Бизнесменът Костадин Хаджииванов (Коце Маца) бе осъден в Германия на 2 години условно и глоба от 120 000 евро за контрабанда на цигари. След като разкритикува правосъдната система на федералната република, обявявайки, че е "на светлинни години" назад от българската, бизнесменът сподели с "Труд" омерзението си от условията на живот и етническата дискриминация в затвора в Аугсбург:
"Не може в затвора да има всички други видове сателитни телевизии, в библиотеката да има книги на албански, на румънски, на полски и на всякакви други езици, а на български да няма. Това също показва отношение към нашата родина.
...Тоалетната им е до масата за хранене. Вероятно това е някаква тяхна народна психология. Трябва да стоиш в тоалетната и съквартирантите да те гледат в очите. Извадих луд късмет, че в крилото, където беше моята килия, тоалетните бяха от закрит тип. Германия плаща 5-а година огромни глоби за това, че затворите й не отговарят на условията. Няма друга европейска страна, в която да си 23 часа на ден затворен като прасе. Няма държава, в която да ти забраняват да си вкараш Библия в килията или книги на български език."
Опасяваме се, че Коце Маца е направил прибързано обобщение за германските затвори, изхождайки от ограничения си опит, добит в Аугсбург, Бавария. "После" разполага с информация, че животът в други места за лишаване от свобода в Германия не е тъй черен. Както "Сега" писа, поетесата Мирела Иванова чете свои стихове на затворници в провинция Райнланд-Пфалц. Ако Коце Маца беше полежал в някой от тамошните зандани, може би щеше да остане с по-добри спомени - топлина, поезия, родна реч (за свой сънародник поетесата би включила в рецитала си лирично отклонение на майчин език).
Коце Маца просто не улучи провинцията.
Коце Маца просто не улучи провинцията.
Е, нищо. Другият път може да има по-добър късмет.