САЩ наложиха на 30 юни вето на резолюцията за продължаване на мисията на ООН в Босна, понеже не беше изпълнено тяхното искане. Тогава България се въздържа при гласуването, макар че самата тя бе вносител на резолюцията като представителка на региона. Останалите 13 държави в Съвета за сигурност (СС), включително и представителките на Европа, подкрепиха документа.
Министърът на външните работи Соломон Паси определи в началото на тази седмица въздържанието на България от собствената й резолюция като "най-мъдър начин" на гласуване. Тя постъпила така, за да подчертае неудовлетворението си от липсата на единство сред страните-членки на СС по въпрос от такова голямо значение.
Постоянният представител на България Стефан Тафров изтъкнал завчера, че в качеството си на държава-учредителка и страна по Римския статут страната ни ще работи за утвърждаването на МНС като орган на универсална наказателна юрисдикция за борба с престъпления срещу човечеството, геноцида и военните престъпления. Като представител на Източноевропейската регионална група в СС и балканска страна за нас е изключително важно да бъде съхранена стабилността в Босна и Херцеговина и в целия регион, добавил той.
Посланик Тафров припомнил, че бурните дискусии сред членовете на СС през последните седмици, породени от влизането на Римския статут в сила и опасенията на някои страни, че договорът ще засегне техни граждани, са поставили на изпитание капацитета на ООН да изпълни своя мандат.
При създалата се сложна ситуация България смята, че изход може да се намери на основата на компромис и взаимни отстъпки, обявява Външно министерство.
Вчера САЩ внесоха в СС ново предложение, за да бъде преодоляна безизходицата, предаде Ройтерс. Те настояват МНС при определени условия да гарантира за една година имунитета на сините каски от държавите, които не са подписали Договора от Рим, като страните-членки се ангажират да подновяват този имунитет всяка година.
Предложението бе представено на закрито заседание на членовете на Съвета за сигурност след края на продължилото шест часа открито заседание, свикано по инициатива на Канада. Посланикът на Великобритания в ООН Джереми Грийнсток оцени предложението като добра основа за дискусии.
Търсенето на компромисни решения не трябва да бъде свързано с нарушаване на важни международни договори, какъвто е Римският статут, заявил пък Тафров. България ще работи за формула, която да удовлетворява интересите на всички, обещал той.
Решение - временно или окончателно - трябва да бъде взето най-късно до понеделник, когато изтича двуседмичното продължение на мандата на мисията на ООН в Босна.
Представителят на САЩ в ООН Джон Негропонте заяви на откритото заседание, че Вашингтон очаква неговите умиротворители да действат напълно в рамките на законите, но добави, че "мироопазващите сили могат да се окажат в трудни и неясни ситуации" и не бивало да се изправят срещу "ненужна юридическа заплаха".
Канада се противопостави на САЩ, защото според нея в Римския статут на МНС има достатъчно гаранции срещу политически мотивирани процеси. Вашингтон може просто да оттегли своите войници от сегашните мироопазващи мисии, щом се плаши за тях, смята Канада. В момента САЩ участват със 704 войници в общия мироопазващ персонал на ООН, наброяващ 45 159 души.
От името на Европейския съюз Дания отправи искане да не се подкопава целостта на Римския статут на МНС и да не се поставят под въпрос мирните мисии на ООН.
Коментар
Пътят към съвършенството е безкраен, доказа МВнР и лично неговият шеф Соломон Паси. След като обяви, че въздържанието от гласуване на собствена резолюция в ООН е "най-мъдрото" решение, се оказа, че имало още по-мъдро решение - да се направи реверанс и към Евросъюза. Ето докъде води двойната любов, определяна като евроатлантическа стратегия. За да не стават повече гафове, Външно може да въведе график: на четни дати да гласува в подкрепа на САЩ, а на нечетни - за ЕС. Или обратното. А когато позициите на САЩ и Европа съвпадат, да обяви тези дни за празнични, защото тогава нашата угрижена дипломация ще си отдъхва.