:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,762
Активни 789
Страници 25,665
За един ден 1,302,066

Веселин Топалов: Рейтингите не са толкова важни

Коефициентът ЕЛО на Боби Фишер навремето струваше повече от моя, твърди претендентът за световната шахматна титла
Веселин Топалов
Веселин Топалов спечели мача на претендентите за шахматната корона, след като победи Гата Камски (САЩ) с 4.4:2.5 точки и до края на годината ще се изправи в битка за титлата с настоящия шампион Вишванатан Ананд (Инд). За двубоя с Камски, за рейтинговата система, за предстоящата среща с Ананд и за още доста неща 33-годишният гросмайстор от Русе говори в интервю за руския вестник "Спорт Експрес".



- Г-н Топалов, поздравления за победата над Камски!

- Благодаря, но съм много недоволен от качеството на играта си...

- В седмата партия бяхте на границата на поражението. Ако Камски бе играл 31... b4, щяхте да играете осма, в която вече щяхте да бъдете с черните...

- Да, в седмата всичко можеше да завърши печално за мен. Играх излишно хазартно и можеше да бъда сурово наказан. Получи се така, че в тази партия правех всичко обратно на онова, което възнамерявах. Даже в дебюта не отидох към това, което бяхме подготвили, след това пък смятах да играя спокойно на малък "плюс", а в резултат възникна луда позиция. По едно време ми се струваше, че нищо не е ясно, след това видях, че мога да направя реми, но ми се искаше да спечеля и рискувах. Обективно това беше неправилно решение и ако Камски не беше в толкова силен цайтнот, най-вероятно нямаше да спечеля.

- Как оценявахте съперника си, преди да седнете един срещу друг в София?

- Въпреки че моят рейтинг беше почти със сто точки по-висок, това не можеше да ме заблуди. Беше абсолютно ясно, че предстои среща с много силен мачов боец. Имаше и друго - по мачове и турнири аз винаги имам екип от треньори, а Гата само един. И когато видях, че в неговия щаб за мача в София са трима силни гросмайстори, които през цялото време дават нови идеи, ми стана ясно, че практически към рейтинга на Камски трябва да се прибавят 50-ина точки. Гата знаеше повече или по-малко кой ще ми помага, докато аз, честно казано, освен Емил Сутовски нямах и идея кой ще е в екипа му. Това му даваше известно предимство, ние очаквахме изненади. В същото време ми бяха известни минусите в играта на Гата. И знаех, че той не може толкова бързо да се избави от тях. Това и реши мача.

- Имате предвид цайтнотите ли?

- Да. Практически във всички партии Камски имаше проблем с контролното време.

- Считате, че той е загубил само заради цайтнотите?

- Единствената слабост на Гата се оказа решаваща. Според дебютите не бих казал, че той е стоял по-зле. По играта - също. Единственото мое преимущество се изразяваше в това, че аз играех по-бързо.

- За вас Френската защита в негово изпълнение беше голяма изненада.

Да! Много голяма. При това беше съвършено невъзможно да бъде предположен този негов ход, защото нито един от неговите секунданти няма в репертоара си френска защита.

- Като че ли затова вместо обичайния за вас ход 3.Кс3 винаги играехте 3.Кd2. Опасявахте ли се да не попаднете на дебютна мина?

- Да, ние така и не разбрахме, че той е приготвил на моето обичайно поведение по-агресивен ход - 3.Кс3. Но в толкова кратък мач е опасно човек да бъде прекалено любопитен.

- А в защита Грюнфелд Гата май толкова ви озадачи, че ви се наложи да преминете на 1.е4?

- Така е. Защита Грюнфелд Камски играе постоянно и е отлично подготвен за нея. Когато обсъждахме стратегията за мача, разбрах, че трябва да разработя и 1.е4.

- Как и къде премина вашата подготовка за двубоя?

- Известен проблем стана това, че прекалено много идеи похабих в турнирите, които играх - и в Билбао, и на шахматната олимпиада, и в Китай. Подготовката започнах още през август, но след това много играех. Това също може да се счита за подготовка, макар че пък се появи проблем - в тези турнири, макар да се стараех да не се разкривам много, все пак не можех съвсем да се скрия. Иначе нямаше да мога да побеждавам, а това са много престижни надпревари.

- Два турнира от 21-ва категория, в които демонстрирахте блестяща игра, ви въведоха в пикова форма малко ненавреме, защото след това може да настъпи спад.

- Да, 2008 година завърши мажорно, бях в прекрасна форма, но мачът бе планиран за ноември 2008-а, а след това бе пренасрочен за февруари следващата година. И се оказа, че да поддържам формата, в която бях в края на миналата година, съвсем не е лесно.

- Вашият екип е от българина Иван Чепаринов, испанеца Франсиско Вайехо и холандеца Едвин Л'Ами. Отдавна ли работите с тях?

- С Иван най-дълго от всички. Пако Вайехо бе с мен в Елиста на двубоя с Владимир Крамник, а Л'Ами работи с нас сравнително отскоро.

- Това ли е вашият постоянен екип?

- Не бих казал постоянен. Когато има някаква важна цел, ние се събираме и това е логично. Ето, и Гата, ако беше спечелил мача в София, вероятно също щеше да иска неговият екип да му помага и за следващия двубой.

- След победата ви в София вашият моментен личен коефициент ЕЛО премина границата от 2812 точки, колкото имаше 13-ият световен шампион Гари Каспаров, когато се отказа. Какво означава това за вас?

- Инфлацията на рейтингите е постоянна. Обективно ЕЛО-то на Робърт Фишер от 2780 за онези години е много повече от моите 2812 в наши дни. Рейтингът на Анатолий Карпов, когато побеждаваше на всички турнири, беше, ако не се лъжа, около 2700, но това обективно е доста над рейтинга на много шахматисти от първата десетка в света сега. Всички тези рейтинги са за статистиците. Те невинаги отразяват силата на играта. Не отричам, че рейтингът е показател за добра игра, но да се сравняват коефициентите на играчите, които вече не се състезават с тези на днешните, не е съвсем коректно.

- Следите ли как върви турнирът в Линарес (Исп), който започна паралелно с мача ви с Камски?

- Да, разбира се. Това е един от най-интересните турнири според мен. Странно, че е без мое участие...

- Не ви ли учуди неуспешното представяне на Виши Ананд?

- За неуспех е все още рано да се говори, все пак предстои втората половина на турнира.

- Балансът ви от партиите с Ананд в чия полза е?

- В бързия шах той ме биеше постоянно и навсякъде, а в класическия резултатът е примерно равен. Във всеки случай той би използвал грешките, които направих в 7-ата партия с Камски. Ананд е най-силният съперник от всички.

- Кога ще започнете подготовка за мача си с него?

- Първо трябва да разбера кога ще е двубоят. Всички говореха за нашия мач с Камски, но той постоянно се отлагаше. И беше близко до провал. Така че, докато не бъдат обявени датите на мача за световната титла, не мога да отговоря на този въпрос.

- Надявате ли се да победите Ананд?

- Мога да повторя: това ще бъде съвсем различен мач, нищо общо с този в София. Толкова лесни точки, каквито получих срещу Камски, там няма да има.

- Най-близките ви планове?

- Ще играя на турнира в Ница, на "Мелъди Амбър" в Монако, после на "М-Тел Мастърс" в София, а през август и на турнир в Турция. Говоря само за турнирите, за които вече съм подписал договори.

- И накрая един страничен въпрос - напоследък постоянно пиете вода по време на партиите. По колко изпивате за партия?

- Около литър.

- Лекарят ли ви го предписа?

- А, не - просто навик.
Снимки: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Веселин Топалов пие по литър вода на всяка партия "по навик".
4
1208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Март 2009 11:29
Браво за интервюто
04 Март 2009 11:41
Инфлацията на рейтингите е постоянна. Обективно ЕЛО-то на Робърт Фишер от 2780 за онези години е много повече от моите 2812 в наши дни. Рейтингът на Анатолий Карпов, когато побеждаваше на всички турнири, беше, ако не се лъжа, около 2700, но това обективно е доста над рейтинга на много шахматисти от първата десетка в света сега. Всички тези рейтинги са за статистиците. Те невинаги отразяват силата на играта

Малко хора от сегашните шахматисти биха го казали това според мен - браво!
04 Март 2009 19:11
..наистина е много балансиран човек и не виждам следа от главозамайване..
04 Март 2009 19:14
..а последния въпрос на руската газета за водата ми прилича на провокация.., което не е никак коректно..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД