21.7% от хората в големите градове са със затруднен достъп до медицински услуги. В малките градове процентът стига 26. Основните причини за това са липса на медицинска помощ в близост или финансови затруднения.
Това показва проучване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, което е част от европейски социален проект.
Според председателя на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров причините за затруднения достъп в градовете често са извън системата и не са по вина на лекарите. "Причина за това може да е например разпределението на болниците. Ако сте си избрали личен лекар, който живее на другия край на града, и ви трябват два часа, за да стигнете дотам, достъпът е затруднен. Но това не означава, че няма достъп до медицинска помощ", коментира той. Като друга причина за ограничения достъп Киров посочи големия брой неосигурени, т.е. над 1 млн. души нямат право да ползват помощ, покрита от здравната каса и трябва да си плащат сами. До лекаря се достига трудно и заради честата практика джипито да се търси за всичко и така да се образуват огромни опашки.
Според данните на КНСБ почти половината села в България (48%) са със затруднен достъп до лекар. Проблемът с т.нар. неатрактивни райони е стар и има практика едно джипи да обслужва няколко села. Здравната каса отпуска допълнителни средства за лекарите, които се съгласят да работят там, но медиците предпочитат големите практики в града. Освен това през последните 8 години джипитата у нас са намалели с 1000 и в момента са около 4800. Причините са ниското заплащане и лошите условия за работа.
Според данните 28,6% от хората в големите градове трудно стигат до зъболекар. За малките градове цифрата е 33%, но в селата е двойно по-голяма - 66,3%. Безпроблемен достъп до аптека имат едва 31,4% от хората в селата.
Според проучване на института "Отворено общество" пък 50% от българите днес могат да си позволят по-малко здравни услуги в сравнение с преди 5 години. Около 40% от анкетираните са на мнение, че медицинските услуги, които получават, не са се подобрили през последните 5 години. Всеки втори се притеснява, че не може да покрива разходите си за лекарства. Едва 7% са на обратното мнение.
Според доклад на същия институт обаче България е една от страните с най-много болници на 100 хил. души население - по 4.01 болници. "По региони се забелязва силна неравномерност на разпределението на броя легла. Докато в Ямбол има под 35 легла на 20 хил. души население, в Ловеч те са почти 80", се казва в доклада. Според експертите на института страната ни се нарежда на едно от първите места по брой болници на 100 хил. души население. "Това е около 1/3 повече от средното в ЕС и над 50%, отколкото в новите страни - членки на съюза", казва докладът.
|
|