:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,222
Активни 472
Страници 4,787
За един ден 1,302,066

ЕК призова за отваряне на трудовите пазари

Мобилните работници от България и Румъния са допринесли съществено за устойчивия икономически растеж на старите страни-членки на ЕС
Снимка: Ройтерс
Владимир Шпидла
Свободното движение на работна ръка в рамките на ЕС от страните, присъединили се към Съюза през 2004 и 2007 г., е положителен фактор за европейската икономика и не е предизвикало сериозни затруднения на пазарите на труда в старите страни-членки. Това се казва в доклад на ЕК, представен вчера в Брюксел от европейския комисар по заетостта Владимир Шпидла.

Мобилните работници от България, Румъния и държавите, влезли в ЕС през 2004 г., са компенсирали недостига на работна ръка на пазара на труда, без да бъдат в тежест на социалните системи на държавите, констатира документът. Те не са заемали местата на местни работници, нито пък са предизвикали сериозно намаляване на заплатите им, дори в страните, в които броят на пристигащите работници е бил най-голям, е заключението в документа.

"Правото на труд в друга страна е една от основните свободи, които имат гражданите на ЕС. Мобилните работници отиват там, където има работа, и това е от полза за икономиката", заяви Шпидла. Той призова държавите-членки на ЕС да преценят дали временните ограничения по отношение на свободното движение са все още необходими "предвид данните, изложени в доклада". "Премахването на ограниченията сега би било оправдано не само от икономическа гледна точка, но би спомогнало за разрешаването на проблеми като недекларирания труд и фиктивната самостоятелна заетост", допълни той по време на представянето на документа в Брюксел.

"Към края на 2007 година броят на българските и румънските работници беше 1 милион и 600 хиляди. И дори това да е два пъти повече, не бих казал, че то е довело до някакъв пробив или до сътресение на пазара на труда", заяви Шпидла в интервю за БНР. Те предпочитат да се установят в Испания и Италия, а 70% от тези работници са на възраст до 35 години.

Статистическите данни за населението на страните-членки и данните от проучването на работната сила показват, че средният дял на граждани от присъединилите се през 2004 г. страни (ЕС-10), живеещи в ЕС-15, е нараснал от 0.2% през 2003 г. на 0.5% в края на 2007 г. През същия период делът на живеещите в ЕС-15 българи и румънци се е увеличил от 02% на 0.5%.

Данните показват още, че много мобилни работници от ЕС отиват временно в друга държава-членка, но не възнамеряват да останат в нея постоянно. В резултат на настоящото икономическо развитие има вероятност евентуален спад на търсенето на работна ръка да доведе до намаление на потоците на работна ръка в ЕС.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Стотици полски земеделци протестираха вчера в Брюксел с искане да се увеличи изкупната цена на пшеницата и за допълнително субсидиране на разходите по износа на млечни продукти.
6
1789
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
19 Ноември 2008 08:54
Значи за работници от България, Румъния, Полша и други източноЕВРОПЕЙЦИ се прилагат временни ограничения за работа....В същото време талази от нелегални имигранти, пристигащи направо от джунглите и копторите на Африка и Азия, които знаят само как се чупят кокосови орехи и как се държи калашник, се приемат, настаняват и обгрижват от европейските власти...с бели ръкавици. Да се чуди човек къде е отлетял здравият разум от европейските пространства, и какво точно го замества?
19 Ноември 2008 13:37
по скоро европейските ни братя изиграват "националистическата карта" за пред свойте избиратели като цакат най дупедавците - в частност БГ и румъния.
Я се поставете на тяхно място - как да повдигнеш глас срещу едни хиндиици(в ЮКей) турци (Германия) или хафриканци (франция) Ми нали франция примерно ще остане без национален отбор по футбол бре ако тръгне така- не става
19 Ноември 2008 17:31
Benedicta, и аз от години се чудя.
19 Ноември 2008 21:44
Данните показват още, че много мобилни работници от ЕС отиват временно в друга държава-членка, но не възнамеряват да останат в нея постоянно.
Съгласен съм.Тук е пълно с поляци/повечето по-млади/, които идват не за да останат за постоянно, а само да работят.Когато им свърши договора си заминават.

Редактирано от - потребител,07 на 19/11/2008 г/ 21:45:33

19 Ноември 2008 21:55
Benedicta,
в грешка си.
Никога не е имало ограничение на поляци за работа в ЕС.Напротив, те навсякъде са с предимство.
Казвам ти го от личен опит.
19 Ноември 2008 22:16
Добър вечер,
Да споделя нещо от светлото минало - заплаха за световните пазари на труда.
Преди 10 год. подписахме договор с японци за цех. Пратиха си специалисти, монтираха линия, пуснаха я и един специалист оставиха дежурен, да чака линията да спре. Седи мирно до машините и истински угрижен, очаква авария и да се намеси. Група БГ работници - също в очакване започват трескава работа - правят си битова стаичка, слагат маса, столове и пейки. Японецът гледа и се чуди, понеже това го няма в проекта. Следва яко ядене и пиене, вадят се карти и се завързва дебат. След това всички по пейките - майсторска дрямка. Гледа онзи цял ден прав, нищо не разбира, но явно се засяга и на другия ден - първи на пейката, само се усмихва и легнат ли всички ляга и той. Пък линията си работи, ако спре се чува звуков сигнал!

Лошият пример е заплахата, "накарай мързеливият на работа, да те научи на акъл" - нашенска поговорка
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД