Композиторът и текстописец Наум Ливант от Биробиджан - столица на Еврейската автономна област - е победител в първия етап на Общоруския конкурс за химн на Федералната служба на съдебните пристави в РФ, съобщи "Российская газета".
Крачка встрани, колкото да вмъкнем малко административни данни, и продължаваме. В Еврейската АО, далекоизточен субект на Руската федерация, евреите дори изначално не са били мнозинство; а вследствие на големите емигрантски вълни в посока Израел към момента числеността им възлиза на 1.22% от населението на областта. Тъй че Ливант е представител на едно удивително епонимно малцинство.
Биробиджан вече се е утвърдил като център на ведомствената ода. Там са създадени професионалните химни на ОМОН (спецчастите на милицията), на федералната финансова служба, на мелиораторите...
Тъкмо химнът на мелиораторите поставя началото на творческата кариера на Наум Ливант. Текстът и музиката композиторът сътворява, докато оглавява областното управление по мелиорациите. Оттогава е създал близо дузина ведомствени песни.
- Изучих устава на съдебните изпълнители и вътрешната документация, запознах се с работата им на живо - разкрива Ливант. - И така в текста на химна освен суха професионална терминология включих и разговорни изрази като "долг красен платежом" (връщането краси дълга).
Според него тази древна пословица най-правдиво отразява спецификата на работата на съдебните изпълнители.
- Много харесваме химна, ще го разучим непременно, гарантирам - кълне се пред автора биробиджанският съдебен изпълнител Евгений Ладигин.
А колегите му уверяват, че дори опусът на Наум Ливант да не бъде отличен на федерално ниво, тази песен ще си остане ведомствен символ на градските съдебни изпълнители.
ХИМН
Решение суда тогда получит силу,
когда его исполнят до конца.
Для этого есть мы, мы - приставы России.
По сути - очень добрые сердца.
Мы с вами - приставы.
Вся жизнь - стране служение.
Мы там, где нарушается закон.
Мы - исполнители судебного решения,
Ведь долг, известно, красен платежом.
Задача есть у нас - поддерживать порядок
В судебных заседаниях и быть
Гарантом безопасности, ну а если надо -
Дозволенную силу применить.
Дознание в делах, и розыск, и погоня...
Порой и это в нашей службе есть.
При этом во главе работы всесторонней
У приставов порядочность и честь!
И въобще, нека си пеят хората каквото им се нрави - заключава снизходително "Российская газета". Ако ли пък това, което пеят, носи и полза или трапезна радост, нека им се нрави двойно.
Песента едва ли ще бъде издадена в големи тиражи, тъй като съдът на широката публика е несправедлив.
връщането краси дълга
- достойно да влезе в историята