:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,294
Активни 582
Страници 21,197
За един ден 1,302,066

Дори в градовете всеки пети трудно стига до лекар

България обаче е сред страните с най-много болници на 100 хил. души население
21.7% от хората в големите градове са със затруднен достъп до медицински услуги. В малките градове процентът стига 26. Основните причини за това са липса на медицинска помощ в близост или финансови затруднения.



Това показва проучване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, което е част от европейски социален проект.

Според председателя на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров причините за затруднения достъп в градовете често са извън системата и не са по вина на лекарите. "Причина за това може да е например разпределението на болниците. Ако сте си избрали личен лекар, който живее на другия край на града, и ви трябват два часа, за да стигнете дотам, достъпът е затруднен. Но това не означава, че няма достъп до медицинска помощ", коментира той. Като друга причина за ограничения достъп Киров посочи големия брой неосигурени, т.е. над 1 млн. души нямат право да ползват помощ, покрита от здравната каса и трябва да си плащат сами. До лекаря се достига трудно и заради честата практика джипито да се търси за всичко и така да се образуват огромни опашки.

Според данните на КНСБ почти половината села в България (48%) са със затруднен достъп до лекар. Проблемът с т.нар. неатрактивни райони е стар и има практика едно джипи да обслужва няколко села. Здравната каса отпуска допълнителни средства за лекарите, които се съгласят да работят там, но медиците предпочитат големите практики в града. Освен това през последните 8 години джипитата у нас са намалели с 1000 и в момента са около 4800. Причините са ниското заплащане и лошите условия за работа.

Според данните 28,6% от хората в големите градове трудно стигат до зъболекар. За малките градове цифрата е 33%, но в селата е двойно по-голяма - 66,3%. Безпроблемен достъп до аптека имат едва 31,4% от хората в селата.

Според проучване на института "Отворено общество" пък 50% от българите днес могат да си позволят по-малко здравни услуги в сравнение с преди 5 години. Около 40% от анкетираните са на мнение, че медицинските услуги, които получават, не са се подобрили през последните 5 години. Всеки втори се притеснява, че не може да покрива разходите си за лекарства. Едва 7% са на обратното мнение.

Според доклад на същия институт обаче България е една от страните с най-много болници на 100 хил. души население - по 4.01 болници. "По региони се забелязва силна неравномерност на разпределението на броя легла. Докато в Ямбол има под 35 легла на 20 хил. души население, в Ловеч те са почти 80", се казва в доклада. Според експертите на института страната ни се нарежда на едно от първите места по брой болници на 100 хил. души население. "Това е около 1/3 повече от средното в ЕС и над 50%, отколкото в новите страни - членки на съюза", казва докладът.
21
920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
10 Ноември 2008 22:58
И още по-труден ще достъпът след тази лапнизация.
10 Ноември 2008 23:25
А по брой на болни на 100 000 къде сме?
След 10 ноември 89 г. у нас продължителността на живота е намаляла със средно 7 години...
11 Ноември 2008 00:01
/:/ Дори в градовете всеки пети трудно стига до лекар
......................................... .....................................
Да, ама, до гробищата /ще/ стигат пет от пет!!! При това, все по-бързо и все по-рано!!!
11 Ноември 2008 00:32
Няма да се плашите ей. Ако знаете какви опашки ви чакат след 01.01.2009, сегашното положение въобще няма да го правите на въпрос. Огън, служба не остана.
11 Ноември 2008 00:56
Болници или порутеници?
11 Ноември 2008 02:29
наръчник за бъгарското здравеопазване въз основа на премеждия на мои родинини и личен опит.
1. 95% от български лекари са гола вода
2. най-добрите лекари в България поради някакви причини работят във Варна, в София например са доста по-назад с малки изключения.
3. Ако се движиш по клиничните пътеки, чакаш направления и не си платиш допълнително ще получиш възможно най-лошото лечение.
4. Закъсаш ли, не търси направления-търси добър лекар и си плащай като поп. Ще си спестиш време, нерви и ще получиш по-добро обслужване.
5.. Господ да те пази и дано не ти се налага да опреш до българското здравеопазване!
6. Да са живи и здрави тези около 5% кадърни лекари и да сме благодарни, че поне тях ги има.
11 Ноември 2008 05:42
Ако искате да живеете дълго и щастливо - дръжте се по-далече от лекарите и по-близко до медицинските сестри.
Проверена на собствен гръб житейска мъдрост.
11 Ноември 2008 07:17
И къде е сега Муктадата, за да наругае "това говедо - пациента", който няма достъп до здравеопазването? Май нещата опират до държава, закони, приватизации, пазар и лекари!
11 Ноември 2008 07:44
Докладът е цитиран избирателно - от него се вижда, че Германия, Ирландия, Франция и Финландия имат повече болници на 100 000 души от България. По отношение на болничните легла - 642 на 100 000 души имаме повече от Великобритания например, но по-малко от почти всички бивши соцстрани в ЕС, както и по-малко от Финландия, Франция, Белгия, Германия и Австрия. По отношение на средствата за здравеопазване обаче сме отличници - там отделяме в пъти по-малко от другите. Колкото до достъпността и качеството на лечението, пациентите не трява да се тревожат - ще става все по-зле.
11 Ноември 2008 08:10
лекар съм в германия и мога да сравнявам:по нищо не отстъпваме, имаме по-комбинативен ум в упражняването на професията, в отношението към пациента сме по-топли, грижите при леглото на болния не са по-малко, колкото и очудващо да се вижда на някои
на нас ни липсват умни хора в управлението на медицината и модерен инструментариум
просто горе са хора, които селянизираха медицината
пожелавам на моите бивши пациенти, които мъркаха, да опитат тук и после да ми се обадят как е
11 Ноември 2008 09:04
След някоя и друга зима България ще е с най-много болници на 100 човека
11 Ноември 2008 09:25
Какво се чудят? Превърнаха здравеопазването от социална функция в икономическа, направиха докторите търгаши, разграбиха материалната база и сложиха тоя тумор НЗОК да източват парите. Това е геноцид.
ЦСКА-рят, ако знаеш какви са докторите във Варна и от тях ще бягаш като дявол от тамян.
А за безумните цени на лекарствата не ми се говори, не пожелавам на никой да се разболява сериозно в тези дни. Половината лекарства ги няма, а лекарите ги изписват, търсят се по втория начин от аптечните складове или се поръчват отвън, тези, които ги има и те струват майка си и баща си, а хората в крайна сметка не стават по-здрави, а точно обратното. А сега мъдруват как да приватизират и болниците, та на тяхно място да се пръкнат хотели и молове Някои кърлежи нямат наяждане
11 Ноември 2008 09:52
Гарван...за да направя по-горните изводи...значи имам някаки наблюдения...нали така?

да разведрим малко обастановката "
Лекар към сестрата: "Вземете кръв на пациента в стая номер 4" След един час пита сестрата. "Взехте ли кръв?" "Да, разбира се, обаче имаше само 6 литра"
11 Ноември 2008 11:23
Zavinagi CSKAR, какво работиш?
11 Ноември 2008 12:35
Лекар към млада хубава пациентка:
-Съблечете се.
Пациентката:
Ама доктроре, мен ме боли ухото!
Докторът:
-О, сбъркали сте кабинета, аз съм очен лекар.
11 Ноември 2008 15:03
като не сте доволни от българските некадърни лекари вървете и се лекувайте в Европата, ей германският доктор ви кани. В България за толкоз пари- толкоз лечение

11 Ноември 2008 16:27
като не сте доволни от българските некадърни лекари вървете и се лекувайте в Европата, ей германският доктор ви кани. В България за толкоз пари- толкоз лечение

Е може да се каже и така:
В България за толкоз акъл, толкоз пари!
11 Ноември 2008 18:58
Федя, кога си ходил на лекар в чужбина, за да можеш да правиш сравнения? Преди 2 месеца имах пациент - англичанин, който си беше купил къща в едно близко село. Човекът беше впечатлен, че в рамките на 1 (един) ден е прегледан от ОПЛ и специалист, направена му е ехография и изследвания на кръвта и му е изписано лечение. Не е плащал нищо на ръка - мина със своята ЕHIC. Попитах го колко време би му отнело това в UK - каза между 5 и 9 седмици. За средствата, които се отделят в България имаме превъзходно здравеопазване.
11 Ноември 2008 19:50
аз пък като бях в чужбина ми направиха пет пломби без да платя и стотинка, само защото работодателя ми плащаше здравната осигуровка...
...тук в България на зъболекар не мога да отида без кинти...
...а в Англия също съм бил на лекар и пак не ми взеха дори едно пи... за преглед...бяха ме сритали по време на мач, глезена ми беше подут и мислех, че имам нещо скъсано...чаках пет минути да ме извикат без никакви направления и тем подобни олигофрении, не съм платил и едно пи, пак защото имах здравна осигуровка....лекаря ми каза...няма страшно bruised ligament...беше много вежлив и ведър на фона на доста наши намръщени лекари и след като разбра, че са ме сритали ми каза...you have to play rugby...rugby is a game for thugs, played by gentlemеn and football is а game for gentlemen played by thugs...явно беше фен на ръгбито...

Редактирано от - Zavinagi CSKAR на 11/11/2008 г/ 19:51:59

11 Ноември 2008 20:54
В УК ръгбито е играта на следната и горна класа, а футболът на простолюдието. Факт е и че на ръгби стадионите свободно се продава бира!
А иначе и тримата ми УК пациенти са очаровани от експерсния и безпроблемен достъп до всякакви здравни услуги по нашия край
11 Ноември 2008 21:24
Weed361
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 308
Скрий: Име, IP

Федя, кога си ходил на лекар в чужбина, за да можеш да правиш сравнения? Преди 2 месеца имах пациент - англичанин, който си беше купил къща в едно близко село. Човекът беше впечатлен, че в рамките на 1 (един) ден е прегледан от ОПЛ и специалист, направена му е ехография и изследвания на кръвта и му е изписано лечение. Не е плащал нищо на ръка - мина със своята ЕHIC. Попитах го колко време би му отнело това в UK - каза между 5 и 9 седмици. За средствата, които се отделят в България имаме превъзходно здравеопазване.

Чувал ли си оня лаф за "...средностатистически, българинът яде свинско със зеле" Ето така и твоята работа, средностатистически..........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД