:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,864,879
Активни 183
Страници 1,759
За един ден 1,302,066

Колеж пред закриване сви 3 семестъра в един

Цената на скоростното обучение е около 2000 лв.
Студенти от колежа "Телематика" в Стара Загора, който е пред закриване, ще вземат ударно три семестъра за една учебна година, а през юни ще се дипломират. Това предвижда графикът за задочното обучение, публикуван на сайта на частния ВУЗ. Според него за по-малко от 5 месеца - от 17 януари до 6 юни, задочниците ще вземат 3 семестъра, а месец по-късно - на 4 юни, ще се явят и на държавен изпит. Студентите коментират във форума на колежа, че не са в състояние да заплатят таксата за обучение. За задочното обучение сумата за семестър е от 650 до 800 лв. в зависимост от специалността. "Нямам възможност да осигуря парите за таксата, които са около 2000 лв. Отделно има и такса за дипломирането, която м.г. е била около 200 лв.", разказа младеж пред "Сега". Според договора с колежа студентите губят правата си, ако не внесат таксите в срок.

Според ректора на колежа доц. Христо Сантулов публикуваният график е само предложение и то за студентите, на които предстои да се обучават в V, VI и VII семестър. Няма никакъв проблем и който не може да понесе таксата, ще продължава да си учи следващата година, обясни Сантулов. Той увери, че предложението ще бъде разгледано още веднъж и ако няма съгласие на студентите, те ще продължат обучението си догодина. По принцип законът за висшето образование дава възможност за обучение в съкратени срокове, но само по желание на студента.

Колежът "Телематика" е пред закриване, след като вече получи две отрицателни оценки от агенция за оценяване и акредитация. Решението за това вече се подготвя в министерството, съобщиха от ведомството на Даниел Вълчев. То обаче трябва да бъде прието и от правителството и парламента. В решението за закриване трябва да бъде посочено къде ще бъдат пренасочени студентите. До окончателното приключване на процедурата обаче той има право да продължи да приема студенти и да събира такси за обучение.



ПРЕЦЕДЕНТ

Въпреки че у нас има 51 университета и според просветните експерти и чиновници това е твърде много, досега има закрит само един - Славянският. Решението на кабинета "Костов" от 1999 г. бе посрещнато с протести от студентите, които впоследствие бяха пренасочени към други висши училища да продължат образованието си.
2
2119
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
02 Февруари 2009 11:23
Не разбирам какъв е този закон, който позволява на един колеж да обучава студенти и да им прибира парите без да има необходимата акредитация ....Не трябва ли това да е един задължителен документ , без който да не може да се започва такава дейност?
02 Февруари 2009 19:54
Ми почти никъде не е. Длъжни са да обяват кой има и кой няма акредитация, пък оттам ти си решаваш дали те устройва диплом от неакредитиран университет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД