Прокуратурата не контролира достатъчно добре МВР и следствието, рядко се издават европейски заповеди за арест, удължаването на сроковете на разследванията от изключение се е превърнало в правило.
Това са част от негативните констатации за работата на прокуратурата на Инспектората на Висшия съдебен съвет.
Те бяха представени от шефа му Ана Караиванова в деня, когато ЕК оповести сравнително мекия си междинен доклад за напредъка на България в борбата с престъпността и корупцията. Инспекторатът е сред малкото положителни неща, отбелязани от Брюксел.
През м.г. инспекторатът провери два от петте апелативни района в държавата - на Бургас и Велико Търново. Бяха правени и инцидентни проверки по сигнали и публикации в медиите.
По много от спрените дела извършителят не е обявен за общодържавно издирване, макар че е известен. Рядко се възлагат и извършват ефективни оперативно-издирвателни мероприятия по разкриване извършителя на престъплението.
Години наред прокуратурата не е следила кога изтича давността по делата, а по спрените не е търсен отчет за свършеното от МВР, припомня още докладът. Тази практика се промени през 2007 г. след заповед на обвинител №1 Борис Велчев. След ревизията тогава заради изтекла абсолютна давност за наказателно преследване бяха прекратени около 400 хил. производства.
И следствието необосновано дълго протака дела, които не са сложни. "С течение на години не е работено по дела с голям обществен интерес, което в крайна сметка е довело до тяхното прекратяване по различни причини - изтекла давност, недоказаност на обвинението, починал деец", отчита инспекторатът.
Съдът също не е пощаден. Шефовете на съдилища не контролират дали магистратите спазват сроковете и не предприемат действия за налагане на наказания, когато открият някакво нарушение. Гражданските дела не се проучват добре, преди да се насрочат. Много от гражданските производства се бавят и заради вещи лица, които не представят заключенията си в срок или си правят отвод. Съдиите избягвали да глобяват експертите, тъй като броят на специалистите в някои области бил ограничен.
В проверените съдилища са констатирани проблеми и при налагането на обезпечителни мерки. В някои случаи съдиите са гарантирали бъдещия иск със запор, без да определят размера му. Понякога се блокирали няколко недвижими имота и движими вещи, без да посочат стойността им. А така не може да се прецени дали бъдещият иск не е обезпечен многократно.
След проверките си инспекторатът е предложил на ВСС 16 магистрати за наказание - уволнение или понижение. Още 29 са предложени за по-леки санкции - забележка и порицание. Направени са и 334 препоръки за подобряване на работата на съдебната власт.
ПООЩРЕНИ
Петима магистрати са предложени за поощрение след проверките на инспектората - окръжният прокурор на Русе Огнян Басарболиев, зам.-шефът на Окръжния съд в Русе Десислав Любомиров, шефът на районния съд в Троян Сийка Сеизова, районният прокурор на Сливен Христо Христов и районният съдия от Тетевен Марио Стоянов.
Докладът хвали случайното разпределение на делата, въведено в проверените райони. Като добра стъпка се отчитат и въведените на някои места електронни регистри, с които се следят сроковете по делата.
|
|