На неразрешения митинг се събрали между 500 и 1000 демонстранти, но милицията вече ги очаквала, съобщава ИТАР-ТАСС. Веднага щом разгърнали плакатите си, омоновците започнали да изтласкват хората от площада, натоварили задържаните в коли и ги откарали в местно районно.
Според съобщение на сайта на Би Би Си, милиционерите получили "специално разпореждане" и задържали "почти всички журналисти на площада". Вероятно става дума за московския отряд "Зубър", докаран във Владивосток, за да разпръсне демонстрантите, отбелязва Би Би Си.
Регионалното управление на милицията твърди, че всички негови служители са инструктирани как да се държат с журналистите. Те били задължени "в никакъв случай да не ги задържат", щом се легитимират с карта от редакцията, "независимо дали човекът има камера или фотоапарат", добавя Би Би Си.
В Москва и Санкт Петербург имаше малочислени протести в подкрепа на демонстрациите на вносителите на автомобили от Приморския край. Те се бунтуват от няколко дни срещу увеличението на вносните мита за коли.
На 12 януари влиза в сила постановление на руското правителство, с което се увеличават временно митата за внос на автомобили втора употреба. Целта на кабинета е да подкрепи в условията на икономическата криза руските конструктори и производители, а също и компаниите от чужбина, които сглобяват колите си в Русия, посочва РИА Новости.
Митата върху леките коли втора употреба нарастват двойно, а върху товарните - тройно. Постановлението предизвика вълна от недоволство в Приморския край, тъй като над 90 на сто от леките коли там са втора ръка внос от Япония, добавя агенцията.
Според участници в протестите, цитирани по-рано от медиите, в региона "човек не може да намери друга работа, освен да продава коли втора употреба". Някои пък настояват да се премахне забраната върху колите с дясно кормило, за да могат да купуват автомобили японско производство.
Поминък
Над три четвърти от автомобилите, продавани в Русия, са чужди модели. Близо 200 000 души в района на Владивосток се занимават с внос, продажби или ремонт на употребявани автомобили. Те се страхуват от спад на търсенето, който би заплашил работните им места, отбелязва АФП. Глобалната икономическа криза се отрази и на руските финансови пазари, а петролът, който е основен източник на валутни приходи, само за 6 месеца спадна от 147 долара до под 40 долара за барел, припомня Ройтерс.