Броят на безработните в Германия през декември 2008 г. е преминал досегашния праг от 3 млн. души. Средната безработица през изминалата година е била в рамките на 7.8 процента, което поражда умерен оптимизъм за тенденциите през новата 2009 г., обяви председателят на федералната агенция по заетостта Франк -Юрген Вайзе, цитиран от германската обществена телевизия ARD. Трудовият пазар в най-голямата европейска икономика пое по пътя на кризата в реалния сектор на икономиката, след като през декември 2008 г. броят на хората, загубили работата си, се е увеличил с 18 хил. души. Това е първото месечно увеличение на безработицата във ФРГ за последните три години. Отрицателните тенденции на заетостта в Германия незнайно защо толкова са се забавили досега, като се има предвид, че местната икономика е отчела намаляване ръста на производството още в края на първите шест месеца на м. г. Прогнозите и очакванията през 2009 г. обаче са, че армията на останалите без работа ще се увеличи най-малко с още между 200 и 400 хил. души, предричат местните икономически експерти. Като основна причина за увеличаването на безработицата във федералната република те посочват рязкото съкращаване на производството в редица водещи сектори на икономиката. Това е закономерен резултат от намаленото търсене на германски стоки по международните пазари, които са подложени на ударите на световната икономическа и финансова криза.
Към края на 2008 г. безработицата във Франция е била 8.2 на сто, в Германия - 7.1 на сто, а в Съединените щати - 6.5 процента, сочат данни, с които разполагат експерти от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Световната финансова криза принуди в прилив на отчаяние крупни бизнесмени да посегнат на живота си. В Чикаго завчера се самоуби в колата си 52-годишният изпълнителен директор на компанията за недвижими имоти Sheldon Good, а немският милиардер и фармацевтичен магнат Адолф Меркле сложи край на живота си, като се хвърли под влак, съобщава Франс прес.
Завръщане
Немските фирми, изнесли производството си във филиалите зад пределите на федералната република, особено в държавите от Източна Европа, масово се завръщат в Германия. Причината е в рязкото увеличаване на разходите за производство, което става нерентабилно за техните собственици. Само през миналата година над 500 фирми с филиали в Полша, Чехия, Унгария и Словакия са върнали производствените си мощности обратно във ФРГ, отбелязва "Дойче веле".