Безспорно най-благодатна почва за футболния маркетинг са азиатските страни, където големите европейски отбори се радват на еуфорично посрещане, особено от жените. |
"Времената, когато мъжете управляваха футбола вече са минало", анализира Хартмут Застров, изпълнителен директор на SPORT+MARKT.
Той твърди, че вече по целия свят почти еднакъв брой мъже и жени подкрепят своите национални отбори. "Футболният успех на твоята родина изгражда национална идентичност и движи цялата нация", подчертава той.
Точно по тази причина световните първенства вдъхновяват жените дори повече от мъжете, се твърди в изследването. А фактите са, че близо половината от хората, които въобще се интересуват от футболните мондиали са от нежния пол. В допълнение - световните първенства за жени пък привличат все нови и нови почитателки на играта и по-специално в развиващи се спортни пазари като Бразилия (28 млн. жени фенове), Китай (77 млн.) и Мексико (11 млн.).
Според агенцията 62% от женското население на ЮАР е много заинтересувано от футбола и това е заради финалите на световното първенство, които ще се проведат в страната догодина.
Изследването изважда наяве и наличието на все по-нарастващо внимание на жените към клубния футбол. Например китайките имат невероятен интерес към английската Висша лига, докато аржентинките с огромно удоволствие гледат мачовете от вътрешното първенство. Извън Обединеното кралство над 1/3 от хората, гледащи по телевизията двубоите от Висшата английска лига са жени. Това означава повече от 70 млн. тв зрителки в 20 държави.
В Германия например за последните две десетилетия жените, интересуващи се от футбол са се увеличили от 5,9 млн. (на възраст между 14 и 65 години) до 12,1 млн. Фенките са генерирали за водещите клубове от Бундеслигата приходи от около 100 млн. евро само за сезон 2007/08, а зрителките по стадионите са се увеличили почти двойно.
Този нарастващ интерес идва добре дошъл за футбола като цяло, защото жените, обичащи тази игра могат да бъдат считани за "шопахолици" (пристрастени към пазаруването), тъй като техните разходи надвишават средностатистическите за един запалянко. Причината се крие във възрастовата група - мнозинството фенки са под 30-годишни. Същевременно средната възраст на всички футболни фенове по света е 37,1 години. Точно поради факта, че са по-млади от средностатистическия запалянко тези дами представляват изключително подходяща цел за спортните компании, както и за самите футболни клубове. Според SPORT+MARKT този потенциал все още не е ефикасно употребен.
"Нови сектори от бизнеса инвестират и тепърва ще инвестират повече във футбола заради това явление - отбелязва Застров. - Ние прогнозираме все по-нарастващ интерес към футбола от страна на модни марки, бижутерски къщи и също така на компании от градинския сектор. Привързаните към футбола жени по целия свят поддържат огромен интерес към модата и облеклата - много по-силен, отколкото останалите жени и мъжете фенове. Компаниите тепърва ще експлоатират този засилен интерес".