Френското председателство на ЕС отбеляза, че корабите на съюза са готови да предприемат всякакви мерки за да изкоренят пиратството край сомалийските брегове. Те са упълномощени да използват сила, да арестуват заподозрени и да ги предават на трети страни, добави "Интерфакс".
В средата на септември ЕС създаде координационен център заради зачестилите пиратски атаки в Аденския залив. Центърът обаче разчита само на две френски фрегати и един испански патрулен самолет. В района има и руски военни кораби, на които също е разрешено да атакуват морските разбойници.
Тази година сомалийските пирати рязко активизираха дейността си, въпреки засиленото международно сътрудничество срещу тях. Според Международното морско бюро (ММБ) през 10-те месеца на годината пиратите са извършили по африканското крайбрежие 81 нападения срещу плавателни съдове. В техни ръце са 11 кораба с целите им екипажи. Така общият брой на моряците, които разбойниците държат в плен, достига 200 души. Съвкупният доход от рекета на сомалийските пирати срещу търговското корабоплаване може да достигне тази година $30 милиона, изчислиха експерти. Само за освобождаването на украинския кораб "Фаина", натоварен с танкове и оръжия, пиратите искат $20 милиона. Последната им жертва е датският контейнеровоз CEC FUTURE, отвлечен на 8 ноември при преминаването му през Аденския залив. Той има 13-членен екипаж - 11 руснаци, грузинец и литовец.
ОТВЛИЧАНИЯ
Четвърти ден няма сведения за българката Данка Панчова, отвлечена на 5 ноември от бунтовници в Сомалия. С нея са похитени още трима служители на френската неправителствена организация "Действие срещу глада", както и двама кенийски пилоти. Отвличането им стана на летището в сомалийския град Духсамареб до границата с Етиопия. Последното съобщение за тях от 6 ноември гласеше, че са преместени на друго място в Централна Сомалия. Междувременно в Кения, близо до границата със Сомалия са отвлечени две католически монахини, които са италианки. Смята се, че са отвлечени от сомалийци.