Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън чете заедно със своите китайски домакини отзивите за посещението й в излизащия на английски език местен в."Чайна дейли". |
Обама също планира да засили данъчната събираемост в икономиката от около 16 % през тази година до 19 % през 2013 г., твърди "Вашингтон пост". Тази седмица той трябва да представи и конкретен план за намаляване наполовина на американския федерален бюджетен дефицит, който сега е $1.3 трилиона или 9.2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ. Целта му е чрез намаляване разходите за войната в Ирак и впоследствие с увеличаването на данъците за най-богатите американци да съкрати наполовина бюджетния дефицит. Така до края на президентския му мандат през 2013 г., сумата трябва да се вмести в рамките на $533 млрд. или 3 процента от БВП на страната, допълва изданието. Обама обеща, че първият му бюджет ще отразява стратегията му - да се харчи за най-необходимото, да се икономисва от ненужното и да се възстанови напълно финансовата дисциплина, припомня Ройтерс.
Междувременно изпълнителният директор на "Бенк ъф Америка" Кен Люис обяви, че банката не се нуждае от допълнителна държавна помощ и ще може да се справи с проблемите, твърди "Уолстрийт джърнъл". Люис бе обект на критика от властите, след като банката регистрира загуба, значително по-висока от прогнозираната.
Междувременно при посещението си в Китай държавният секретар Хилари Клинтън отправи апел за по-близко сътрудничество между Пекин и Вашингтон. "Китай няма интерес кризата в САЩ да продължава повече. Нашите две икономики са много тясно свързани и това би се отразило неблагоприятно и върху китайските ни партньори. С тях се намираме в една лодка, но за щастие гребем в една посока", заяви Клинтън.
Оценка
Американският милиардер Джордж Сорос оцени настоящата глобална икономическа криза като второ по важност събитие за съдбата на света след разпадането на Съветския съюз, отбелязва Ройтерс. През уикенда на конференция в Колумбийския университет, в която участваха водещи финансови експерти, Сорос подчерта, че дори по време на Голямата депресия в САЩ ситуацията не е била толкова тревожна, колкото в настоящия момент. "Фалитът на инвестиционна банка "Лемън Брадърс" взриви световната финансова система, която в момента е на командно дишане", констатира милиардерът.