:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,772
Активни 680
Страници 26,675
За един ден 1,302,066

България изхвърлена от олимпийските справочници

Не е имало наш спортист на първите игри в Атина през 1896 г., твърдят западните историци
Факсимиле от постановлението на Министерския съвет от 18 март 1896 г. В него пише:
България е изхвърлена от новите олимпийски справочници като страна-участник в първите модерни игри в Атина през 1896 г., алармира проф. Райна Бърдарева. Според новия прочит на историята от страна на западни експерти Шарл Шампо не е представял страната ни, а Швейцария. В енциклопедията, издадена от най-големия спортен всекидневник в Европа - италианския "Гадзета дело спорт", и разпространявана по време на олимпийските игри в Пекин 2008, са указани следните държави: Австралия (с 1 спортист), Австрия (3), Кипър (1), Дания (3), Египет (1), Франция (13), Великобритания (10), Гърция (167), Унгария (7), Италия (1), Смирна (2), Швеция (1), Швейцария (3), САЩ (14).

Както е видно, България вече не влиза в този списък. Дори е упоменато как доскоро се е смятало, че страната ни е имала свой представител, но Шампо не може да се смята за такъв. Английският историк Бил Малоун също поддържа тази теза. Той пише, че България и Сърбия са приемани за едни от страните-участници на първите игри, но това не се базира на никакви исторически данни.

"Шарл Шампо е швейцарец по националност, който е работил и живял в София. Той често е определян грешно като българин", пише Малоун. И допълва същото за Момчило Топавица, който се състезава в тениса. "Той е бил от Войводина, но по това време тя е част от Австро-Унгарската империя, така че Сърбия не може да си приписва подобни заслуги."

Проф. Бърдарева поддържа обратната теза и твърди: "Всички институции трябва спешно да се активизират и да вземат отношение по темата, защото скоро България ще бъде изхвърлена от олимпийската история." Тя вече е алармирала БОК и очаква комитетът да постави остро въпроса и в централата на МОК в Лозана (Швейц). Според Бърдарева опитите да се подмени историята са започнали още през 1996 г.

"Повечето съвременни енциклопедии и справочници вече не включват България сред държавите, които са поставили началото на модерните олимпийски игри", констатира Бърдарева. Самата тя разполага с доказателства, че Шарл Шампо - един от 12-те швейцарски учители по гимнастика, които идват да преподават у нас на 13 май 1894 г., е представял страната ни.

Те са описани и в нейната нова книга "История на олимпийското движение". Ето извадка: "Министерският съвет издава постановление и командирова в Атина Тодор Йончев, Панайот Белев, Илия Пенчев, Димитър Илиев и Шарл Шампо. Всички от мъжки пол, не по-горе от 30 години, хора, добре развити и образовани. Групата пристига на третия ден от игрите - 9 април 1896 г. Четвъртият е посветен на гимнастиката. Тогава френските гимнастици отказват да се състезават срещу Германия заради Френско-Пруската война от 1870 г. Българите поради числена недостатъчност участват само в индивидуалните дисциплини. В три от тях - прескок на кон надлъж, кон с гривни и успоредка ни представя Шампо. За останалите участници няма сведения. В прескока Шампо завършва на пето място. В някои изследвания участието на швейцарския учител е сведено до една дисциплина - прескок на кон надлъж."

Според Бърдарева основната причина за недоразумението, довело до изваждане на страната ни от списъка с участниците в Атина, е неправилният прочит на протоколите. Там националността на гимнастика е "поделена" между България и Швейцария.

Още по това време един от основателите (заедно с Шампо) на гимнастическото дружество "Юнак" - Тодор Йончев, също свидетелства за участието на швейцареца. "Главатарят Шампо се яви на стадиона и удиви зрителите с няколко отбрани телесни упражнения в надпревара със 17 състезатели от 5 държави", пише Йончев.

Френският вестник "Фигаро" също споменава за български спортисти в Атина, но не визира Шампо, а Сирил Вербюж. Той пък е белгиец, главен професор по фехтовка във Военното училище на Негово височество, член-кореспондент на Парижката фехтовална академия. Според "Фигаро" Вербюж участва за България на първите игри и за Белгия на вторите - в Париж 1900. Пловдивският вестник "Балканска зора" потвърждава тази информация и прави връзка между белгиеца и Хенриета Вербюж, която по същото време е учителка в Софийската девическа гимназия.

Българските изследователи имат предположения и за още един наш участник в първите съвременни олимпийски игри - сребърния медалист в борбата Георги Цитас, чието име се предполага, че може да е Георги Капушев. Според гръцката федерация по борба Цитас е от Мала Азия, а според наши източници той е от село Житарево, Смолянско. В селото е намерен и медал от първите игри, който през 60-те години е изпратен в централата на МОК в Лозана, откъдето потвърждават, че той е оригинален. Според наследника Васил Капушев дядо му е бил пехливанин и е участвал в Атина.

Отскоро се тиражира и идеята, че самият Фердинанд е присъствал на първата модерна олимпиада, но публикациите в "Държавен вестник" от онова време не потвърждават тази теза. И ако за това няма данни, то постановлението на Министерския съвет от 18 март 1896 г., което командирова българската делегация, е неопровержимо доказателство, че страната ни е имала представители на първите модерни игри.

Според проф. Бърдарева присъствието на България на олимпиадата в Атина, само 18 години след Освобождението, е с политико-идеологически и психологически мотив - да се формира знание и разбиране за историята на българското оцеляване. За "българска мускулатура" в Атина настояват Константин Величков - министър на народното просвещение, и народният поет Иван Вазов.

"За мен няма и грам съмнение, че България е имала свои представители в Атина. Въпросът е да не допуснем нов и погрешен прочит на историята", завършва проф. Райна Бърдарева.
 Шарл Шампо
 Швейцарските учители на българска земя (13 май 1894 г.)
 Официалният плакат на първите съвременни олимпийски игри - в Атина през 1896 г.
2
4067
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
27 Ноември 2008 13:39
Тези тъпи западняци ни отнемат и малкото радости, които имаме.Какво като е швейцарец, да не би американските участници са били всички американци.Но така е с малките народи, кой откъдето свари ни подритва!!!
30 Ноември 2008 18:22
Т.к. аз нося името на моя дядо Георги Капушев искам да направя едно уточниние - Медалът е намерен в с.Стойките а не в това "Житарево"

И наистина нека има малко повече воля за да не ни зачеркнат от историята

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД