Демонополизацията на националната здравна каса и влизането на частните фондове в здравното осигуряване ще бъде отложено за пореден път. Този път заради световната финансова криза. Това се разбра от отговор на здравния министър Евгений Желев на питане на депутата от ОДС Мартин Димитров. Синият парламентарист призова БСП открито да признае, че е против демонополизацията. "БСП се уплаши и бяга от този въпрос", отсече Димитров. "Готови сме да въведем демонополизацията, имаме дори готов законопроект, но трябва много внимателно да се прецени дали в такава сериозна икономически ситуация може да се направи стъпката", отговори Евгений Желев.
Демонополизацията на здравната каса се бави вече 4 г., тъй като от БСП са против вкарването на частни фондове в задължителното осигуряване. За нея пък настояват от НДСВ и ДПС. Още в началото на годината коалиционният съвет взе изрично решение за вкарването на частните каси в задължителното осигуряване, но разпореди на работна група от представители на трите управляващи партии да подготви най-добрия модел. В проекта, който тя изработи, се предвиждаше частните фондове да заработят от догодина съвместно с НЗОК, като националната каса покрива 70% от пакета услуги, а частните - 30%. От 2010 г. трябваше да се въведе пълна самостоятелност и конкуренция между касите. От БСП обаче настояваха НЗОК да осигурява основен пакет медицински услуги, а частните фондове - допълнителен надграждащ пакет. С влизането на частните фондове беше обвързано и предвиденото в бюджета увеличение на здравната вноска от 6% на 8%. Досега обаче не са предприети никакви конкретни законодателни стъпки.
Междувременно вчера парламентът прие националната здравна стратегия, която по думите на министъра е осигурена с 15 млрд. лв. за 5 г. напред.
|
|