:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,155
Активни 169
Страници 13,029
За един ден 1,302,066

Новите в ЕС притежават жилища, но са бедни

Покупателната способност на източноевропейците е 55 на сто от тази в стара Европа
Големи разлики в качеството на живот съществува в страните членки на ЕС, показва проучване на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Допитването е направено в 27-те държави от ЕС, в Норвегия и в трите страни-кандидати за членство - Хърватия, Македония и Турция.

Данните доказват, че собствеността на недвижими имоти не е гаранция за висок стандарт. Много голям процент от жителите на новите страни-членки на Съюза са собственици на обитаваните от тях жилища, докато в старите държави на ЕС едва 40% от гражданите притежават домовете, в които живеят. Имотите на жителите на тези държави обаче са в лошо състояние и е необходим ремонт. Според проучването 42 % от румънците са изправени пред проблеми, свързани с остарелите си и недобре поддържани жилища, докато само 9 % от финландците се оплакват от подобни проблеми. Въпреки че голям процент от жителите на България и Румъния притежават недвижими имоти, доходите в тези страни са най-ниски в сравнение с останалите държави-членки от ЕС. От страните-кандидатки само Македония е след България и Румъния, сочат още данните от допитването. Българите са на последно място сред европейците, които са доволни от стандарта си на живот. Първи по този показател е Дания.

Покупателната способност в новите страни в ЕС и държавите-кандидатки за членство е едва 55% от средната европейска покупателна способност. Процентът на жителите на тези страни, които понякога трябва да се лишат от услуги и стоки от първа необходимост (напр. подходящо отопление, нови дрехи или годишен отпуск), е много по-голям, отколкото в останалата част на ЕС.

Според проучването в новите страни членки на ЕС приблизително половината от най-бедните граждани не могат да си позволят да заплатят посещение при лекар, докато в Западна Европа този дял е 31 %. Тези проблеми са още по-сериозни поради застаряването на европейското население.

ХАРЧОВЕ

ЕС харчи рекордни суми, за да се рекламира, съобщи британската неправителствена организация "Оупън Юръп". Само през 2008 г. са били похарчени повече от 2.4 млрд. евро за популяризиране на ЕС. Тази сума значително надхвърля годишния рекламен бюджет в глобален мащаб на компанията "Кока-Кола", отбелязва "Оупън Юръп". Целта на рекламните кампании на ЕС е главно да убедят хората, че трябва да подкрепят обединението на Съюза, а не Общността да бъде представена неутрално и балансирано.

ЕС например дава стотици милиони евро годишно на неправителствени организации и лобисти, които трябва да рекламират политиката и кампании, провеждани от Брюксел.
9
2246
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
06 Януари 2009 11:00
Аланглетата се опитаха в БГ, ама затънаха в дългове!
Що ли?!
07 Януари 2009 00:21
Много ще ми е интересно, да се направи едно проучване, та да видим , колко от тия "собственици" в старите страни членки, притежават не ИПОТЕКАТА , а нотариалния акт?Просто любопитство....
07 Януари 2009 01:13
По-добре ипотеката в Дания с една мизерна заплата от 2000 евра, отколкото акта на панелката у мизерния Лиулин.
07 Януари 2009 03:26
Да, ама животът без собствено жилище в новите членки на ЕС (или поне в България!) е в пъти по-суров от живота без собствено жилище в окупаторска Европа, която плюска от Африка, плюска от Америка, плюска от Балканите и все не и стига!
07 Януари 2009 04:23
07 Януари 2009 11:20
"Данните доказват, че собствеността на недвижими имоти не е гаранция за висок стандарт"
Явно правилият проучването няма собствено жилище.
А каквото и да е жилището , собственикът му почва месеца с $1000 кеш. Друг е проблемът , че печелим твърде малко. Но ако някой иска мога да му калкулирам в долари ежемесечния разход на американско семейство.
07 Януари 2009 11:44
Да, ама животът без собствено жилище в новите членки на ЕС (или поне в България!) е в пъти по-суров


зависи. имам доста познати, които живеят под наем точно в тая членка на ЕС и немат проблеми. не знам как са цените сега, но допреди година да живееш под наем беше определено по-евтино отколкото да купиш жилище на кредит (сметнато на базата на текущите лихви и ръста на доходите тогава).
07 Януари 2009 19:58
Тези, дето са направили проучването, са открили топлата вода. Да живеят!
07 Януари 2009 20:01
$2000-3000, ако решиш да не се ограничаваш много много
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД