Лихвите по депозитите са скочили с близо 70% за една година, макар че инфлацията е успяла да изяде атрактивната печалба от тях. Това става ясно от статистиката на БНБ за 2008 г. Спестяванията на гражданите в левове вече се олихвяват средно с рекордните 8.03%, а в евро - с 6.10%. Инфлацията за миналата година обаче е 7.8%.
Депозитите в левове през декември 2007 г. са се олихвявали средно с 4.66%, докато в края на 2008 г. процентът вече е бил 8.03%. Това е увеличение със 72%. Лихвите по депозитите в евро са скочили от 3.82% в края на 2007 г. до 6.10% през декември 2008 г. По някои промоции на банките лихвите вече са дори между 9 и 10% на годишна база.
"За пръв път от няколко години насам вложителите получават реални лихви по депозитите си, т. е. спестявайки пари в банката, те ги умножават", коментира вчера пред Дарик радио изпълнителният директор на Райфайзенбанк Момчил Андреев. Според него бързото увеличаване на лихвите по спестяванията не е желателно, защото това автоматично оскъпява заемите и може да създаде проблеми на хората, които ги изплащат. Андреев намекна, че банките плащат високи проценти по депозитите не по собствено желание, а заради пазарната ситуация. "Никоя родна банка не би плащала 7 или 8% по едногодишен депозит в евро, ако такъв паричен ресурс в момента бе наличен от чужбина с лихва 3 или 4%", каза той.
В анализ на италианската "Уникредит" за парите на домакинствата в Източна Европа, който ще бъде представен официално днес, пише, че вероятно депозитната експанзия ще продължи. Банката твърди, че заради нестабилността на финансовите пазари все повече домакинства в нашия регион ще предпочетат традиционните спестовни продукти, каквито са и банковите депозити.
Междувременно официалната статистика на БНБ потвърди, че жилищните заеми в левове са поскъпнали с около 30% за една година. Лихвата се е вдигнала от 7.83 на 10.23% през декември. Заедно с таксите и комисионите процентът става 10.74%. Старите заеми са малко по-евтини от новоизтеглените. Повишението при жилищните кредити в евро е по-малко - от 7.51 на 8.59%. Лихвите по потребителските заеми са се вдигнали средно с около 20%, посочват от БНБ. Така средната лихва през декември е 12.41%, макар че най-евтините оферти на пазара са с около 13% лихва, която заедно с таксите и комисионите става 14-15%.
Последната голяма вълна на покачване на лихвите по заемите беше през октомври. През ноември и декември тенденцията на поскъпване се е успокоила и в последния месец на м. г. дори е имало леко поевтиняване по някои жилищни заеми в сравнение с ноември, става ясно от данните на БНБ. Става въпрос за 0.3-процентни пункта, които може и да са дошли от сваляне или премахване на някои такси.
|
|