно консервативен - избора е #2, но доходността е много ниска. А и зависи от държавата, де.
Ако па разчиташ на сигурността на банковата система - #3, с най-ниска доходност.
За спецове - ако искаш си заделай по #1, но играеш директно ти на борсите - може и така. Но ако не си професионален брокер - ще ти струва много време, нерви и обикновено - парите...
Е, може и в буркани с пластмасови капачки като Хъша...
Разбира се - може да си останеш и с държавната пенсия само. Пак зависи от държавата. Обикновено НЕ стига за нищо.
Ако измислиш нещо по-добро от гореспоменатото - свиркай, да почерпим опит.
Приказки на Шехерезада от сорта - държавата да осигури прилични пенсии с размерите на средна германска заплата, обаче - нека да се бъдат разказвани около някой лагерен огън...
06 Ноември 2008 13:25
Приказки на Шехерезада от сорта - държавата да осигури прилични пенсии с размерите на средна германска заплата, обаче - нека да се бъдат разказвани около някой лагерен огън...
Анджък, де - те ги палят на Бузлуджа всяко лято огньовете и си разказват такива приказки

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Ноември 2008 15:11
Какво се правите на гръмнати.
Не знаете ли , че фондовете се създадоха, за да стопанисват нашите вноски и да ги влагат в операции по тяхното ЗАПАЗВАНЕ И УМНОЖАВАНЕ.
Печалбата на собствениците на фонда са от печалбата над нашите вноски.
Халал да им е.
Но нашите вноски са си наши, нали така.
Само печалбата е тяхна.
От тази гледна точка, загуба на пари от фонда е недопустимо. Виновните трябва да са в затвора поради некадърност.
Всемаш пари от приятел, да му ги въртиш. Поради некадърност му ги изгубваш в някоя рискова операция.
Редно е да ти строши тъпата глава.
И няма да пропусне да го направи.
А после ще ти изнесе и телевизора от вас.
Тук не върви номера, "ами няма ги парите."

06 Ноември 2008 15:56
При един такъв спад на пазарите единственото, което може да спаси ситуацията, е времето
Дали вече са пуснали на борсата фючърси от по 100 години време? Или под "време" г-н Апостолов е имал предвид, че на някои ще им дойде времето преди падежа-изплащането на пенсии.
Капитан Немо, по белия свят има три модела, с които се напуска света. Разходно-покривен (вероятно под държавен, това сте имали в предвид, но може да бъде обществен като НОИ, но може да бъде и частен - срещу "твърдо" възнаграждение за управление), класическа финансова пирамида, но при него единствено се отчита заслугата на предходното поколение за високата производителност на настоящото поколение. Подходящ е за стабилни икономически системи, където обществото тачи традициите, признателно е към предходните поколения, не сменя през 40 години идеологическите си позиции. Умерено положителният естествен прираст (5-10 на хиляда) и умереният икономичски разстеж (1-2% над текущата инфлация) правят този модел изключително примамлив.
Капиталовият модел (допълнителния, както го наричате) предполага общество от богати и образовани хора. Целта е не да се спечели, а да се съхрани покупателната сила на заделените пари в едно бъдеще време. Ама брокерите почнаха и времето да продават и ...я какво стана по Америчко.
Както виждате и двата модела са неподходящи за България - признателността се изражда в необосновани и незаслужени привилегии (заслужили, активни пенсии, екскурзии, категории труд и т.н.); управлението на капитала се измерва със способността за спекула на пазара, дори по закон - един път отчисление (5% ) за капиталовия фонд, втори път 1% за управление, трети път % от печалбата за възнаждения/премиални. При все това "богатите и образовани" хора са задължени, дори без да знаят, да се разделят с дохода си.
Третият модел, практикуван от древността, работи се докато е възможно, при нужда се ползва ограничено социално подпомагане, в граници така, че да не се уврежда интереса на продължаващите да работят. Този модел е най-подходящ за България, трябва да се прилага поне сто години дорде уври чугуна на Бузлуджанските огньове и изчезне "едностранното оцветяване" в мисленето на младите. Моментът за промяна ще настъпи, когато никой няма да се сеща за поговорката "Не е важно как съм аз, важно е, на Вуте да му е зле!"
06 Ноември 2008 17:54
Редник, няма източване, фондовете са инвестирали част от средствата си в акции от БФБ, капиталовия пазар в България се срина през последната година (Софикса падна от близо 2000 пункта до под 500) и нормално активите на фондовете намаляват. Като отмине финансовата криза загубите ще бъдат неутрализирани с поскъпването на акциите, освен ако не фалира някоя от компаниите, в които са вложени пари. В цял свят става така. В такова време като сегашното просто няма как да не изгубиш парите си, инфланцията в България е 6-7 % над лихвата по депозиттите в банките, борсата се срина, цените на ценните метали също паднаха рязко, имотите тепърва ще се сгромолясат (неминуемо). Който има парици и не вярва, че скоро ще се оправи положението по света - да си ги харчи със здраве, иначе ще ги загуби. Който пък има повече кеш и няма спешни нужди може да направи големи пари в близките няколко години. Характерно за всички подобни кризи, че капиталовите пазари реагират доста преди да са започнали проблемите в реалната икономика и съответно се възстановяват по-рано. Съмнявам се обаче, че тошно нашите пенсионни фондове ще се възползват от ситуацията - те сега са се насрали от страх и няма да мръднат, докато не стане съвсем ясно, че бурята е отминала, а тогава вече ще е късно за изгодни инвестиции. От кризата пак ще спечелят разни чуждестранни хиени, които пипат здраво и чиито мениджъри вече са виждили подобни 'катаклизми', дето винаги са уникални и последни. Поживем, увидем

06 Ноември 2008 17:54
Съвсем ясно беше, че ще изгърмят пенсионните фондове, когато се включиха в имотния балон и започнаха да купуват имоти. Хем допълнително надуха цените на имотите, хем изгубиха парите на клиентите си.
За мен са пълни некадърници тези, дето ги управляват.
Прав е този форумец дето казва, че трябва да им се търси отговорност за лошо управление... Защото от глупост губят пари...
06 Ноември 2008 20:37
Ку-Ку,
Сриването беше предизвестено от доста време, така че дори само от некадърност да са загубите, пак трябва да се носи отговорност... Друг въпрос е кой "назначи"управителите, те с какво образование и каква квалификация са?...
07 Ноември 2008 09:53
"Редник, няма източване, фондовете са инвестирали част от средствата си в акции от БФБ, капиталовия пазар в България се срина през последната година (Софикса падна от близо 2000 пункта до под 500) и нормално активите на фондовете намаляват."

На борсата когато един губи друг печели. Борсата се срина още преди една година но фондовете не продадоха нищо от тогава напротив купуваха и то много. От кого купуваха и защо. Купуваха от определени хора които да спечелят тези няколкостотин милиона за сметка на нашите пенсии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД