:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,891
Активни 540
Страници 4,048
За един ден 1,302,066

Средните доходи в СУ доближават 1300 лв.

Проф. Иван Илчев
Средните доходи на преподавателите в Софийския университет са 1297 лв. към ноември 2008 г., докато през юли 2007 г. преподавателите са получавали от заплати и хонорари средно 764 лв. Данните бяха изнесени в отчет на ректора проф. Иван Илчев по време на вчерашното заседание на Общото събрание на висшето училище. От ноември м.г. заплатата на професорите е 916 лв., докато в средата на 2007 г. размерът й е бил 692 лв.

Проф. Илчев съобщи, че в момента комисия от декани разработва акредитационна карта, с която да се оценява работата на преподавателите. Отделно предстои да се въведе и оценка на научноизследователската им дейност, която да отчита разликата между факултетите и научния принос. Двете оценки са необходими, за да може действително да се въведе диференцирано заплащане, обясни ректорът.

Вчера Общото събрание на СУ трябваше да приеме и промени в правилника за дейността на университета. Гласуването обаче се отложи заради липсата на кворум след обедната почивка. Възможно е на следващото заседание на ОС да се обсъжда връщането на заверките. Засега няма официални предложения за промени в правилника, но според ректора доста факултети настояват за възстановяване на задължителното присъствие на занятията. Според проф. Илчев и в сегашния правилник има достатъчно възможности до изпита да бъдат допускани само сериозните студенти и спазването на тези разпоредби зависи от самите факултети.
4
1854
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
26 Март 2009 02:45
Е професорът малко е преувеличил. Аз съм доцент и основната ми заплата е 754 - доста далеч от 1297. А какво да кажат преподавателите, които нямат още научно звание? Вероятно е имал предвид професорските заплати.
26 Март 2009 09:08
А по какъв начин ректорът смята да задължи /и контролира/ преподавателите да присъстват на занятията? Самият той влиза ли да чете лекциите, които по програма трябва да чете?Непрекъснато се разкарват студентите и им се губи времето /а и парите им/, защото явявайки се в определения ден и час, в определената аудитория научават, че занятия няма да има неясно по какви причини и дори не си правят труда да ги уведомят предварително, за да употребят времето си за нещо полезно. А и задължителната заверка при нашите условия, при нестартирала процедура за студентските заеми ще постави имуществен праг пред студентите, защото ще ги лиши от възможност да изкарват средства за оцеляването си. Не трябва ли оценката за "сериозност" на студентите да се получава по време на изпитите, а не да се определя по брой присъствия. И какво става, когато упражнението е по програма в сряда, в 10ч, примерно и ти си се разбарл с работодателя, че ще бъдеш на работа в 13, но някой промени часа в последната минута без обяснения? Трябва да се въведе ред в тази държава - не само в образованието, но редът да е задължителен за всички. Защото иначе и малкото глупаци останали тук ще бъдем принудени да отидем там, където има ред и ясни правила.
26 Март 2009 09:34
Ало, доцента, ти щом не правиш разлика между основна заплата и доход, язък че си доцент.
26 Март 2009 13:13
Щеше да си бръкне в носа, но видя че го снимат...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД