Данните доказват, че собствеността на недвижими имоти не е гаранция за висок стандарт. Много голям процент от жителите на новите страни-членки на Съюза са собственици на обитаваните от тях жилища, докато в старите държави на ЕС едва 40% от гражданите притежават домовете, в които живеят. Имотите на жителите на тези държави обаче са в лошо състояние и е необходим ремонт. Според проучването 42 % от румънците са изправени пред проблеми, свързани с остарелите си и недобре поддържани жилища, докато само 9 % от финландците се оплакват от подобни проблеми. Въпреки че голям процент от жителите на България и Румъния притежават недвижими имоти, доходите в тези страни са най-ниски в сравнение с останалите държави-членки от ЕС. От страните-кандидатки само Македония е след България и Румъния, сочат още данните от допитването. Българите са на последно място сред европейците, които са доволни от стандарта си на живот. Първи по този показател е Дания.
Покупателната способност в новите страни в ЕС и държавите-кандидатки за членство е едва 55% от средната европейска покупателна способност. Процентът на жителите на тези страни, които понякога трябва да се лишат от услуги и стоки от първа необходимост (напр. подходящо отопление, нови дрехи или годишен отпуск), е много по-голям, отколкото в останалата част на ЕС.
Според проучването в новите страни членки на ЕС приблизително половината от най-бедните граждани не могат да си позволят да заплатят посещение при лекар, докато в Западна Европа този дял е 31 %. Тези проблеми са още по-сериозни поради застаряването на европейското население.
ХАРЧОВЕ
ЕС харчи рекордни суми, за да се рекламира, съобщи британската неправителствена организация "Оупън Юръп". Само през 2008 г. са били похарчени повече от 2.4 млрд. евро за популяризиране на ЕС. Тази сума значително надхвърля годишния рекламен бюджет в глобален мащаб на компанията "Кока-Кола", отбелязва "Оупън Юръп". Целта на рекламните кампании на ЕС е главно да убедят хората, че трябва да подкрепят обединението на Съюза, а не Общността да бъде представена неутрално и балансирано.
ЕС например дава стотици милиони евро годишно на неправителствени организации и лобисти, които трябва да рекламират политиката и кампании, провеждани от Брюксел.
ЕС например дава стотици милиони евро годишно на неправителствени организации и лобисти, които трябва да рекламират политиката и кампании, провеждани от Брюксел.