Руската военна прокуратура е осъдила осем генерали, а четирима други в момента са подсъдими за участието им в големи корупционни схеми в армията, съобщи главният военен прокурор Сергей Фридински в интервю за в. "Российская газета".
При един от случаите става дума за едно от централните управления на руското Министерство на отбраната, където огромно количество ракетно гориво било признато за негодно. След това то било продадено на частни компании на цена, 40 пъти по-ниска от пазарната. По-късно фирмите чрез други бизнес структури препродали горивото обратно на Космическите войски. По този начин държавата е загубила 430 млн. рубли (13 млн. евро). При друг случай генерал Сергей Двулучански - ръководител на управлението, което стопанисва имотите на МО, дал неправомерно на сина си кредит от 163 млн. рубли (4.7 млн. евро), които били предвидени за построяването на нови жилища за военните. По-късно разследващите установили, че от бюджета на управлението липсват още 27 млн. рубли. Двулучански бе уволнен м.г., след като военен министър стана Анатолий Сердюков, сега срещу генерала се води дело заради липсата на тези крупни суми.
Междувременно вчера стана ясно, че градският съд в град Мурманск осъжда четирима офицери на различни срокове затвор от 6 до 12 години за корупция. Те успели за две години да продадат нелегално над 15 000 тона мазут на частни фирми. Това са приблизително четири влакови композиции с цистерни, които биха стигнали за двегодишно плаване на най-големия руски самолетоносач "Адмирал Кузнецов".
За първите девет месеца на годината военната прокуратура е регистрирала 1401 корупционни сделки във военното ведомство, вътрешни войски, Министерството на извънредните ситуации, граничните войски. Това е с 35% повече от м.г., като по думите на прокурора държавата е загубила поне 1.6 милиарда рубли (46 млн. евро) от тези действия. При повечето от половината случаи става дума за измами с военно имущество и бюджетни средства. В момента военната прокуратура е подвела под отговорност 290 офицери, от които 209 са с висши чинове.
Според Сергей Фридински корупцията в армията няма да може да се изкорени или сведе до минимум само с репресивни мерки, но и с активизирането на органите за дознание, каквито има почти във всички военни структури. Те със сигурност знаят какво се случва в армията - как например командирите взимат подкупи от своите подчинени за издигането им по служба, отпуски, допълнително обезпечение, дори за изплащането на "бойните" премии, които се полагат само на тези, които са участвали във военни действия, отбелязва Фридински. През последните месеци бяха създадени нови специализирани подразделения, чиято основна цел е борбата с корупцията в армията. Другата стъпка е подготвяната наредба на ръководните постове да не се назначават хора, които имат роднини в бизнес сферите, за да няма конфликт на интереси, обяснява прокурорът.
ПРОТИВОРЕЧИЯ
Администрацията на американския президент на Джордж Буш иска скоро да обсъди с Русия предложения за ограничаване на стратегическите ядрени бойни заряди и смекчаване на опасенията на Москва за противоракетния щит (ПРО) в Европа, предаде АП. Зам. държавният секретар на САЩ по въпросите на контрола над въоръженията и международната сигурност Джон Руд заяви, че правителството на Буш, на което му остава малко над два месеца на власт, се стреми към енергичен диалог с Русия. Руд заяви, че планира среща с руския зам. външен министър Сергей Рябков, вероятно в Москва през идните седмици. Литовският президент Валдас Адамкус заяви междувременно, че е невъзможно възобновяването на преговорите за сключване на договор за стратегическо партньорство между Русия и ЕС заради новите заявления на Москва, че ще разположи свои ракети в Калининград в отговор на ПРО. Така Литва блокира опитите на ЕК да поднови диалога.