От 1 юли 2009 г. SMS-ът при роуминг в ЕС може да струва най-много 11 евроцента без ДДС. Въвежда се и лимит от 50 евро, над който GSM-операторът е длъжен да изключва абоната, за да го предпази от шокираща сметка.
Това реши Съветът на министрите на ЕС. Очаква се планът да бъде гласуван от Европарламента до месец и да стане задължителен за абсолютно всички мобилни оператори в ЕС.
Лимитът се въвежда, защото е твърде сложно да се ограничават цените за влизане в интернет през мобилен телефон. По време на дебатите еврокомисарят по комуникациите Вивиан Рединг изтъкна, че много често тарифите за тази услуга са несправедливо високи, когато клиентът се намира в друга държава. Например изпращането или получаването на един мегабайт информация от клиент, когато се намира на територията на родината си, струва средно 1 цент. Ако обаче е в друга държава, същата операция често излиза над 5 евро. Еврокомисарката е дала пример с гражданин на ЕС, който й се оплакал, че за изтеглянето на един филм през мобилния телефон, докато бил на почивка в чужбина, операторът му начислил 40 000 евро.
Лимитът се въвежда от 1 май 2010 г., но операторите са длъжни да дадат възможност на клиента сам да избере над каква сума да го изключват - по-висока или по-ниска.
От 1 юли догодина ще действа и правилото разговорите в роуминг да се изчисляват с точност до секунда. Сега много оператори привидно приемат тавана на цените за разговори в роуминг, който Еврокомисията наложи миналото лято, но закръглят минутите и така ощетяват абонатите си.
Сега в ЕС средната цена за 1 SMS, пращан от чужбина, е 29 евроцента. Българските оператори го таксуват между 40 ст. и 1.09 лв. Нашите тарифи за пренос на данни също са доста високи - един MMS, пратен от чужбина от абонат на български оператор, стига до 3.59 лв. Влизането в интернет от мобилен телефон струва още по-скъпо - има например тарифи, според които получаването на 1 мегабайт информация от българин в Германия или Белгия може да струва 8.48 евро.
България продължава да е на последно място в Европа по достъп на населението до високоскоростен интернет, сочат данни, разпространени след заседанието. У нас само 9.5% от хората имат възможност да ползват такива технологии, като средният процент за ЕС е 21.7%. ЕС ще отдели 1 млрд. евро догодина за изграждане на инфраструктура, свързана с тази технология.
Влизането в интернет от мобилен телефон струва още по-скъпо - има например тарифи, според които получаването на 1 мегабайт информация от българин в Германия или Белгия може да струва 8.48 евро.
Г-н Никифоров, а кокло струва получаването на 1 мегабайт от българин в Германия или Белгия, ако е абонат на някой от тамошните оператори?