:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,185
Активни 862
Страници 1,115
За един ден 1,302,066

Миниматури в VІІ клас заместват изпитите за езиковите гимназии

По литература ще има тестови въпроси и преразказ, а по математика - 50 задачи
От догодина всички седмокласници ще полагат изпити по български език и литература и по математика, а с оценките ще може да се кандидатства в елитните гимназии. Това съобщи вчера просветният министър Даниел Вълчев.



Въвеждането на изпити за завършване на VII клас е част от системата за външно оценяване. По нея т.нар. миниматури в края на учебната година вече полагат четвъртокласници и петокласници. От тази година в националното препитване трябва да се включат и шестокласниците. В IV клас тестовете са по 4 предмета, петокласниците се явяват на 6 изпита. За VI клас броят още не е уточнен, но се очаква да обхване основните предмети - български език и литература, математика, история, география, човекът и природата и първи чужд език. За седмокласниците обаче засега не се предвижда включването на тестове по други предмети извън български и математика, обясниха пред "Сега" от звеното за оценяване към МОН.

Външното оценяване се извършва от учители, които не са преподавали на децата. Целта му е да направи обективна проверка на знанията им. Досега оценката от тези изпити се включваше в общия успех само по желание на детето.

Миниматурите за VII клас вероятно ще са в същия формат, както изпитите за кандидатстване в гимназиите - тестови въпроси и преразказ на непозната творба от името на герой по български език и литература и 50 задачи по математика.

Засега директори на елитни училища не виждат проблем в промяната на приема за гимназиите. Новият директор на Френската гимназия в София Емилия Богданова коментира, че това е естествена стъпка, тъй като учениците вече завършват по нови учебни планове, приемат тестовата форма на оценяване и тя е по-малко стресираща за тях. Според Богданова няма опасност да се окаже, че кандидатите с еднакъв бал са повече от местата за прием в съответното училище, защото интересите на децата са твърде разнообразни и всяко от тях ще си намери своето място. "Въвеждането на изпитите е положителна стъпка и естествено продължение на външното оценяване, което вече е въведено за по-малките класове", добави Богданова.

Резултатите от първите изпити за IV клас през 2007 г. показаха сериозни проблеми с правописа. Постиженията на децата по български език и литература бяха най-слабите от всички предмети - 14.40 точки от 20 възможни, като основната вина имаше лошото представяне на диктовката. Средният успех по математика бе 15.85 точки, по "Човек и общество" - 16.17 точки, а по "Човек и природа" - 17.33 т. При петокласниците пък миниматурите показаха драматичен срив в знанията, особено по математика.

Тази година изпитите за IV клас ще бъдат през май, а за V и VI клас - през юни, съобщи шефката на звеното за оценяване Неда Кристанова. Допълнителната задача по български език и литература за шестокласниците все още не е обявена. За IV клас остава диктовката, а за V клас - краткият преразказ.
87
2880
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
87
 Видими 
30 Януари 2009 23:51
Новият директор на Френската гимназия в София Емилия Богданова коментира, че това е естествена стъпка, тъй като учениците вече завършват по нови учебни планове, приемат тестовата форма на оценяване и тя е по-малко стресираща за тях.

Тестовете не са толкова сполучлива форма...
Детето ми кандидатства след 7 клас, изкара добри оценки и го приеха в добро училище, като и другите деца също са с добър бал... Класът завърши първия срок със среден успех 3, 29... Учителката по математика на родителската среща ни каза, че нивото е почти трагично, а когато я попитах как са влезли с висок бал, отговори, че и тя ги е питала и учениците си признали, че са играли на тото с теста...
31 Януари 2009 00:11
редник
... и учениците си признали, че са играли на тото с теста...

Вероятността да се успее по този начин е изключително ниска. Например, вероятността да се отговори правилно на 4 въпроса, всеки с 4 варианта е 1/256. С други думи, може да се очаква, че от 1000 деца, ако всички играят тото, ще спечелят 4. Мисля, че въпросите са към 50.

Редактирано от - hamel на 31/1/2009 г/ 00:20:20

31 Януари 2009 00:26
Разбира се, не става дума за всички въпроси, а за тези, които са ги затруднили и сигурно са могли да преценят, че примерно два от отговорите не е възможно да са верни и са избирали от останалите два отговора...

Редактирано от - редник на 31/1/2009 г/ 00:28:06

31 Януари 2009 09:30
Миниматури в 4ти, 5ти 6ти клас, по 4, 5, 6 предмета. Тия орунгели излагат хлапетата на ненужен стрес.
31 Януари 2009 10:02

Абе стига с тоя стрес, бе.Децата ни гледат такива страхотии на улицата, правят същите такива и в училище, даже си ги записват на телефоните, а вие ми говорите, че се стресират от неща от които имат нужда в живота.Стига гевезелъци.Заради това нашите деца са по-непригодни от децата на запад да се справят в критични ситуации.
31 Януари 2009 12:01
Чиновниците от министерството си създават работа и имитират дейност.Какви са тези елитни гимназии?Не мина ли времето на "наши" и "ненаши"?И това ако не е дискриминация?Всички гимназии трябва да са елитни.Всеки да се записва където желае без приемни изпити.Сега е ерата на Гугъл и Укипедия.Много от учениците знаят повече от учителите.Трябва да се въведат приемни изпити за учителите.
31 Януари 2009 13:44
Десислава Колева, Ванина Стоянова?

Криза е, трябва да се яде!

Съвместното писане намалява отговорността за текстовете.

МОН смачка една директорка, сега с поръчкови статии замазват престъплението срещу нея, децата и учителите....

Да живее "Сега"!

31 Януари 2009 15:01
Penu, уважавам мнението ти, но след като се уверя, че си записал/а детето или внучето си за ученик в "академична" среда, където на останалите 28 деца от класа, както и на останалите в "училището" единствената мисъл в главата е как да хванат някого, когото да пребият в ъгъла /в междучасие или час/, а целите на твоето гардже да посещава школото са далеч не толкова тротоарни.
От десетилетия "елитни" гимназии не ознавава "елитарни", а "академично елитни", т.е там където се ходи, за да се научи много и да се може достатъчно, за да стане младият човек максимално самостоятелна и свободна личност, полезна на себе си, семеството си и обществото. Достъп до такива училища имат всички: и децата от по-заможните семейства и децата от социално слаби такива. Важният критерий е /или поне би трябвало да бъде/ дали са ученолюбиви, а не от какво семейство произхождат. Отричаш ли правото и деца от заможни или власт-имащи семества /т.е тези, които наричаш "наши" да получат достъп до качествено образование/ А това, че всички училища трябва да са елитни, е вярно, но поне в близките пет-шест години в България /дано само толкова/ трудно осъществимо.
За всякакви типове матури няма да се изказвам сега.
Но Penu, един въпрос: дано да не си от постсоц поколението и дано да помниш продоволствените кризи, израз на които бяха празните магазини. Та влизаш, Penu, съвсем премалял/а от глад в такъв един почти празен магазин /всички околни магазини са дори и по-зле/. Виждаш една-единствена останала щафета салам, евтин салам, достатъчно добър, за да задоволи вълчия ти глад. Започваш нетърпеливо да се облизваш и тъъъкмо да го наръфаш още в магазина, се спираш: ааа, не! Такъв салам не купувам! Аз имам по-високи критерии - само качествена луканка! Като тази, която ядат в белите страни! И то на цената на евтин роден салам! И си отминаваш, гладен но горд, че си от по-такова тесто замесен. Пет-десет минути след твоето излизане от магазина се чува сирена на линейка. Продавачът, пардон, магазинеката разбира по-късно, че някой припаднал от глад на кръстовището на една пряка от магазина и профучаващите коли са размазали злополучния припаднал на пътното платно.
Та такива ми ти работи във връзка с твоето
Трябва да се въведат приемни изпити за учителите.
А защо пропускаш и изпити за родители? Като ще се изпитваме дай да се изпитваме всички подред: ученици, учители, родители, директори, инспектори, общински съветници, кметове, министерски служители, зам министър, министър, министър-председател, президент. Ще дадем тласък на отрасъла "Услуги" /Изпити правим всякакви/ в родната икономика и то в период на глобална икономическа криза! Икономиката икономична - дело на всеки: Изпитването на всеки, дело на всеки! Изпитваме и за без пари. Аз поне съм свикнала на това.
31 Януари 2009 15:08
Новият директор на Френската гимназия в София Емилия Богданова коментира, че това е естествена стъпка

Ооо, те си имат вече нова директорка! Е, хайде да им е честита! Явно е изключителен професионалист, и то роден с късмет, щом вече /я има месец-два от назначаването, я не/ попада в новинарските хроники като надежден и опитен капацитет по въпроса.
31 Януари 2009 15:54
Уважаема Пробуждане, ще цитирам изказване на родителска среща на преподавател по математика в "елитна" английска гимназия: "Те (учениците) са тук за да научат езика, а не да стават професори по математика". Толкова за "академично елитните" училища. Но не мислиш ли, че понякога малките са по информирани и грамотни в някои области на познанието от преподаващите? Или това (дори в този форум) би сринало авторитета на учителя. Пак пример - директор на техникум по електроника и електротехника към ученици: "Научихте ме да работя на компютър, след това ще ме научите и на принтер". Не искам да обиждам никого, но мястото на доста от учителите не е в училището.
31 Януари 2009 16:35
Тест по математъка е не просто обида, но и престъпление към математическите способности. Решаване на голям брой лесни задачи за кратко време е начин за отсяване на деца без математически способности и най-страшното - без способности за мислене. Надявам се децата ми да избегнат това безумие.
31 Януари 2009 17:26
Като ученик ходих на сътезания по няколко математически дициплини, включително и на международни и взех няколко отличия. Предполагам съм бил добър по предмета.
В момента работата ми е отново свързана до голяма степен с изчислителни модели.
В същото време ми беше трудно да се справям с тестове по математика от типа "50 въпроса за час". Правил съм до клкото си спомням 2-3 и бях за около 5. По мои скромни наблюдения най-посредствените се справяха най-добре.
Интересно защо след като се наблюдава срив в знанията по математика се намаляват броя на часовете и се търсят "западни" системи на изпитване, вместо да се види защо аджеба нивото преди 20г. е било високо.
А това със стреса е пълна глупост, нещо като щастливите селскостопански животни... Оправдание за липса на педагигически подход и тотална загуба на обществени стойности.
31 Януари 2009 17:34
Ще мине ли година без тъпаците от това псевдо-министерство да не променят нещо в учебната система? Кому е необходимо това?‌ Повече не ми е необходимо Вълчев и неговата свита да се доказват че са пълни неможачи!
31 Януари 2009 17:41
Die Hexe, Мунчу -
Така са нещата и с тестове по останалите дисциплини. За да могот тестваните да се впишат във времето на теста въпросите са елементарни, под средното ниво на знание на изпитваните. Не стига това, но се занижава изкуствено и прага на оценяване - това, което си е за чисто 2 днес носи оценка добър.
31 Януари 2009 17:42
И‌ тук подкрепям Мунчу, че тестове от типа на "multiple choice" не са критерий за знания, а е просто въпрос на особен вид настройка.
Това е една измислица идваща от академични среди с цел малък преподавателски състав да провери огромен брой тестове, пълна автоматика на оценяване. Нула шанс за повече точки при оригинален начин за решение на задача или за ефектен анализ на литературен проблем.
31 Януари 2009 18:02
Браун, надеждността на абсолютната правилност на отговора в такъв един спор е не по-различна от надеждността при предсказване траекториите при брауновото движение /бях слаба ученичка по физика, така че аудиторията да ми прости, ако ме улови в невежество/
Те, децата, са по-компетентни и от родителите в някои области на познанието, и от министри в други. Какво правим тогава?!
Не мога да коментирам репликите на друг колега /в случая, цитирания от теб учител по математика/. Предполагам какво се е имало предвид, но какъв е смисълът да спекулирам /т.е гадая/ тук?! Относно сриването на авторитета на учителите, в този форум авторитетът отдавна липсва, съмнявам се някога да го е имало. Няма какво да се срине тогава, щом като не съществува. Що се отнася за авторитета в обществото, успяват само децата, в чиито очи той не се е сринал. Семействата имат също огромен принос в отношението на детето си към училището, учителите и познанието. Така че виж, какво отношение налагаш на детето си и дали с такова отношение подпомагаш успеха му или, напротив, несъзнателно проваляш собственото си дете.
А авторитетът на учителя е необходим не за подхранване на неговото его, а за да бъде автоматично пренасян /от фигурата на учителя/към познанието. Познанието е една абстракция и опосредстващият инструмент, за да стигне ученикът до тази абстракция е учителят. В интерес на обществото е да се грижи за инструментите си, а не, като ги употреби или се окаже некомпетентен да борави с тях, да ги наругае цветисто и да ги захвърли да се амортизират в някой прашасал ългъл.
31 Януари 2009 18:07
насоката за колкото се може повече матури е правилна! Сега е време за следващата крачка - финансови санкции за родители при лошо поведение и отсъствия, както и при повтаряне на годината от децата.
Време е и за матури по физкултура и изкуство.
А тестовата форма за масовии изпити е перфектна.
Никой не пречи на специализирани у-ща да си правят свой изпит - НГДЕК или НПМГ, или някои частни си правят.
Ефектни литературни анализи в 7 клас е чудесно само ако проверяващият е близък до съвършенство - шансът за това е много малък.
31 Януари 2009 18:13
Относно тестовете, има стандартизирани чужди тестове, които доста добре проверяват цялостните компетенции по дисциплината на изпитвания. Писала съм за това тук, скоро сред регистрацията си, сега няма да говоря за това подробно. Виждам, че тук има и други поназнайващи.
Само исках да спомена, че явяването на един такъв тест струва над 300 лева на кандидата и резултатът се получава след няколко месеца. Армията от проверяващи е огромна, дори при условие, че по-голямата част от теста се проверява автоматично. Това беше малко фактология за сравнение. Вие си правете изводите, съпоставяйки даденостите в нашата ситуация и в ситуацията с тези, далеч по-професионално изработени, изпити. Това не означава, че оправдавам непрофесионално изработени изпити от създадените изпитни центрове в страната ни. В крайна сметка, с това се занимават цяла година. По два изпитни варианта на дисциплина за ниво - не е кой знае колко работа за екипа от служители за цяла година
31 Януари 2009 18:57
Скъпа Пробуждане, разреши ми да не се съглася с някои от твоите виждания. Първо - не слизай до нивото на бай Хасан, който използва брауновото движение като обида към мен. Ника ми е с малка буква, а освен това има и други Брауновци - Дан, Дик и т.н. Второ, изключително погрешно - "успяват само децата, в чиито очи той (авторитета на учителя - б.м.) не се е сринал". Грешно, защото успяват децата с афинитет към знанието, предаден им от семейство и близки. Понякога - и то често, въпреки учителя. За третото - ще си позволя отново пример. Преди години, разхождайки се с малката ми (тогава) дъщеря и показвам в парка паметник на Л. Каравелов. След няколко дни децата с "другарката" са пред същия паметник. "Това е Д. Благоев", казва тя, но дъщерята заявява - не е. На другия ден обяснявах пред същата неграмотница, че детето не е искало да предизвиква скандал и да я обвинява в незнание. А на дъщеря си казах: "Даскалицата е патка, учи си уроците, за останалото имаш родители". И всичко можеше да не се случи, ако въпросната беше прочела табелата на гърба на паметника - дори името на скулптора го има.
31 Януари 2009 20:03
Това, че тестовете за сега не са добре изпипани не е причина да се отказваме от тях. Напротив, трябва да бъдат въведени навсякъде- от началното до висшето образование. Трябва да се забрани и прекрати устното изпитване на ученици и студенти. Защото през живота си съм се нагледал субективизъм, и на нагласени и опорочени конкурси и изпити. Не че това ще спре феномена наше момче/момиче, но поне ще е стъпка в правилна посока.
31 Януари 2009 21:06
...успяват децата с афинитет към знанието, предаден им от семейство и близки.
само че къде са тези деца?и колко са /като %/ от младто поколение?
а децата репродуцират отношението на родителите си към заобикалящия ги свят...
31 Януари 2009 21:14
браун, приемам първата ти забележка; с уговорката, обаче, че съвсем не съм целяла обида на ника ти. Не съм също предполагала, че някой форумец се е "заигравал" с него. Направих аналогия и смятах, че би я разбрал/а. По втората ти забележка - за авторитета на учителя: ако не е станало ясно да кажа, че става въпрос за авторитета на учителя като цяло, а не на конкретна личност. Предполагам, че и ти си имал/а за учители някои безнадеждни случаи, но това не е променило отношението ти към учителите като цяло. Ако приема като оправдан принципа в третия ти аргумент: "ти си учи уроците, за останалото имаш родители", тогава остава въпросът: "защо детето изобщо трябва да ходи на училище, щом като може само да си учи уроците в къщи?". Остават и въпросите: защо си пратил/а детето си в училище, където преподават такива учители ? Ако такова е "качеството" само на един преподавател там, защо не защитаваш правата на детето си пред ръководството на училището: тази учителка да не преподава на класа на детето ти. Ако повсеместно, и в другите училища около дома ви, нивото е подобно, замисли се защо е така и защо кадърни хора с педагогически квалификации и стаж предпочитат да стоят известно време без работа, но да не работят като учители. И чак когато броят на желаещите да работят като учители започне да надвишава чувствително работните места по училищата, тогава може да предявяваш тези си претенции. А те, изискванията и претенциите ти, по принцип, са нормални за една НОРМАЛНА обстановка и НОРМАЛНА работна среда.
31 Януари 2009 21:34
Без да споря повече, веднага приемам тезата "...успяват децата с афинитет към знанието, предаден им от семейство и близки." Така или иначе, в следващото ми изречение на това, което горният цитат цели да обори, се виждат допирните точки между двете "противоборстващи" становища. Освен това, с риск да се повторя с горните си мнения ще спомена пак, че все още учителят /като събирателен образ/ е този, който олицетворява знанието /не непременно в обществото като цяло, а рамките на училищната институция/. Ако не е така, отговорете ми тогава: защо трябва децата да ходят на училище изобщо?
А училищата, в които се зачита авторитета на учителя, са училищата, които ценят знанието и тяхна цел е предаване на това отношение и на учениците. Съмнителни ми изглеждат училищата, в които учителят няма авторитет. Там или не се назначават добри професионалисти /умишлено или поради това, че нищо в това училище не привлича добрите учители/, или цел на ръководството не е учениците да се образоват. За такъв случай ли ставаше въпрос по-горе?
-----
Струва ми се, че темата на статията е по-различна.
31 Януари 2009 21:38
Не, няма да се съглася, Пробуждане. Приведох 3 примера, не са единични случаи. И не са рядкост такива учители. Знам го още от преди 45 години, когато завършвах гимназия. Ами учители от съучениците ми станаха тези, които не се класираха никъде, освен педагогика, а не им се работеше някакъв друг труд. Нали знаеш - "Учи мама, за да не работиш". Така, че проблема не е от днес. Целенасочено нацията се опростачава, и за това винана не на последно място е в училището и назначените в него. Приятна вечер.
31 Януари 2009 22:04
браун, моите уважения, но щом като си го знаел това още преди 45 години, когато завършваше гимназия, защо не стана учител, за да промениш с личния си принос поне в 0, 01% тази тенденция. Аз избрах тази професия съзнателно, въпреки че бях приета и икономическа специалност. Приех професията с всичките й негативи. Е, и за да бъда хулена сега, но какво от това - чувствителността ми за това, както и егото ми, са отдавна притъпени. Заради съзнателния ми избор съвестта ми е чиста и спя спокойно. Приятна вечер и на теб.
01 Февруари 2009 10:47
Пробуждане, долавям огорчение в последния ти постинг. Не съм целял обида или подценяване. Ако така си го усетила, приеми извиненията ми. На въпроса "Защо детето трябва да ходи на училище, ако можеш да го подготвиш сам" има прост отговор - детето трябва да расте и живее заедно с връстниците си, за да се социализира. За мен, това значида може да отстоява достойно възгледите си, изработени в семейна среда, прочетените книжки и т.н. А на въпроса "Защо не стана учител, за да промениш нещо?", ще ти отговоря така: Предпочетох да стана инженер, защото бях отвратен от атмосферата в гимназията, която завърших през далечната `65-та година. Тя, атмосферата, си беше чиста милиционерщнина - всички правила (някои точни и необходими) се налагаха без обяснения и възражения. Казарма. Важното беше да има видим ред в школото. Не исках да стана част от система за духовно малтретиране на децата. Независимо от това, знанията получавани тогава бяха несравнимо повече от нивото на днешните изкласяващи.
01 Февруари 2009 11:07
Драги Браун,
Извинявай, че се намесвам, но всички беди на съвременното ни образование идват от неспазването на един принцип, който прочетох в книгата "Социална педагогика", писана още в края на 19-ти век.
А принципът е следният:
Не може да има демокрация в една система, където едната страна само дава, а другата само получава.
01 Февруари 2009 11:11
браун, 45 години си имал възможност да се опиташ, поне, да я промениш тази система. А относно ролята на училището САМО като социализираща институция, ами пускай си детето на лагери. Вече има и градски такива към частни фирми или нека пък да ходи само на всякакви клубове по танци и приятелства. Ако е институция, където искаш детето да изгражда главно стоицизма в себе си и да се научи да отстоява личността си и във враждебна среда, значи институция тип "казарма" не е зле. Каквато и роля да играе училището, "обслужващият персонал" в нея върши работа ежедневно, ежеминутно и ежесекундно. Дори и само с това, че присъстват сред "питомците", които дори и за 15 минути на други би им било невъзможно да ги озАптят. Защо е тогава тоталното отричане труда на цяла една професия, цял един професионален бранш от нашия обществено-социален живот. Бумерангът, който се връща, не се връща върху учителите, а върху децата, родителите, обществото, бъдещето на страната. Непонятно ми е как това хората не могат да проумеят.
Огорчение, казваш, усещаш в тона ми. Не, не е огорчението на обидения /"какво тук значи някаква си личност"/, а мъката на безсилието пред неоснователното стереотипизиране, слепотата и стадното мислене.

Редактирано от - probuzhdane на 01/2/2009 г/ 11:17:37

01 Февруари 2009 11:24

Извинявайте, че се намесвам в спора ви, но ако училището е само за да живеят децата ни с връстниците си то има по-лесен вариянт.Пусни детето си на улицата, то ще се социализира сред връстниците си при това ще му бъде приятно щото няма да има ограничения.Във всички форуми само се тръби за тази пуста демокрация, но никой точно не казва, че тя е стриктно спазване на правила на всички нива на живота.Трябва да научим децата си, че преди да си търсят правата, те имат задължения и ако не ги изпълнявят не могат да си търсят правата.Иначе произвеждаме вечно недоволни млади хора с фалшиви очаквания от живота.
01 Февруари 2009 11:26
Сократе-май, . Резонно следва въпросът след цитата, който си дал: А кой създаде тези правила, според които е възможно едната страна само да дава, а другата само да взема?
01 Февруари 2009 11:33
malinas, съгласна съм с теб. Въпросът ми е: доколко тази среда може да се създаде САМО с налагането на матури след всеки клас или задължителното носене на униформи? Ако това беше решението, във всички страни щеше да е така, както и щеше да е възможно образованието на всякъде да е на изключително високо ниво. В някои скандинавски страни, които могат да се похвалят с най-високи резултати на проучването PISA, изпитването на учениците започва от 13 годишна възраст, не по рано; освен това, не носят униформи до края на образованието си. Всеобщо схващане там е, че училището създава ЩАСТЛИВИ ученици.
01 Февруари 2009 11:35
Абе, нещо не мога да разбера: статията твърди, че се въвеждат тестове?
А защо никой не казва, какво, всъщност, представлява тестовата СИСТЕМА?
Та да преценим, аджеба, какво точно и КАК се въвежда!
Само за протокола, за да се въведе пълноценно тестовата система е необходимо:
1.Да се изгради национален тестови център, генериращ апробирани тестове. Такъв за момента не е наличен, доколкото знам - работи се занаятчийски и на парче.
2. Да се издадат от въпросния НТЦ т.н. "тестови книги" за обучение.Към момента такива няма и в следващите 5 години няма и да има, понеже тк не се съдават за три месеца. Наличната на пазара "тестова" литература е абсолютна самодейност на полуграмотни даскали в комбина с пъргави издатели.Тя е напълно объркваща и вредна - понеже предназначението й е да попълни бюджета на закъсали просветни дейци в ущърб на децата ни.
3. Да се обучат учителите за работа с тестове.
4. Да се издадат учителски тестови книги.
5. Да се създаде национална система за тестова проверка, като отделен механизъм.
6. Да се осигурят на училищата необходимите пари за редовно проведжане на училищните тестове по отделните предмети.Става дума за над 10 000 лева годишни пари за канцеларски материали годишно за училище с около 800-1000 ученици.
.....................
Таааааа - казват тука - въвели били тестовата система?!?
Хе, хе - пордените вестникарски халюцинации
01 Февруари 2009 11:38

Probuzhdane,
Къде видя да споменавам униформи.Правилата не са това.Те са всичко онова, което изгражда едно общество-дали е училищно или гражданско.Но с непрекъснатите си претенции да получим всичко на всяка цена, но да не дадем нищо, се стига до това положение в страната ни.
01 Февруари 2009 11:43
Включвам се за последен път, тъй като спора става безмислен.
Пробуждане - не отричам "тотално труда" (както твърдиш) на цялата гилдия. Отричам мимикрията на труд във всяка една гилдия.
Сократ-май, ами аз за това се боря.
Малинас - в обществото трябва да има равнопоставеност между задължения и права. Не първо задълженията, а ако си слушал ще получиш и право. Но какво се получава - когато по време на учителската стачка говорех, че качеството на образованието следва да съответства на нивото на възнаграждението (сиреч - оправете образованието, тогава искайте пари), всички скочихте срещу мен. Значи, за учениците - първо задълженията, за учителите - пълво парите.
01 Февруари 2009 11:49

Браун,
Съгласен с теб за това.Но ми кажи, как всички първо искат да получат пък после да дадат.Защо почваш от учителите.Това първо го искай от властимащите и законодателите.Рибата се вмирисва от главата.
01 Февруари 2009 11:54
че качеството на образованието следва да съответства на нивото на възнаграждението (сиреч - оправете образованието, тогава искайте пари),


Braun,
В момента качеството на образованието доста добре съответства на възнаграждението на даскалите. Понеже те са заплатени по-зле и от чистачките - резултатите са съответни, т.е. - все едно че децата ги обучават именно тези чистачки.
Ти как мислиш, че ако вдигнат качеството - ще вземат и по-добри заплати?
Хе, хе - надай се Гунчо - ами че и сега има училища в БГ със забележителни резултати: математическите гимниазии, езиковите, някои професионални!
Я кажи какви са заплатите на даскалите там? Като на чистачките в ВСС, например?
Мечтиииииииии.....
01 Февруари 2009 12:07
total, жалко че никой не попита теб, пък и няма да те попита, как точно става ефективното въвеждане на един общонационален изпит. Нито пък мен ще попита някой. Надявам се, поне, някой отговорен кадър да попрочете написаното тук, па да си открадне полезните идеи и да си ги препише за свои. Ако ми позволиш малко доуточнения, такъв национален тестови център вече съществува. Тестовете, които се дават, минават за апробирани, но аз трудно се хващам на такова твърдение, въпреки че знам за предварително проведени пробни такива преди около 2 години. Никаква дейност по подготвяне на учителите и въвеждане на стратегия за подготовка на учениците за такова едно мащабно финално изпитване /поне до колкото зная/. Наличната примерна тестова литература е наистина инициатива и дело на издателствата, за авторите не е ясно каква връзка имат с държавните зрелостни изпити и миниматурите, книжките изразяват тяхното виждане за нивото и формата на теста. Така че, забележката ти за самодейност е основателна. Провеждането на тренировъчни тестове е изцяло по инициатива и добро желание на учителите. Пари за консумативи не се предвиждат. А иначе системата била изградена! Категорични, целенасочени промени наистина са нужни в средното образование, но да не се забравя, че образованието би трябвало да е най-консервативната институция, промените се въвеждат плавно и резултатът проличава напред във времето, а не веднага. Всеки опит от днес за утре да се реформира системата, я обрича на провал.
01 Февруари 2009 12:12
malinas, за мнението ти от 11:38:16, въпросите ми не бяха отправени към теб лично. Извинявам се, ако така са прозвучали. Просто продължавам един разговор, който съм подхванала тук от преди повече от година и редовно давам мнението си по тази тема /не, че някой го интересува де, а биха могли да гледат на мен и на другите активни тук не като на врагове, а като на възможни генератори на ценни идеи или конструктивна критика. Интересно е, че днес мълчат, все пак почивен ден е. /
01 Февруари 2009 12:14
Не само към учителската, но и към всяка друга професия са възможни само три вида отношение:
1. Даваш малко и искаш малко. В резултат качеството спада и професията се превръща в свърталище за некадърни хора без амбиции. (Възможни са изключения - хора с призвание към професията и хора в отделни престижни институции.)
2. Даваш малко и искаш много. Качеството пак си остава ниско. Опитите за налагане на по-високо качество чрез наказателни мерки са неуспешни, защото професията бързо се запълва с хора като в т. 1, но притежаващи умението да отчитат големи постижения. Създава се красива формална картина, прикриваща пълен упадък.
3. Даваш много и искаш много. Първоначално некадърниците биват незаслужено поощрявани. Добрите условия обаче привличат качествени кандидати и постепенно нивото на кадрите тръгва нагоре. Основен недостатък: този вариант изисква знаещи ръководители, които да са наясно какво трябва да бъде постигнато. У нас това изискване много рядко бива удовлетворено.
Разбира се, съществува и още един вариант:
4. Даваш много и искаш малко. Вариантът е осъществен по високите етажи на държавната администрация. (За пред публиката се провъзгласяват "високи изисквания", които биват изпълнявани като в т.2.)
01 Февруари 2009 12:15
total 11:54:43, . Направи ненужно това да отговарям отново на браун.
01 Февруари 2009 12:19
total, жалко че никой не попита теб, пък и няма да те попита, как точно става ефективното въвеждане на един общонационален изпит


Пробуждане - горко й на образователната система, ако започнат да "питат" такива, като мен - аз не съм от занаята.Това, дето съм го написал е от лични впечатления на външен наблюдател покрай френската и американската ми битност......
Горко й на България, след като "професионалистите" от МОН не знаят и това, което всеки средноинтелигентен родител на Запад знае.И мога да ти кажа, че именно поради това знаене, такава гавра с образованието на децата там никой не би допуснал - някакъв полуобразован министър - самодоволко да експериментира безотговорно и в ущърб на цялото общество....
Жалка е ситуацията, а най-жалкото е, че хората все още се връзват на пиара на образователни престъпници.....
01 Февруари 2009 12:20
Сократ-май, . Опасявам се, че това ще се налага да го постваш всеки път, когато се зачепка подобна тема, под подобни статии. Всеки път ще се появяват нови и нови никове, които ще спорят с аргументи, които отдавна многократно сме оборили. Но нищо, търпението не ни е чуждо. Добре, че са учениците ми, настоящи и бивши, които ме научиха на него. Много съм им благодарна за това.
01 Февруари 2009 12:28
Ето нещо, от което да се започне:
Междуучилищни съревнования сред сродни или профилирани училища, огласяване ръководителите на успелите ученици, обмяна на опит и др. мероприятия, а след това и финансовото стимулиране, като надбавка над основното. Строги санкции за работещи "на тъмно" или в паралел със системата, докато са в нея. Реформа, създадена от утвърдени учители, а не писарушки от МОН или пишман "доценти" и "професори" с отчитане мнение на родители и ученици, чужд опит и работещи традиционни методи.
Ако гледаш 1 год. напред - сееш жито, аго гледаш 10 год. - овощна градина, а ако гледаш 100 години напред - образоваш народа си. Хау
01 Февруари 2009 12:30
total, понякога оправдавам невежеството, но не и агресивното, войнстващо невежество, не и съзнателното невежество. А такива като теб, които заради личните си наблюдения на страничен свидетел, имат по-добра представа от тази на тукашните експерти как се прави ефективно обучение, има много. Въпрос на желание е да се използва техния ноу-хау. И заимстването на челен опит не става непременно просто като отидеш в командировка в чужбина. Въпросите трябва да са боляли в съзнанието ти с години, с десетилетия, за да успееш да откриеш веднага отговора им. Това, автоматически изключва възможността за високо КПД на парашитистите, пък и на кариеристите /в лошия смисъл на тази дума/.
01 Февруари 2009 12:31
Така е Сократе. Правдиво изглежда погледнато от този ъгъл. Ако се погледне от другата страна, какво професията получава и какво дава става още по-интересно. По същата логика вариантите са:
1. Гилдията дава малко и получава много.
2. Гилдията дава малко и получава малко.
3. Гилдията дава много и получава малко.
4. Гилдията дава много и получава много.
А когато се осмелиш да кажеш, че виждаш в реалността вариант 2 се оказваш "враг" на гилдията, само защото харесваш вариант 4 а гилдията харесва и си иска №1.
01 Февруари 2009 12:35
От тук нататък участието ми в дискусията става губивреме. Приятен ден на всички. Едно чудесно слънце е пекнало навън. Натиснете тук
01 Февруари 2009 12:37
2. Гилдията дава малко и получава малко.


Сладур, последователността в съждението ти е ОБРАТНА:
"Гилдията ПОЛУЧАВА малко и следователно - дава малко".
За такава логическа грешка, като твоята, се пише "слаб" на изпит по мениджмънт на човешките ресурси.
Хайде - освести се
01 Февруари 2009 12:45
Сладур, последователността в съждението ти е ОБРАТНА

Ако смея да отбележа, тази обратна последователност е дадена в постинг малко по-нагоре от моето скромно мнение. То представя просто другата половина от картинката.
01 Февруари 2009 12:45

Heat,
Нали не си хуманитар.Предлагам на сменим страните на равенството.
"Гилдията получава малка--дава малко.То нали няма значение дали е А+В=В+А. Така можем да постъпим и с останалите точки които си изписал.При това положение съм съгласен с мнението ти.
01 Февруари 2009 12:48

Total,
Извинявай , ма то май мненията ни се повтарят.Не е нарочно, човече.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД