Премиерът Сергей Станишев изслуша проблемите на представителите на общините, но не им обеща промяна на формулата засега. |
"Да се задържат 10% от субсидията в общини, където тя е равна или до два пъти по-голяма от собствените им приходи, означава сигурен финансов колапс, а това са над 1/3 от всички общини", е записано в документа. Замразените проценти се равняват на 250 млн. лв. Икономическата криза ще удари други 60 на сто от приходите. 60 процента по-малко в сравнение с м.г. ще бъдат и парите от данъка върху сделки с имоти. Сумите от продажба на общинска собственост трудно ще достигнат дори 30% от досегашния си размер.
Общата загуба на собствени приходи ще е между 700 и 800 млн. лв., основно заради липсата на интерес към приватизационни сделки, продажба на общинско имущество, както и заради сринатите пазари на имотите и на дървесината. Със задържаните държавни трансфери сумата ще надхвърли 1 млрд. лв., са изчислили от сдружението. Затова кметовете настояват поне до полугодието да бъде изплатен пълният размер на държавните трансфери. Зам.-финансовият министър Кирил Ананиев обаче обясни, че едва в края на първите 6 месеца от годината ще е ясно дали бюджетът може да си позволи това плащане.
Кметовете призоваха държавата да инвестира допълнително в общински инфраструктурни проекти, както и да увеличи съфинансирането на проекти по "Красива България". НСОРБ настоява също за нов закон за местните данъци, който да въведе нови налози. Като пример дадоха данък върху земята. По този начин ще се даде възможност не само да се увеличат собствените приходи, но и да се намерят стимули за местния бизнес, обясни кметът на Монтана Златко Живков. Кметовете смятат, че трябва да получават и част от приходите от налога върху доходите на физически лица. Те настояват и държавата, изцяло или частично, да поеме общинското съфинансиране на европроектите до 2013 г.
-------В ПОДГОТОВКА
До края на тази седмица властта ще изчисти спора си за собствеността на ВиК системите и ще подготви промени на закона, които в понеделник ще бъдат предоставени на Еврокомисията за съгласуване. Това съобщи вицепремиерът Меглена Плугчиева пред общото събрание. Брюксел вече ни спря 1,6 млрд. евро за водния сектор. Плугчиева увери кметовете, че този парламент ще приеме нужните изменения, за да се ускори изграждането на пречиствателни станции с европари, тъй като крайният срок за населени места с над 10 000 жители изтича в края на 2010 г.