С избирането на Барак Обама безброй незнайни индивиди и общности получиха по малко знайност и свой дял от славата на първия цветнокож президент на Съединените щати.
Японското градче Обама се прочу още по време на предизборната кампания.
Съществува хипотезата, че клон от рода на Обама през XVIII в. е поминувал в ирландското село Мънигол, графство Офали. И в гордостта си от този хипотетичен факт ирландската група Hardy Drew and the Nancy Boys създаде песента There's no one as Irish as Barack Obama.
Жителите на благоевградското село Бараково са горди, че гражданин на име Барак е удивил света; така и Бараково се сдобива с късче удивителност.
Самият Николай Бареков веднъж нарече Обама свой адаш (Бареков-Барак)!
В. "Труд" изнамери в Германия горд втори братовчед на Барак - Екири Обама.
Руският сайт Life.ru пък излови посред Москва друг Обамов братовчед (или представящ се за такъв) да полива Победата с шампанско в компанията на чернокожи състуденти. Това е Ремигио Обама Нгено Нсанг или просто Ив Обама.
- Много съм радостен! - възклицава братовчедът в студентския бар. - Ние ще променим света! Ще победим финансовата криза! Ще прекратим войната в Ирак. Искаме мир! We want peace!
- Това е първият черен в Белия дом! - разтреперват въздуха и събратята му.
- Никой не иска война!
- Митът, че хората с черна кожа са втора ръка, е разбит. Доказахме, че ние също можем. Yes we can!!!
- За Обама!
- Обама! Обама!! Обама!!!
Ив Обама учи в знаковия РУДН - Росийский университет дружбы народов.
В това учебно заведение са се изучили хиляди африкански младежи. От 1961 до 1991 г. университетът носи името на Патрис Лумумба - борец срещу колониализма и първи демократично избран президент на Конго. Далновидно би било отговорните фактори да се замислят за връщане на името на вуза и за още по-интензивни дружби с определени народи в условията на глобална африканизация. Въобще не е лошо човечеството като цяло да се замисли, когато кръщава и разкръщава...
Толкова повече че самият Обама може би отколе е отворил широката си афроамериканска душа към Русия. Една от дъщерите му се казва Наташа - твърди се, че е в чест на жената на Пушкин Наталия Гончарова. Наташа е популярна повече като Саша. Това може да се тълкува и като почит към първото име на Пушкин, и като респект към Александър II, Царя Освободител, който отменя крепостното право през 1861 г. (Малко по-късно Линкълн, с когото обичат да сравняват Обама, отменя робството в Щатите.)
Освен това Барак Обама се е отворил и на друг древен руски обичай. Медиите припомниха как през 2005 г. Обама с група сенатори посещава Перм, Саратов и Подмосковието. Тогава го запитват възприел ли е навика да попийва водка след визитата си в Русия, на което той отговаря: "Не е да нямах опит и досега, но установих, че има още какво да науча".
|
|