Всекидневната грижа за зъбите и устата има някои правила, които специалистите препоръчват да бъдат спазвани, за да се избегнат проблемите в дългосрочен план. Може би знаете някои от тях, но нищо не пречи да проверите най-важните препоръки.
За зъбите е добре:
• Да се избира не тази паста за зъби, която ви устройва като цена или дизайн, а която е подходяща за вас. За тази цел се посъветвайте с вашия стоматолог.
• Да се използват конци за зъби. Четката за зъби мие само откритите повърхности на зъбите, а микробите разрушават емайла и в пространствата между зъбите. Препоръчва се с четката да се почиства и езика.
• Да се използва електрическа четка за зъби - тя чисти не всички зъби наред, а всеки поотделно. Още по-ефективна е ултразвуковата електрическа четка, която според специалистите е способна да унищожава бактериите дори върху скрития под венците емайл на шийката на зъба.
• Зъбите да се мият не по-малко от 3 минути - всеки зъб трябва да се "измита" по 8 пъти по посока от венците надолу.
• Да се посещава стоматолог не по-рядко от веднъж на половин година. Той ще прегледа зъбите, ще отстрани зъбния камък и ще излекува болния зъб.
• Да се употребява дъвка без захар, при това само след ядене. Също от време на време да се гризе морков или ябълка. Те почистват и заздравяват зъбите.
• Да се постави навреме протеза след изваждане на зъба. Когато дупката зее в устата дълго време, към нея се наклоняват съседните зъби и лечението се усложнява. Ако дупката е на долния ред, в нея се спуска горният зъб-антагонист, оголвайки шийката.
За зъбите е вредно:
- Да се гризат ядки, да се отварят бирените капачки и изобщо да се използват зъбите за подобни неща.
- Дълго време да не се сменя пастата и четката за зъби. Понякога е очевидно защо ни трябва нова четка, но в никакъв случай не трябва да се пренебрегва значението на пастата.
- Да се избелват зъбите със средства, които съдържат твърде активни вещества. Агресивното химическо въздействие на препарата за избелване няма да удължи срока на здравина на зъбите. Стоматологът ви може да ви препоръча какъв продукт да използвате.
- Да се посещават клиники и зъболекари, чиято репутация не е доказана. От значение е и психологическата ви настройка - изберете си стоматолог, който ви допада. При избора се ръководете повече от качеството, което ще получите, а не толкова от цената.
- Да изпитват температурни контрасти, например да се поръчва кафе със сладолед. Зъбната тъкан поради бързата смяна на температурата ту се свива, ту се разширява и върху емайла се образуват пукнатини, които позволяват на микробите да аткуват зъба.
- Да се човъркат с различни предмети, които могат сериозно да наранят венците.
- Да се занимаваме със самолечение - то е само отложена визита при стоматолога.
- Да се пуши. Пушенето води до бързата поява на т.нар. "налеп на пушача" и провокира рак на езика.
-----------
Страницата е подготвена със съдействието на http://www.zdrave.bg
И един съвет, проверен от практиката:
Пийте зелен чай, като го задържате повече време в устата (може и да се жабурите). Това наистина помага срещу кариесите.