Бившият национал Златко Янков е роден на 7 юни 1966 г. в Грудово (сега Средец). Кариерата му преминава през "Странджа", "Нефтохимик", "Черноморец", "Левски", "Локомотив" (Сф), "Валядолид" (Исп), "Юрдинген" (Гер) и турските "Бешикташ", "Аданаспор", "Ванспор" и "Генчлербирлиги". Шампион на България през 1993, 1994 и 1995 г. с "Левски". Носител на Купата на страната през 1991, 1992 и 1994 г. с "Левски". В "А" група има 240 мача и 26 гола. За националния отбор дебютира на 17 октомври 1986 г. срещу Румъния (в Букурещ), има 79 мача и 4 гола. Участва на СП през 1994 г. в САЩ, където става бронзов медалист (играе в 6 мача), на СП през 1998 г. във Франция (2 мача) и на ЕП през 1996 в Англия (3 мача). На 13 август 2003 г. сложи край на кариерата си, а сега е главен селекционер на "Черноморец".
- Г-н Янков, "Черноморец" играе добре в първенството, но все нещо не му достига, за да бъде в челото. Защо?
- Вярно е това. Показахме добри игри. В същото време обаче допуснахме и слаба продукция. Не се представяме равномерно. Мисля, че треньорският екип ще работи именно по този въпрос в следващите месеци.
- Има ли поставени цели от ръководството?
- Конкретно класиране не. Има обаче желание от всички да играем в евротурнирите. За да стане това, са необходими точки. Точно заради това играчите трябва да се раздават докрай във всеки мач. За тези въпроси обаче си има треньорски щаб. Моята функция в клуба е друга.
- Какви са ви задачите?
- Обикалям и търся нови играчи в България и в чужбина. Трябва да ви кажа, че в по-долните дивизии има доста нешлифовани диаманти. За съжаление президенти с криви разбирания пречат за развитието им. Не може за футболист от "Б" група с качества, но без визитка, да искаш колосални суми. Това просто е нереално. Затова и много играчи не могат да се развият и се пропуска най-важният етап, за да израснат. После вече е късно.
- Можете ли да посочите примери?
- От коректност няма да спомена имена, но през лятото президент на отбор от втората половина на таблицата в Източната "Б" група поиска 500 000 евро за 19-годишен футболист. Тази сума е абсолютно нереална за българските мащаби. В момента няма клуб в България, който да извади толкова пари за играч от вътрешното първенство. Да не говорим, че вече се търсят основно футболисти - свободни агенти.
- Вижда се, че селекционната политика на "Черноморец" е насочена вече към чужбина...
- Принудени бяхме да го направим. Парадоксално е, но в чужбина може да се намерят по-евтини и качествени футболисти, отколкото в България. Точно затова ние почти постоянно посещаваме държави, където могат да се намерят добри играчи на сносни цени - Бразилия, Португалия, Испания...
- Ще разкриете ли някои набелязани имена за зимната селекция на "Черноморец"?
- Това е изключено. Абсолютна клубна тайна. Знаете как е в България - ако кажеш, че искаш някой играч, веднага започват да се надпреварват да ти подливат вода по най-различни начини. Ударите под кръста при нас са много широко разпространени. Преди година имахме показателен случай. Преговаряхме с един футболист. В медиите излезе информация за това и веднага започнаха интригите. В крайна сметка от друг клуб му предложиха два пъти по-висока заплата и той се отказа от нас. След това обаче тези, които му предложиха парите, се отметнаха и промениха много сумата в посока надолу. В крайна сметка той не заигра нито при нас, нито при тях. Такива са реалностите в България. Твърде много кал и мизерия.
- Какво се случи на мача "Черно море" - "Нафтекс" от пролетта на 2004 г., за който писахте обяснения, че е уговорен?
- Това е затворена страница за мен. Не искам отново да навлизам в тема, която наистина е неприятна за мен.
- Все пак имаше ли уреден мач тогава?
- Казах ви, че не искам да говоря. Изписаха се какви ли не небивалици. Спекулираше се много и се изкривиха много факти. Точно заради това не искам да говоря. Думите ми отново могат да бъдат тълкувани погрешно и да си навлека излишни неприятности.
- Имаше едно писмо с ваши показания...
- Имаше много работи. Излишно е да говорим повече. Това е нещо, което е минало и е излишно да ровим отново там.
- И все пак, уреден ли беше този мач?
- В никакъв случай. Останалото са само спекулации.
- Вие лично участвали ли сте в уредени мачове?
- Не.
- А в България уреждат ли се мачове?
- Чул съм за тези неща. Мисля, че действително е имало уредени мачове. Те обаче са много по-малко, отколкото се пише и говори. Тази практика остана повече в миналото. Виждате, че това първенство е много по-интересно именно защото мачовете се играят. Има няколко отбора, които имат шансове дори за титлата. Ситуацията около "зона УЕФА" пък е съвсем неясна. Това прави шампионата много по-непредсказуем и интересен.
- Защо има толкова скандали със съдиите?
- Явно има защо. Виждате, че те често грешат фатално. Специално към "Черноморец", мисля, че имат тенденциозно отношение. С това мое мнение не ангажирам никого, просто така мисля. В много мачове забелязвам, че съдиите имат различен аршин към нашия и другия отбор. Ние не искаме да бъдем подпирани, а само съдиите да свирят 50:50. Това обаче не става, за голямо съжаление. Просто нашите рефери не свирят независимо. Те винаги се съобразяват с различни фактори. Това изкривява тяхната обективност и се стига понякога и до куриозни ситуации и до скандали.
- От кого са зависими българските рефери?
- От футболните президенти, от БФС, от своите ментори, от конюнктурата. Много често се съобразяват и на кого свирят. Видно за всички е, че грандовете ЦСКА и "Левски" са подпирани повече. Не искам да кажа, че тези клубове оказват натиск. Просто в много срещи съдиите са респектирани и свирят волю или неволю в полза на грандовете.
- Така е, но на мача "Сливен" - ЦСКА беше ощетен софийският отбор?
- Винаги има изключения. Не ме карайте да ви дам десетки други примери, в които ЦСКА е бил толериран повече от другия отбор, с който играе.
- Взимат ли подкупи съдиите?
- Задавате ми много сериозен въпрос. Не мога да се ангажирам с "да" или "не". Това са неща, които трябва да бъдат доказвани в съда. Както казах, българските съдии са зависими. Но ще открехна малко вратичката и ще споделя, че през 90-те години имаше ценова листа за реферите. Това е сумата, която даден съдия получава на сезон, за да обслужва даден отбор.
- И каква беше сумата?
- Говорим за средата на 90-те. Спомням си, че тогава се коментираше число между 50 000 и 70 000 долара за сезон. Това бяха много пари за онези години, когато средната заплата в България беше 80 долара.
- В понеделник се навършиха 15 години от знаменития 17 ноември 1993 г. на "Парк де Пренс". Какво си спомняте от този мач?
- Голям мач за България! Преди срещата бяхме малко пренапрегнати. Димитър Пенев успя със своя неповторим подход да свали част от напрежението. Когато излязохме на терена, вече знаехме, че можем само да спечелим от тази среща. Нямаше какво да губим. Всички ни бяха отписали. Ние обаче играхме до края и бихме. Не мога да отрека, че имахме и спортен шанс. Тук искам да кажа, че победният гол не бе само шанс, но и едно феноменално отиграване на Емил Костадинов след брилянтен пас на Любослав Пенев.
- Може ли България да повтори подвига от САЩ `94?
- Дай боже това да стане! Пожелавам го на всички. За да се получи обаче, са необходими много промени в българския футбол. Големи, фундаментални промени. Да се започне да се гради наново, за да се създаде една истинска функционираща структура. В последните 16-18 години се разруши много. Във футбола дойдоха случайни хора с пари, които си нямаха понятие как се ръководи клуб. Направиха се големи глупости. Вярвам обаче, че ще тръгнем все някога по правилния път.
- Накрая един личен въпрос. Защо ви викат Фара?
- Този прякор идва от баща ми. В моя роден град всички му викаха още отпреди много години Фара. Когато съм се родил аз, той е станал Големия фар, а аз - Малкия. След това вече започнаха дори по вестниците да пишат Златко Янков-Фара.
|
|