Един от най-изявените експерти в областта на борбата с употребата на забранени препарати - проф. Бенгт Салтин, постави под съмнение успешността на антидопинговата програма на МОК по време на олимпийските игри в Пекин през август.
Шведският медик хвърли бомбата с изказването си на 3-ия международен антидопингов форум в Берлин. "Глупаво е от страна на МОК да се вярва, че като в Пекин са направени 1000 теста повече в сравнение с игрите в Атина`04, е регистриран успех. Ако тези 1000 теста повече бяха взети по време на подготвителния период, можеше да има 1000 положителни резултата", заяви 73-годишният швед.
Той допълни, че взимането на толкова много проби по време на състезания е безсмислено губене на пари и ресурс. И подчерта, че в такива периоди нарушителите "взимат максимум амфетамини и диуретици", за да скрият следите от употребата на истинския допинг. "Затова съм убеден, че лекоатлетите трябва да бъдат контролирани през зимата , а скиорите по време на летния подготвителен период", подчерта Салтин.
Професорът от университета в Копенхаген също така подложи на критика международната лекоатлетическа федерация IAAF и световната антидопингова агенция WADA за "неудовлетворителни и неефективни методи на контрол".
По време на игрите в Пекин бяха взети над 4770 теста (в Атина те бяха 3600). По правило бяха проверявани първите петима във всяко състезание плюс още двама по жребий.
В Берлин също така бе съобщено, че се разследват допинг случаи в колоезденето и ски-бягането. Президентът на международния колосъюз UCI Питър Макуейд заяви, че се притеснява от нарастването на броя на заловените с кръвен допинг състезатели. Той допълни, че и някои от профилите в биологичните паспорти въведени от UCI тази година са показали нередности, които може да са в резултат на използване на забранени субстанции или методи. Биологичните паспорти регистрират периодично нивата на веществата в кръвта и урината на колоездачите. Над 800 професионални колоездачи вече имат такива паспорти.
"Ще имаме резултат до 4 седмици", допълни Макуейд.
От световната ски централа FIS пък обявиха, че в момента се разследват 5 подозрителни кръвни профила на ски-бегачи.
|
|