Пред парламента Саакашвили заяви, че атаката на 7 август срещу столицата на Южна Осетия Цхинвали била предприета, след като били получени сведения, че руски пехотни и бронетанкови части навлизат в отцепническия район и създават реална опасност за местното грузинско население. "Не вярвах, че те ще пресекат границата на Грузия, че ще пресекат червената линия, че ще бъдат първите, които ще се решат на такава стъпка", заяви той. Саакашвили е обект на критики от свои политически противници, че е въвлякъл Грузия във война без никакви шансове да бъде спечелена. От своя страна президентът упорито настоява, че става дума за ответни действия срещу руска агресия.
Редица страни-членки на НАТО като Белгия, Германия, Испания, Италия, Люксембург, Норвегия и Франция са съгласни Грузия и Украйна да бъдат насърчени да направят кандидатурата си по-приемлива, но не искат да им дават нищо повече", заяви дипломат от НАТО, цитиран от АФП. Това окончателно значи, че членството на двете държави в пакта ще се забави, коментират експерти. Държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс заяви, че няма да настоява да се даде на Грузия и Украйна статут на официален кандидат за НАТО. Това ще е и основната тема на срещата на външните министри на алианса на 2 и 3 декември в Брюксел.
Руският президент Дмитрий Медведев изрази удовлетворение от това, че САЩ са се отказали да предложат на Украйна и Грузия План за действие за членство в НАТО, предаде ИТАР-ТАСС.
Основният проблем на европейците с двете кандидатки е, че Грузия има нерешени териториални спорове със своите съседи, като този с Русия за отцепилите се области Южна Осетия и Абхазия. В Украйна пък самите украинци не искат членство в НАТО, сочат последни проучвания на украинското МВнР. 60,5% са против това, 29,5 на сто са "за", а 10% се колебаят.
СКАНДАЛ
Полският президент Лех Качински заяви, че по време на своята предстояща визита в Азия няма да ползва услугите на държавното бюро за охрана БОР, съобщи полското радио. По този начин той протестира срещу уволнението на шефа на президентската охрана Кшищоф Олшовиц. Той бе отстранен заради инцидента на 23 ноември на границата между Грузия и Южна Осетия, когато кортежът на Качински и на грузинския президент Михаил Саакашвили бе обстрелян от неизвестни. Според БОР, Олшовиц е допуснал сериозни грешки по време на това пътуване, тъй като колата на полската охрана е била последна в колоната и на практика не е била в състояние да помогне на президента, ако животът му е бил застрашен.