:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,463
Активни 608
Страници 13,028
За един ден 1,302,066
Бивша тв звезда гони журналисти с охранители

Михнева си купи апартамент за $ 150 000 до парламента

Нито тя, нито РМД-то продавач са виждали жилището преди сделката
Бившата телевизионна журналистка Маргарита Михнева нахлу с гардове в редакцията на списанията "Жената днес", "Наш дом" и "Кухнята" и поиска да изхвърли журналистите. Тя твърди, че преди 1 месец е купила от държавата апартамента на площад "Народно събрание", в които се помещават списанията. Броила за него 125 000 долара и още 25 000 долара ДДС. Според нея имало нотариална покана "Жената днес", "Наш дом" и "Кухнята" да освободят апартамента. Покана обаче не е получавана нито от журналистите, нито от собствениците на списанията. Въпреки това Михнева е получила прокурорско постановление за оказване на съдействие.

Но в документа, подписан от прокурор Г. Мирчев, се твърди, че бившата тв звезда е купила апартамента на 3 юли 2002 г. и от тази дата е нотариалният акт. Десетина дни преди това - на 25 юни 2002 г., тя била отправила нотариална покана за освобождаване на имота до 20 юли 2002 г.

Михнева не обясни вчера защо е поискала жилището да бъде освободено още преди да има нотариален акт за него, нито защо не е изчакала датата 20 юли, която сама е посочила като срок за напускане.

Прокурор Г. Мирчев не пожела да коментира защо е издал постановление, че полицията трябва да окаже на Михнева "спешно съдействие".

То е с дата 11 юли, т.е. издадено е вчера сутринта и веднага е изпълнено. В края на постановлението се казва, че може да бъде обжалвано в 3-дневен срок. Освен това изрично е посочено, че трябва да се връчи на засегнатите страни. Издателите на списанията обаче са научили за прокурорското постановление от журналистите в списанията едва след като Михнева е нахлула в редакцията.

Тримата полицаи от 1-о РПУ се видяха в чудо, когато Михнева, придружена от няколко яки момчета, нахлу в апартамента малко преди 11 ч. Бившата тв звезда и охранителите й първо се скараха с журналистите от списанията, а след това и с репортерите от останалите медии, дошли да отразят скандала. Гардовете забраниха на фотографите да снимат и ги избутаха от апартамента, а ключар смени бравата на входната врата. Запитан от журналистите кой е и защо ги блъска, най-грубият охранител каза: "Аз съм приятел на г-жа Михнева, идвам да й помогна, да нося бюра."

Списание "Жената днес" се помещава в апартамента от средата на 50-те години и досега никой не е предявявал претенции към имота. Останалите жилища в сградата вече са реституирани, на долния етаж живее земеделската лидерка Анастасия Мозер.

Според прокурорското постановление за съдействие Михнева е купила апартамента не от държавата, а от БКС "Средец" - столична общинска фирма, която бе приватизирана от РМД. Върховната касационна прокуратура проверява тази сделка от миналата зима. Не е съвсем ясно на какво основание жилището е станало собственост на "Благоустройство и комунално стопанство". Нито общинската фирма, нито РМД-то обаче са се интересували от имота, който "Жената днес" добросъвестно е владяла повече от 10 години и по закон може да придобие по давност. Вместо да влиза в този спор, а вероятно и заради прокурорската проверка, РМД-то е предпочело да продаде апартамента. Михнева не обясни как брои 150 000 долара за имот, без дори да отиде да го разгледа. Не се разбира и защо твърди, че е сключила сделка с държавата, след като продавачът е частно дружество.

Източници от прокуратурата съобщиха за "Сега", че по жалба на Михнева е била образувана прокурорска преписка по чл. 118 т. 3 от Закона за съдебната власт. Според него прокуратурата може да предприеме действия за отмяна на незаконосъобразни актове и за възстановяване в бързи и неотложни случаи на самоуправно нарушени права.

Магистрати обаче заявиха, че е задължително в такива ситуации да бъде направена лична проверка от наблюдаващия прокурор. Той е длъжен да извика и двете страни, те да изложат своите позиции и само ако не постигнат в определен от него срок споразумение, тогава да издаде постановление в полза на едната или другата. Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, собствениците на дружеството, което издава списанията, обаче не са били викани в прокуратурата.

"Нито съм получавал нотариална покана, нито съм отказвал да я получа, нито ми е известно кои са свидетелите на отказа, споменати в прокурорското постановление", заяви Райчев.

Ако Мирчев не е процедирал така, той е много уязвим, коментираха колеги на прокурора. Те поясниха, че е недопустимо прокурор да се произнася по спор за право на вечно ползване на имот, ако преди това не е имало искова молба по Гражданско-процесуалния кодекс и граждански съд не е издал съдебно решение. За да стане това, пък е задължително ищецът, в случая Михнева, да е имал трайно установена фактическа власт над имота, т.е. да е живял в него. Вчера Михнева стъпи за първи път във въпросния апартамент.

Междувременно се разбра, че преписката е била изискана от Върховна касационна прокуратура за проверка.

Михнева и издателите на трите списания постигнаха споразумение имотът да бъде освободен до една седмица. "Не мога да разбера защо бяха нужни батални сцени. Можехме да се договорим като нормални хора", коментира Райчев.
1764
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД