:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,821
Активни 626
Страници 25,386
За един ден 1,302,066

В 678 училища децата ще учат на две скорости

Най-много групи за изоставащи с уроците ще бъдат сформирани по математика
Учениците от поне 378 училища в страната имат проблеми с овладяването на учебния материал и ще учат допълнително. Толкова учебни заведения ще получат финансиране, за да помагат на възпитаниците си със слаб успех. Други 300 учебни заведения пък ще провеждат специални занимания за даровити деца.



Данните са от справка в сайта на образователното министерство за класираните проекти по програмата "С грижа за всеки ученик". Проектите са по програмата за учене на две скорости, по която м.г. правителството отпусна 2 млн. лв. Право на помощ за допълнителни часове имат училища с ниски резултати от външното оценяване.

От данните е видно, че най-много групи с изоставащи ученици в V и VI клас - 254, ще бъдат сформирани по математика. По български език и литература броят им е по-скромен - 175 групи. Това затвърждава резултатите от международните проучвания, че сривът в знанията на учениците започва след IV клас, а в гимназията успехът е вече катастрофален. Най-пресният пример за това са резултатите от международното изследване за знанията на осмокласниците по математика и природни науки TIMSS, което регистрира драматичен спад на успеха при българските ученици. За 12 години групата на най-добрите математици у нас се е стопила над 4 пъти, а под санитарния минимум по предмета вече попадат 26% от учениците.

51 училища от столицата ще подпомагат възпитаниците си със слаб успех. Голям е броят на учебните заведения и в Пловдив - 34, и в Пазарджик - 29. Само 2 училища в Смолянска област ще се включат в програмата, докато в област Габрово са 3 школа. Училището, което ще получи най-голяма сума, е ОУ "Д-р Петър Берон" в Ямбол. За подпомагането на 100 ученици от V и VI клас ръководството му ще вземе 14 950 лв. Столичното 75 ОУ "Т. Каблешков " е спечелило проект на стойност 11 500 лв., следвано от друго ОУ - "Даскал Димитри" в Кюстендил, което ще бъде подпомогнато с 8832 лв.

От 300-те учебни заведения, които ще подготвят бъдещи лауреати на олимпиадите, най-голям е делът на природоматематическите и на езиковите гимназии. Именно възпитаниците на тези училища показаха най-високи оценки на матурите през юни. Училищата - първенци по финансиране, са Националната природоматематическа гимназия и Софийската математическа гимназия. Двете школа ще получат по 48 600 лв. Според условията на програмата за всеки ученик, стигнал до национален кръг, училището ще получава по 500 лв., а за всеки лауреат - по 2000 лева.
5
3170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
12 Януари 2009 21:33
То на пръв поглед хубаво, но от друга страна май не звучи много добре да се финансират повече училища за работа с тъпанари, отколкото за работа с таланти.

_______________________
Блогът на Манрико
12 Януари 2009 21:57
Ний нямаме много тъпанари сред децата, те са си талантливи. Тъпанарите са на други места, да не казвам къде, че и без друго е студено
12 Януари 2009 22:08
Даааааааа - дефинирани бяха двата начина за получаване на допълнително финансиране в едно училище.
Първият - да имаш повечко лауреати.Трудна работа - едва ли ще има навалица....
Обаче вторият.......ехеееееее - че кво по-лесно от това :
Айде на тиквитеееееее.!.........
13 Януари 2009 12:29



Недейте с математиката!...
Най-напред опитайте с добро!
13 Януари 2009 13:48
Не е ли по-лесно да се финансират по-добри учебни помагала? В следствие, да се задължават учителите да преподават по тези за да може децата да се научат да работят с книга, както по математика така и по други предмети.
Не може всеки учител да преподава по хвърчащи листа като в университет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД