Най-големите световни банки и инвестиционни фондове са били ужилени от финансовата пирамида на американския брокер и бивш шеф на Nasdaq Бърнард Мадоф, който бе арестуван в края на миналата седмица по обвинения за измами на стойност 50 млрд. долара, предаде Ройтерс. Сред жертвите са британската HSBC, Роял банк ъф Скотланд, италианската "УниКредит", испанската "Сантандер", френските BNP Paribas и Natixis, японската "Номура", и др.
Бърнард Медоф е създал класическа финансова пирамида. Той е използвал парите, влизащи в неговия хедж фонд от новите инвеститори, за да плаща на старите вложители. Според прокурорите Мадоф си е признал за измамата, която е била осъществявана чрез негови хедж фондове и компанията му за инвестиционни консултантски услуги Bernard Madoff Investment Services.
Разкритията за финансовата пирамида са поредният удар за банковия сектор. От най-голямата испанска банка "Сантандер" обявиха, че са инвестирали 23 млн. долара от собствените си фондове в пирамидата, както и още 3.1 млрд. долара чрез инвестиционния си фонд "Оптимал". Френската банка BNP Paribas ще загуби около 477 млн. долара, вложени във фондовете на Мадоф. Друга френска банка - Natixis, била инвестирала в пирамидата 605 млн. долара. Британската HSBC е вложила около 1 млрд. долара. Италианската "Уникредит" е имала експозиции на стойност около 102 млн. долара, а японската "Номура" ще се прости с 302 млн. долара. Роял Банк ъф Скотланд признава, че има "известни експозиции" в компанията на Мадоф, но отказва да уточни на каква стойност са те.
Пред съда Бърнард Мадоф обявил, че неговият хедж фонд, който е обслужвал 25 клиенти с общо 17.1 млрд. долара, е бил измама. Той е загубил поне 50 млрд. долара. Мадоф признал, че е планирал да се предаде на властите, но не и преди да изхарчи последните си 200 - 300 млн. долара. 70-годишният измамник бе пуснат под гаранция от 10 млн. долара, а федерален съдия е назначил проверка на активите и клиентските сметки на фирмата му. Ако бъде признат за виновен, Мадоф може да получи 20 г. затвор и глоба от 5 млн. долара.
На фона на финансовата криза германската банка ГЛС очаква прираст от 25% в края на 2008 г., предаде "Дойче веле". Тя е от т.нар. алтернативни банки, които са единствените, останали пощадени от кризата. ГЛС, чийто оборот е около 1 млрд. евро, е най-голямата етично-екологическа банка в Германия. Тя не търгува с деривати, а се занимава най-вече с проекти в областта на екологията, възобновяемите енергийни източници и др.