:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,343
Активни 649
Страници 1,810
За един ден 1,302,066

Саркози призова ЕС да промени капитализма

Снимка: Ройтерс
Младежи чакат на опашка пред бюрото за трудова заетост в сибирския град Красноярск. Руското министерство на икономическото развитие прогнозира до края на годината ръста на безработицата във федерацията да достигне 7.4 процента.
Френският президент Никола Саркози призова ЕС да приеме обща позиция за реформиране на капиталистическата система, предаде ДПА. В тв предаване разкритикува ЕС заради пасивността в разгара на финансовата криза. "Не е възможно в подобна ситуация Европа да не поеме инициативата", заяви той и така индиректно разкритикува чешкото председателство на ЕС и ЕК.

Междувременно стана ясно, че почти 600 000 работни места са били закрити в САЩ през януари т.г. Така безработицата достигна 7.6% - най-високото ниво от септември 1992 г. Над 19 млн. къщи в САЩ пустеят, защото са били купени на кредит, а собствениците не са си погасявали задълженията и били принудени да се изнесат.

Американският президент Барак Обама заяви, че икономиката на САЩ ще бъде изправена пред катастрофа, ако Конгресът не одобри плана за стимулиране на икономиката, предаде Ройтерс. "Ако планът не бъде подписан и превърнат в закон, икономиката ни, която вече е в криза, ще бъде изправена пред катастрофа", заяви той на среща с демократи от Камарата на представителите във Вирджиния.

Членове на руската пропрезидентска партия "Единна Русия" пък предлагат държавата да даде безвъзмездно на безработните руснаци обработваеми земи в Сибир и Далечния изток при условие, че те се преместят да живеят там за постоянно, писа в. "Комерсант". Това е едно от предложенията за справяне с финансовата криза.
33
1384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
07 Февруари 2009 01:24
Ще раздават ребра от Хребето на Ломоносов. Ех , друго си е да си гражданин на голема и богата страна. Езък че рускинята не е безработна. Можеше и нам нещо да припадне.
07 Февруари 2009 02:36
Саркози- капиталистическият Горбачов ли?!
"Капитализъм с човешко лице!", а?!
А кой ли ще е капиталистическият Елцин?!
И какво ли ще е след 20 години "Перестройка" на КапитализЪма- /какво е след 20 години "перестройката" на СоциализЪма сме наясно!/?!
07 Февруари 2009 03:04
Испания отказа на ЕП да признае Косово- Натиснете тук


07 Февруари 2009 03:39
Нови търговски войни отварят пробойни между САЩ и Европа
Клаузата "купувай американското" в пакета стимули е опасна за отношенията ни, предупреждава Брюксел- Натиснете тук
07 Февруари 2009 09:01
Пара,
какво иска и за какво се бори Атака, тая работа ясна ли ти е??
07 Февруари 2009 09:07
И от къде се финансира Атака ясно ли ти е??
07 Февруари 2009 10:09
МОШЕНИК,
Какво иска и за какво се бори Партия "Атака" го пише, черно на бяло ТУК: Натиснете тук и тук: Натиснете тук
ЧЕТИ, за да ти стане и на теб ясно!
УСПЕХ!
07 Февруари 2009 10:36
Германия от години дава 2 хиляди долара на германските производители на автомобили, за всеки продаден от тях автомобил в САЩ, и по този начин поставя американските производители в неизгодна позиция. Изобщо, Америка сега се усеща, че всеки ползва някакви аванти от нея.
Протекционизмът идва на мода. По няколко причини. Първо- защото работи. Върши работа. Когато хората в Америка купуват американското, стимулират американската икономика. Когато купуват китайското, стимулират китайската.
Второ- т.нар. световна свободна търговия изобщо не е свободна. Не е свободна по причина, че е наложена с политически решения, основани на теорията, че когато светът е взаимнообвързан и взаимнозависим, то трудно стават войните. Истинската причина е, че просто една шепа хора установяват контрол над световната икономика и точно на тези хора изобщо не им пука за мира. Трето- досега се счита, че протекционизмът вреди на конкуренцията, а конкуренцията е двигател на развитието. Ако политиците вярваха в това, то те никога няма да допуснат във всеки бранш да останат по две-три монополни мултинационални корпорации, а щяха да стимулират конкуренцията във всеки бранш, като прилагат стриктно и строго антимонополните закони. И във всеки брагш щеше да има стотици и хиляди фирми. И сега нямаше да се притесняваме, че половината щели да фалират. Докараха работата дотам, че да не могат да допуснат една автомобилна компания да фалира, защото ще останем без производители на автомобили. Същото с банките. Констатацията, че компаниите са прекалено големи и прекалено важни, за да се оставят да фалират означава, че конкуренция отдавна няма. В условията на конкуренция е нормално, естествено и задължително едни фирми да фалират, други да заемат мястото им, трети да се основават.
Четвърто- днешната криза и всички глобални проблеми пред човечеството са именно продукт на досегашното развитие и растеж, продукт на досегашната икономическа система. Няма решение на екологичните проблеми, докато някой иска да печели на всяка цена. Което ще рече, че това същото развитие, същият растеж, изобщо няма какво да ги пазим. А от това следва, че протекционизмът може да бъде въвеждан смело, защото на света вече не са му нужни нито досегашното развитие и растеж, нито досегашната свободна/несвободна икономика, нито досегашната конкуренция, която всъщност е монопол. С две думи, досегашният икономически модел и глобалната търговия са ненужни и вредни. И ако протекционизмът ще ни помогне да се отървем от тях, то смело можем да го въвеждаме. Още повече, че той работи. Той дава незабавен положителен ефект. По този начин всяка нация, всеки народ ще се вземе в ръцете си. Ще започне да произвежда. Няма да чака някой отвън да му развива производства, няма да се моли, няма да се остави на стихията, която не може да контролира.
Прави ли ви впечатление, правителствата и олигархиите колко не се интересуват от редовия потребител, от редовия гражданин? Ако потребителят сам пожелае да купува американското? Ако гражданинът пожелае да се развива местна индустрия? Те продължават да мислят в стария калъп, че потребителят и гражданинът са говеда и пасат там, където ги закара говедаря. Затова се отправят призиви към Обама.За тях е проблем Обама да не промени политиката, а не допускат възможността гражданята да започнат да си осъзнават интересите.
07 Февруари 2009 11:50

Той (протекционизма) дава незабавен положителен ефект.


Да, Гозамбо, може и да даде известен незабавен, локален ефект. Да не забравяме обаче, че ще даде и забавен отрицателен ефект. И локален и глобален. Тенденцията е светът да се глобализира защото колкото по-голям (и свободен!) е един пазар, толкова е по-трудно в него да има монополи и той да бъде манипулиран. А точно до това води и ще доведе протекционизма! С добавката, че ако сега глобалния пазар е мощен антиинфлационен фактор, то една протектирана икономика е обречена на перманентна инфлация. Т.е. решението е точно обратното - създаване на наистина свободен световен пазар. Това ще доведе И до намаляване на диспропорциите между бедни и богати страни и народи. Които диспропорции иначе са си една тиктакаща все по-силно и по-силно бомба. В този смисъл, решението на това накъде ще тръгне света е наистина съдбоносно. В най-прекия смисъл на думата. Е, поразглезените европейци и американци ще ги заболи малко в началото. Ще се наложи да си поприпомнят как се работи. Истинска работа, а не само измерена с "добавената" стойност от преместване от единия джоб в другия. Но това е пътят за спасението на света в буквалния смисъл на думата. И ако развития свят се откаже да бъде лидер в това начинание, един ден ще бъде изправен пред дилемата не каква кола да си купи - японска или американска, а какви бомби да използва.

07 Февруари 2009 12:29

Иначе, много постна статията по отношение на инициативите на Саркози. По мое мнение, той е единствения (от по-големите), който се държи адекватно с кризата. Т.е. неговите мерки и идеи ми се струват най-точно нацелени в причините за кризата, а не в последствията... Малко повече инфо по темата: Натиснете тук

07 Февруари 2009 13:28
Gozambo,
последния Ви постиг е в основата и на "Световната Конспирация". Но според мен е абсолютно верен и отразяващ реалното положение. Един от малкото Ви постинги с които съм напълно съгласен.
07 Февруари 2009 13:54
Пара, четах и разбрах, РЯЗКО ОТВАРЯНЕ НА ИЗТОК, макар и да не отговори на вторият ми въпрос , стана ми ясно и хранилката ви, от къде е
Айде със здраве
07 Февруари 2009 14:01
Само не разбрах на теб, дали ти стана ясно, щото втората ти препратка тури Х на първата !!

07 Февруари 2009 16:36
Протекционизмът идва на мода. По няколко причини. Първо- защото работи. Върши работа.

Върши, върши! Той, заедно с малоумната фискална политика на демократите е сред основните причини за продължителността и дълбочината на Голямата Депресия.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
07 Февруари 2009 17:58
Сирена,
много ми е трудно вече да чета подобни глупости като тези, които си написала.
"Тенденцията е светът да се глобализира защото колкото по-голям /и свободен/ е един пазар, толкова е по-трудно в него да има монополи и той да бъде манипулиран." Край на цитата.
За "Тенденцията светът да се глобализира" е ясно, че ти не си чувала за Неолиберална икономическа глобализация, кой я движи и по какъв начин. Ти живееш със заблудата, че това е някакво световно явление, а не план на шепа хора от Уолстрийт. И за каква глобализация говорим, когато производството е в Китай а всички останали зяпат. Глобализацията, както ти си я представяш, като някакъв естествен процес, ненасилван от никой процес, не може да струпа всички производства на едно място.
Твърдението ти, че колкото е по-голям пазара, толкова по-трудно се монополизира и по-трудно се манипулира е напълно неверно. Пет инвестиционни банки от Щатите, всяка въртяща трилиони долари. Каква по-голяма монополизация и какви по-добри възможности за манипулация на пазарите. Да подадеш команда- "Всички производства в Китай!" това не е трудност в манипулациите. В момента една шепа мултинационални корпорации въртят цялата световна търговия. Какъв по-голям монопол от това?
Големият пазар не зная как си го представяш, но такъв не съществува. Има различни, конкретни пазари. Няма един, единен пазар, нещо като триизмерно пространство. Има различни и конкретни пазари, и всеки с името си, всеки с нормативната си уредба. И тези конкретни пазари, са толкова малко, че можеш да им запомниш имената и местата. За сметка на това местните пазари изчезнаха. В Америка местен пазар е само битпазара на всеки град. НЯМА " ЕДИН ПАЗАР". Има много и различни, конкретни пазари.
НЯМА И "СВОБОДЕН ПАЗАР". Има свободни да търгуват хора. Свободата е качество, присъщо само и единствено на хората. Също, както няма щастлив пазар, тъжен пазар и пр. Аз не съм свободен да търгувам на борсите. За 99, 99 процента от световното население борсите са затворени и те не са свободни да търгуват там. Свободни са да търгуват само богатите.
Това се прикрива в понятието "свободен пазар", че една шепа пазари унищожиха мстните пазари, и че само една шепа хора са свободни да търгуват на съществуващите пазари и всички останали хора са лишени от тази свобода.
Дотук се връщам отномв към Неолибералната икономическа глобализация, която е извършена по проект на Уолстрийт и налагана насилствено над целия свят. Ще продължа в друг постинг.
07 Февруари 2009 18:11
Според програмата на атака България ще бъде извадена от всички европейски структури- ЕС и НАТО. Ще скъса с международните финансови институции. Това означава изолация на държавата и неминуемо последваща икономическа катастрофа. Атака се очертава като гробокопач не просто на европейското членство на България, а като гробокопач на самата България. Оттук следва, че Атака е възможно най-вредното политическо формирование в БГ, което трябва да се бойкотира от всеки мислещ българин. И преди съм знаела, че Атака е антиевропейска партия. Сега знам, че е антибългарска.
07 Февруари 2009 18:27
Сирена,
казваш, че "...сега глобалния пазар е мощен антиинфлационен фактор...".
Сегашният "глобален пазар" докара света в невиждани диспропорции, които са източникът на сегашната криза. Един да е производителят, друг да е потребителят, като производителят дава кредити на потребителя, за да му купува стоките. Това е балон, който се спука. Дори да е вярно това твърдение, това е като в надгробно слово на някой много лош човек да изнамериш и да запишеш една добра черта. Всичко останало лошо.
Друг цитат- "Т.е. решението е точно обратното-създаване на наистина свободен световен пазар."
Колко свободни пазари ще създаваме? По-горе казваш, че световният пазар е свободен, сега говориш, че трябва да създадем "Наистина свободен" пазар!
Т.е. да заменим свободния с наистина свободен! Можеш ли да обясниш каква е разликата между "свободен пазар" и "наистина свободен пазар"? Моята логика ми подсказва, че щом се нуждаем от наистина свободен, то досегашният не е свободен. Аз точно това и твърдя и ти ми опонираш.
Разбираш ли, защо ти казвам, че пишеш глупости?
Друг цитат- "Това ще доведе и до намаляване на диспропорциите между бедни и богати..."
Това е поредната глупост. Производствата в Китай, останалите държави купувачи, и една шепа олигарси държат в ръцете си цялата световна търговия. След като едно отделно производство е в една отделна държава, то там са и специалистите. Там е науката. Там е образованието. И в България хората учат само за бармани и сервитьори, защото друга реализация хората нямат. Как се намаляват диспропорциите, като в собствената ти държава няма нищо? Няма производства, цели отрасли са изчезнали. Хората не учат, няма реализация? Ако иска някой да се специализира и да работи в еди какво си, то той трябва да отиде в чужбина.
Как се преодоляват диспропорциите между бедни и богати, когато нашата държава няма икономическа политика, а нашият бизнес елит върти само далавери с акцизи и мита? Няма държавна политика, няма производства, липсват повечето от отраслите, за да бъде една национална икономика пълноценна и хармонично развита. Богатството не се създава с купуване на вносни стоки. създава се с производство.
Можеш ли да кажеш каква е държавната ни политика да се намесим в световното разделение на труда и станем първи и най-добри в един единствен отрасъл? Няма такава! Има само два варианта- или въвеждаме протекционистична политика и започваме да си произвеждаме максимално от всичко или почти всичко / за това "всичко" очаквам да се заядат разбирачите/, или да станем най-добри в едно нещо и ние да го продаваме на Китай, на САЩ и на останалите. Това са двата пътя за намаляване на диспропорциите. И това само с "наистина свободен пазар" не става.
07 Февруари 2009 18:45
Протекционизмът идва на мода
Останал съм с впечатлние, че когато стопанството се управлява с "модни" фантазии, винаги настъпват кризи.
Когато хората в Америка купуват американското
Действат непрактично, неразумно. "Забряват" защо им е нужна стоката, а купуват заради самото купуване. Сегашната криза в голяма степен е резултат на "неразумни" покупки, с които консуматорът е искал да изглежда "куул"; следващата ще е защото са се ограничили да купуват "национални" без значение на необходимост, качество, себестойност.
световна свободна търговия изобщо не е свободна
Никога не е била свободна и докато има държавни граници, никога няма да бъде. А да паднат, всеки пак ще си прави сметките и нищо няма да е "на корем". Просто сегашната световна търговия е по-свободна от тази отпреди 30 г. - национални мита от по 90%, с акцизите и над 500%. Все едно иновационен продукт, който би решил технологичен проблем и би довел до конкурентноспособност и печалба, потенциално, Държавата ще го забрани заради протекционизма, с което на практика ще обрече на неефективност собствената си икономика.
конкуренцията е двигател на развитието
Колкото изпитите/матурите са двигател на образованието, толкова и конкуренцията е двигател. Развитие е имало и без конкуренция. Последната е нещо като тестване на резултата от развитието.
Няма решение на екологичните проблеми, докато някой иска да печели на всяка цена
Не беше ли по-скоро едно "заобикаляне" на съществуващите правила, с цел печалбата де? Еле като в България - "Което не е забранено изрично със закон, е позволено". Сиреч, забранено е да се краде, но не пише изрично, че кражбата от Gozambo е забранено. Освен, че кражбата е представена като услуга (Ах, тез услуги, как нарастващия им дял в икономиката щял бил да я изведе на нови висини!), продадени му са две коли/къщи на цена като за една и половина, нищо че се нуждае само от една и на цена като за една.
Тез "екологични проблеми" не са ли новата модерна надценка, заместваща предишната "комплексна услуга" като личен бръснар, адвокат или брокер?
07 Февруари 2009 18:47
Сирена,
друг твой цитат- "Е, поразглезените европейци и американци ще ги заболи малко в началото. Ще се наложи да си припомнят как се работи. Истинска работа, а не само измерена с "добавена"стойност от преместване от единия джоб в другия".
Изобщо не разбрах каква е връзката между "наистина свободния световен пазар" и накарването на американците и европейците да работят! Ти самата разбираш ли за какво говориш?
В Америка се работи до спукване. Хората работят и събота и неделя и по две работи и работят интензивно. Не работи останалия свят, а не американците и европейците. Производствата са в Китай не защото европейците и американците работят по-малко, а защото китайците работят за по-малко пари. какво значи да си припомнят как се работи?В Европа и в Америка не са спирали да работят. За да се изравнят с китайците, европейците и американците трябва само да се съгласят да получават колкото китайците. Това наистина ще изравни диспропорциите между бедни и богати народи, като направи всички бедни. И сегашната олигархия, която получава аванти от евтиния китайски труд, ще получи аванти и от евтин европейски и американски труд и ще стане още по-богата. Това не е процес за обедняване на масите и забогатяване на олигархията, т.е. за още по-голямо разтваряне на ножицата между бедни и богати, а не за намаляване на диспропорциите.
И тук опираме до един фундаментален въпрос. Всяка държава трябва да си върне производствата с протекционистични мерки, за да може хората й да работят. Американците си искат обратно производствата, за да работят сами, да работят, производствата са за работа, Сирена! Не за удоволствия.
Да си припомнят американците как се работи може да означава едно единствено нещо- производствата обратно в Америка и хората да работят, фабриките обратно и хората да работят. Да работят. Не може да работят, ако няма фабрика. Изнасяш фабриката в Китай и народът спира да работи. Какво да работи?
Я ни обясни как си представяш работата при условие, че фабриката вече я няма? Това трябва да е нещо подобно на секс без партньор в единична килия.
07 Февруари 2009 19:00
Сирена,
за бомбите.
В основата на Неолибералната икономическа глобализация е теорията, че като навържеш света по този начин и избягваш войните, защото, например, Щатите и Китай са така обвързани икономически, че не могат да започнат война. Истината е, че печалбарството винаги се представя под благовидни предлози. Ние пазим мира! Ние не печелим, ние вършим едно високохуманно дело, да опазим мира и да няма войни! Глупости! Проблемът е, че от едната и от другата страна печелещите са една шепа хора, една шепа олигарси и само те нямат нужда от войни, докато печелят. Но тази шепа олигарси се поставят над едната или другата нация, те се чувстват граждани на света, не бръснат нито единия народ, нито другия и във всеки момент може да останат между двата стола и да бъдат изхвърлени от борда. Както и това става в момента. След като двата народа не полечават аванти от съвместната търговия и икономическо обвързване, а всичко се иззема от шепата олигарси, граждани на света, то те ще бъдат изхвърлени и вече няма да са гаранти за мира. Тъй, че логическото развитие води до още по-големи предпоставки за войни. Американският народ се озлобява на китайците, китайците на американците.
Тази теория за взаимните икономически интереси като гарант за мира вече не работи, защото този вид икономически отношения са против интересите и на двата народа- американският, че е лишен от работа и развитие, китайският, че е третиран като скот. Взаимните интереси са само между шепа олигарси, които вече са провесени през палубата.
За да няма бомби, трябва да има работа и перспектива за развитие. Работа и развитие без производства не става. Производства без протекционизъм няма да има.
Това е истината. Настройвайте се на тази вълна!
07 Февруари 2009 22:54
Хонзик,
За мен беше удоволствие да видя колко по-различно мислиш отпреди два месеца, когато обясняваше колко е несвободен местният пазар-бакалия и каква свобода цари в международните сделки.
Някои коментари по написаното от теб:
1. Това, че хората в САЩ работят много, е пълна измислица. Заетите са 137.5 млн., 163 млн. само спортуват. Упражняват националния спорт плюскане. А, и другия национален спорт - влачене по съдилища. Адвокатите в САЩ са 300 на 100 х. души, в Япония са 3-ма. Вярно е, че "страната на свободата" е абсолютен световен шампион по затворници: 2.5 млн. или една четвърт от всички тюрмаджии в света. И още толкова осъдени на затвор са по домовете си, просто защото не стигат местата в заведенията.
2. "Трудещата се Америка" е мит и по още една, далеч по-важна причина. В САЩ се трудят не повече от 50 млн. души. Това са заетите в: а)производството; б) животообезпечаващите услуги: здравеопазване, образование, научни изследвания, транспорт, вътрешен ред и сигурност, администрация и част от тези в търговията; в) експортните услуги. Останалите заети рАботят, вършат работа, без която спокойно може да се мине. Няма никакво значение дали я вършат на 100 места и по 24/24, 7/7.
07 Февруари 2009 23:29
3. Протекционизмът може да ти изглежда новост само от мястото, "от което наблюдаваш". В Япония и в Русия е официална политика. В повечето европейски страни - също, само дето е неофициална. Китай купува единствено това, което не произвежда, т.е. енергия и суровини.
4. С много патриотичен жар обясняваш "Да си припомнят американците как се работи може да означава едно единствено нещо- производствата обратно в Америка и хората да работят, фабриките обратно и хората да работят." Забравяш причината, поради която са изнесени производствата. Тя не е заговор на Уолстрийт, а липсата на редица фактори за производство в САЩ. Преди всичко, на достъпна и квалифицирана работна сила. "За да се изравнят с китайците, европейците и американците трябва само да се съгласят да получават колкото китайците." Коментирал съм с тебе това "само" във връзка с глупотевините на Т. Фридман.
07 Февруари 2009 23:44
В. ЛЯНЧА,
Така е!
ПЪРВОпричината "националноотговорните" капиталисти да си изнесат капиталите в Китай/ и другаде/- и така да дарят Нацията си с Безработица и социалните последици от нея за Народа им!- е СМИСЪЛЪТ на Капитала и Капитализма! Печалбата! Пред Печалбата НЕ важат никакви "демократични" тинтири-минтирита и ала-бала за "националноотговорни" капиталисти, "националноотговорен" Капитал, Комунизъм, Демокрация, Нация! Капиталът и капиталистите и с Хитлер, и със Сталин, и със Садам, и с Хасан, и със самия Дявол са готови да бъдат ортаци, ако това ще им донесе Печалба!
07 Февруари 2009 23:56
АФП: Ево Моралес въведе нова боливийска конституция
07 февруари 2009 | Агенция "Фокус"
Ел Алто. Президентът Ево Моралес днес обяви началото на „комунитарен социализъм” в Боливия след като въведе в сила новата конституция...
...Стъпката е важна за изпълнението на обещанието на Моралес да „изгради наново Боливия”, най-бедната страна в Латинска Америка и преобръща стария политически и социален ред наследен още от испанското колониално минало на страната
08 Февруари 2009 00:20
5. Моделът, за който мечтаеш, съществува в Япония. Това е най-богатата и най-уредената страна в света. Знаеш ли защо САЩ никога не могат да я достигнат? 1. Япония е хомогенна. 99.3% японци и 0.7% корейци. По-важното е, че е хомогенна в социален смисъл. Там "индивидуалист" е мръсна дума, а най-голямото наказание е да те изолират от общността. САЩ са клоаката на света. Не говоря за хората като индивиди, те навсякъде са практически еднакви. Става дума за културата на индивидуализма и за клановата структура на американското общество. За произлизащите от това неразрешими противоречия. 2. Япония не си позволи да се саморазлага с хедонизъм. Милиардерите там пътуват с влак и се познават само по това, че с тях пътува и частният им секретар. Много уважавана личност, впрочем, защото понятието "прислужник" е почти непознато за японската култура. Там се трудят. Жилищната площ пер капита е по-малка отколкото в България, а за символа на американския начин на живот - НВ Басейнот само са чували. 3. Самоограничаването и икономиите са национална добродетел. Пер капита потребяват пет пъти по-малко въглеводороди от САЩ. 4. И още много неща.
08 Февруари 2009 06:07
САЩ са клоаката на света. Не говоря за хората като индивиди, те навсякъде са практически еднакви. Става дума за културата на индивидуализма и за клановата структура на американското общество.
*
Фичка, де си? Помощ! Тука ни трябват философи и историци, да оборим икономистите.
08 Февруари 2009 08:18

Марко Семов Jr.
08 Февруари 2009 10:39
Отиде си комунизмо, сега си отива и капитализмо. Кво , че правим сега?
08 Февруари 2009 11:08
САЩ, няма друга алтернатива освен индивидуализма за движеш фактор на държавата и да съществува държавата, същото се отнася за Канада, Австралия, Нова зенландия, но не и за страните в Латинска Америка!!
Американската нация /САЩ/ е ОБЕДИНЯВА единствено долара и нищо друго!!
Живях три години с венесуелци, панамци, кубинци, боливийци, колумбийци, перуанци и не забелязах да се делят на националности, винаги казваха НИЕ латино американците!!!
08 Февруари 2009 11:17
Ще ви кажа аз "Марко Семов Jr."
Я четете "Добавената стойност, реализирана от аграрния сектор определя 10.7% от общата добавена стойност. Относителният дял на индустриалния сектор е 31.6%, услугите са 57.7%" Натиснете тук. Става дума за индустриално-аграрната страна България. Делът на услугите в СОЩ е 80%. Ето и малко предварителни данни за българския БВП през 2008. Очаква се да възлезе на 34 млрд. евро, без "сивата икономика". Структура, по основни сектори:
- промишленост 26.7%; - СС 6.6%; - търговия, транспорт и комуникации 24.4%, в т.ч. приходи от международен туризъм 4.4%. Общ дял на стоките и експортните услуги около 39%; - строителство 8.2% и т.н.

Редактирано от - В.Лянча на 08/2/2009 г/ 11:27:46

08 Февруари 2009 11:20
Спомняте си преди година или две, какво стана с американската нация по време на урагана Катрина в Ню Орлиънс??
Какви национални, културни и други интереси, освен долара и стемежа за печалба и забогатяване свързват китаеца и поляка живеещи в САЩ, ами българина и таджикистанеца пак там в САЩ??
08 Февруари 2009 12:09

Уаааау! Не очаквах такъв отзвук. Но благодаря!
Но, казано накратко, Гозамбо, въпреки изглеждащите ти логично постинги, не се отказвам от нито една моя дума. Първо, като казах, че имаме нужда от наистина свободна световна търговия имах предвид точно това, което и ти - че в момента световната търговия не е свободна. Всъщност, ти много добре си го казал - свободна е само за една шепа хора. Които са създали такива условия, че само те да печелят от нея. Т.е. решението е в такива правила, които да позволяват на максимален брой хора да правят същото нещо. Т.е. по-малко регулации. А ти предлагаш обратното - протекционизъм, който още повече ще намали броя на тези хора и съответно ще засили влиянието им... Друго, аз винаги съм смятала, че при съвременното развитие на технологиите и пазара, някой може да печели и да бъде богат само ако има кой да купува произведеното от него. Просто няма друг начин. И принципно погледнато, това е достатъчна гаранция, че не може да има големи диспропорции. Освен ако не се намерят антипазарни механизми. Които са (също) много добре описани от теб - имащият дава заем на нямащия за да може последния да купи произведеното. Тази система обаче се срути (още не е паднала съвсем де). Т.е. тук решението е от просто по-просто. Писах го преди две седмици малко на шега, но все повече се убеждавам, че точно от това имаме нужда - максимално ограничаване на кредитирането (чрез тежки регулации, оттегляне на държавата като гарант или дори директни забрани на някои или дори повечето видове кредитиране). Защото кредитирането се оказва антипазарна практика изкривяваща самата същност на принципите на търсене и предлагане, на които се крепи теорията на пазарната икономика. Мога да продължа още и с класическите и добре известни недостатъци на протекционизма, като споменатия от Аполитичен - намаляване на конкурентноспособността и пр. и пр., но мисля, че ти си достатъчно запознат с тях.

П.П. Благодаря на Лянча за чудесното описание на "трудеща се" Америка. Казал е точно това, което имах предвид.

08 Февруари 2009 12:47
В. ЛЯНЧА
СИРЕНА
А+В+С винаги е равно на D!
И всяко Следствие винаги си има Причина! При това, важна е Причината- тя определя какво ще е Следствието!
"Дайте ми Причината и аз ще ви дам Следствието!"/Р39/ НЕ може да се пребори и промени Следствието, ако НЕ се пребори и промени преди това Причината! Ерго, дайте Причината за това, което става сега в САЩ и по Света- Следствието го знаем и го изпитваме на гърба си!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД