:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,255
Активни 776
Страници 722
За един ден 1,302,066

Турция не пречи на Расмусен за генерален секретар на НАТО

Унищожаването на "Ал Кайда" е основна цел на новата стратегия на САЩ за Афганистан и Пакистан
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Руският външен министър Сергей Лавров говори на международна конференция за Афганистан, организирана в Москва под егидата на Шанхайската организация за сътрудничество. Той посочи, че Москва е готова да обмисли нови форми за подпомагане контингента на НАТО в Афганистан. Наркотрафикът от Афганистан е сериозна заплаха за сигурността на Русия, заяви Лавров.
Турция вероятно няма да блокира номинацията на датския премиер Андерс Фог Расмусен за поста генерален секретар на НАТО, предаде АФП. "Нямаме нищо против министър-председателя. Той е един от най-важните и успешни премиери в Европа", заяви Гюл пред репортери в Брюксел, където се срещна с председателя на ЕК Жозе Барозу.

Расмусен е фаворит за шеф на НАТО, тъй като мандатът на настоящия генерален секретар Яп де Хоп Схефер изтича на 31 юли и наследникът му се очаква да бъде избран на предстоящата среща на върха на алианса в началото на април. Досега Турция се смяташе за основната пречка пред кандидатурата на датския премиер. Анкара остро критикува Дания за това, че разреши излъчване тв канала "Рож", близък до Кюрдската работническа партия (ПКК). Освен това датски вестник пусна през 2005 г. карикатурите на пророка Мохамед, които предизвикаха остро недоволство сред мюсюлманите в цял свят.

Междувременно американският президент Барак Обама се обяви за разширяването на НАТО, съобщи австрийският сайт ORF. Русия се противопоставя на приемането на нови членове в пакта, като например бившите съветски републики Грузия и Украйна. В четвъртък и Германия се обяви против разширяването на алианса. А неотдавна Франция даде да се разбере, че разширяването трябва да отчита позицията и на Русия.

Вчера Барак Обама представи и дългоочакваната стратегия на САЩ за Афганистан и Пакистан. Основната цел на новата стратегия е унищожаването на "Ал Кайда". "Имаме данни от разузнаването, че "Ал Кайда" подготвя атентати в САЩ от Пакистан", каза той. САЩ трябва "да разрушат, да нанесат поражение" на терористичната организация и на талибаните в Афганистан и Пакистан.

Държавният глава предвижда да бъдат изпратени още 4000 американски военнослужещи в Афганистан, чиято задача ще бъде да обучават местните сили за сигурност. Според Обама ситуацията в страната е "изключително опасна". Новата стратегия на САЩ предвижва и програма за отпускане на 7.5 млрд. долара за "директна помощ" на Пакистан.

Американският президент заяви, че много държави, включително партньорите от НАТО и страни като Иран и Китай, имат интерес от постигането на сигурност в Афганистан и Пакистан. Той каза още, че е поискал новата контактна група за Афганистан да включва Иран, Русия, Индия и Китай, както и съюзниците от НАТО.

Правителството на Афганистан приветства новата стратегия на САЩ, предаде Ройтерс.
22
1539
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
28 Март 2009 02:44
тука се говори за нато за разширяване и за афганистан



значи ще приемат афганистан в нато
28 Март 2009 08:30
Нема накъде Туркя ке слуша, оти , че има милионна Кюрдска държава и загуба на 35% от новата турска империя. Че слушат чичко Сам и оро, че играят и зъби ще стискат.
28 Март 2009 14:00
Да кажат асан, небол, отчаяният швед мерт и сите други каймаками, оти туркие не дава аскер да тепа талибана. Нали туркие била главна сила на натото?
28 Март 2009 15:33
Meto ot Interneto


Те са вече на тръстиката, отговора малко по-късно, тъкмо поемат наряда.

А може ида пропуснат с отговора.
28 Март 2009 15:57
Тая май кюрдин я гонил и май я догонил.
Чичко ти Сам си отива и кат си оди са моли на Аскера да му пази задника,
а Аскера си остава в С.Ирак, също като в С.Кипър.
И сакън дан стани чудо и твоите брадчеди кюрдите да подгонят Турците и тия 70 милиона да хукнат към Балканите. Ко ши праите, само пенционери останахте и зъби нямате да остискате.

Ей за това ” туркие не драпа за ЕС” защото Новата Турска Империя идва лека полека ...
Натиснете тук
Защото Аскерът на Туркие си е за Туркие.

Белким и на комитаджията му се изясни, ама не вярвам с тая нискокапацитетна дискета.


28 Март 2009 16:00
И аз не преча на Расмусен, виж за нашето юдей съм твърде против.
28 Март 2009 18:07
Още един посран турски империалист. След Първата световна имахте късмет, че Великите сили не ви довършиха, ама този път май няма да има прошка. Нещастник. Кой ще ти даде да правиш война в Европа, бе, кретен?
28 Март 2009 19:22
Турция все пак ще наложи вето на Расмусен! И сега кой ще е новият шеф....?
28 Март 2009 20:32
Да, Турция изглежда е обречена на разпадане. Не, че е лошо де, ама дано да стане по-кротичко, без жертви. Анадола - на арабите, кюрдистан - на кюрдите, малко на арменците, като извинение за геноцида, а в останалата част близо до Европа - една светска държава, която, ако слуша, ще я приемем и в ЕС.
29 Март 2009 07:23
Туркие ке падне, а popangelov?
Що не гепиш ташаците на коча, а...и те аха-аха да паднат.
За радост на душата на серсеми-новоизлюпени политолози.
29 Март 2009 12:39
Дръж Хасане, нема се плашиш и Румелито, тоже!!!
29 Март 2009 16:27
Големият патриот бай Асан пак го е заболяло сърцето за.... туркието....
29 Март 2009 16:27
Хе хе, за пореден път Хасаноглу разкри елементарните си "въжделения"!
t
29 Март 2009 17:31
Ами... като четеш романа "Сняг" на Орхан Памук (писан 1999-2001, издаден 2002) наистина изглежда, че Турция май ще се дезинтегрира етнически и ще се ислямизира отдолу нагоре все повече. Прозападния й елит ще става все по-слаб и ще се крепи с все повече насилие. Сега го препрочитам.

Памук обяснява упадъка на градеца Карс с това, че вече няма СССР, няма чужд по-цивилизован капитал (като по време на руската окупация 1877-1918) и трансгранична търговия. Сега Турция на изток граничи с малки и бедни страни, които за голяма търговия не стават, но внос на хубави жени още дават, и които гледат към ЕС, а не към Турция. Граничи и с Иран и арабите, които са в постоянен стопански и културен упадък. На запад Турция граничи с ЕС, който няма изгледи да я приеме, а комуникациите на ЕС с Русия вече я заобикалят.

Стремглаво растящото население на Турция е заплаха, а не повод за гордост. То иска един милион нови работни места всяка година, а като няма - воала един милион потенциални нови ислямисти и сред тях хиляди потенциални терористи всяка година.

Проблема на Турция е цивилизационен - османците превзеха Цариград, както някога германците - Рим. Но германците възприеха римската култура, в Италия и др. южна Европа се претопиха и езиково в местните романоезични народи, а в северна Европа наложиха езика си, но също приеха римската религия, писменост и книжовен език.

А турците нито се претопиха, нито приеха културата на покорената Източна римска империя. Те носеха вече културата на Мека и Медина, според Ататюрк - културата не бедуините.

Българите също са стар европейски народ, отрязал си парче от Източната римска империя и също стремил се да превземе Цариград (добре, че не е успял), но в 9-10 в. империята още имала силни ресурси на изток, каквито отдавна нямала в 15 в. В 1912 г. взимането на Цариград от българите и ликвидирането на османското присъствие в Европа било напълно достижимо военнотехнически, но ненужно и опасно за България, и амбицията на Фердинанд й донесла само беди.

Каква е разликата между българите в 7-9 в. и османците в 14 в.? Едните сключили равноправен съюз с местното мнозинство, приели религията на империята - и на Европа, но създали своя писменост и книжовен език на основата на говора на мнозинството, пък оставили своето етническо име, което се наложило естествено първо на територията, после на населението и накрая и като име на езика, и политическа традиция. В резултат още в 9-10 в. възникнал нов самобитен европейски етнос, обединил особеностите на няколко по-стари етноса в ново качество.

Османците разрушили културното наследство на империята и донесли в Европа бедуинската култура и халифата. Потискали християните, а единството на правоверните виждали само като религиозно единство, нямали развита представа за етническото. А враждата на Европа с исляма имала вече вековни традиции - от 8 в. насам. Българите имали голям военен принос в спирането на ислямското нашествие в Европа в 8 в. и така допълнително се идентифицирали като европейци.

След премахването на халифата светската република Турция се опитала да компенсира пропуснатото - наложила ново етническо име, но без естествения процес на етническа хомогенизация, станал в България в 9-10 в., приели нова азбука - но не своя, а френската - и на практика нов книжовен език. Но реформата на Ататюрк в 20 в., макар дълбока и насилствена, не била нито толкова дълбока, нито най-вече - толкова успешна, колкото тази на св. цар Борис Покръстител в 9 в.

От една страна, премахването на религията от обществения живот не приближи културно Турция до Европа, защото народа си остана ислямски, а християниските малцинства бяха избити и прогонени. От друга страна, преследването на народната религия отчужди народа от елита и направи щото всеки бъдещ народен протест с/у властта и авторитета, от социалистически до феминистки, да облича ислямски одежди - така беше и в Иран в началото на 70-те години.

От трета страна, насърчаването на новотурския етнонационализъм като заместител на исляма за самоидентификация събуди национализмите и на другите мюсюлмански народи в Турция - както пише Памук, "едно време бяхме братя, а сега всеки вика: аз съм азери, аз съм кюрд, аз съм терекемианец, аз съм черкезин". Радио Тифлис (Тбилиси) и комунистите са виновни, че събудиха гордостта на народите и племената, казва Памуковият герой Сердар бей, издател на карския градски вестник. Този процес обрича Турция на необходимост от етнически гнет за запазване целостта й. Засега така е наистина и в Гърция и Румъния (да не говорим за БЮРМ), но постепенно в ЕС нещата ще се развиват и Турция все повече ще се превръща в еднствената тюрма на народите в Европа.

Накрая, влиянието на Турция сред тюркоезичните народи в Европа и бившия СССР ще намалява. В 1989 г. у нас комунистическия режим рухна, настана криза, а Турция беше станала синоним на западна страна, с пазарна икономика, с интересни и евтини стоки, съюзник на Америка, чиито граждани пътуваха свободно на запад и живееха с милиони в западна Европа. Тогава за бълг. турци, а и за самите българи, Турция беше нещо привлекателно. Беше престижно си турчин. Емигрираха в Турция. Така е било и за азерите в СССР. Познавах един в Англия в 1993 г. и все хвалаше Турция как е западна, демократична, пазарна.

Сега е обратното. България е член на ЕС, съюзник на САЩ. Българите са граждани на ЕС. БВП на България на глава пак е по-висок от турския (както впрочем винаги е било в ново време - с излючение на последните десетина упадъчни години на комунизма и началните 15-тина години мъки на прехода у нас) и ножицата отсега само ще расте. Българските мюсюлмани масово сменят имената на децата с български, когато заминават за чужбина или в големите градове да учат или работят. Кой бълг. гражданин ще гледа към Турция, когато цял ЕС е негов? Въпреки големите приказки на атакаджиите, само 3800 деца у нас учат сега в ислямски религиозни (неделни) училища и броят им намалява. В последните няколко години у нас се строят много повече църкви, отколкото джамии - в момента (началото на 2009) по данни на Варненско-преславския владика във вестниците само в неговата епархия (обл. Варна, Добрич, Шумен и Търговище) се строели 430 (словом: четиристотин и трийсет) нови български църкви. И за пореден път (след 1934, 1940-те и 1984 г.) варненския кмет назначава комисия за преименуване на местностите с небългарски имена в града във връзка с обсъждането на новия ОУП тази година. Досега такива преименувания в голяма степен не са имали успех, особено в 1984 г. (тогава Аладжа манастир стана по табелите Скален манастир), но сега изглежда, че е друго време. Има бурно стопанско развитие, самочувствието расте, много българи прииждат от други краища на страната и не владеят старата топонимия.
29 Март 2009 17:59
Трудно понасям чича ви Фича, веднъж хвалебствени дитирамби за Османската кочина, днес различно, утре трето.
29 Март 2009 18:02
"Каква е разликата между българите в 7-9 в. и османците в 14 в.? Едните сключили равноправен съюз с местното мнозинство, приели религията на империята - и на Европа, но създали своя писменост и книжовен език ..." основата на говора на мнозинството, пък оставили своето етническо име, Османците разрушили културното наследство на империята и донесли в Европа бедуинската култура и халифата. Потискали християните, а единството на правоверните виждали само като религиозно единство, нямали развита представа за етническото. А враждата на Европа с исляма имала вече вековни традиции - от 8 в. насам. Българите имали голям военен принос в спирането на ислямското нашествие в Европа в 8 в. и така допълнително се идентифицирали като европейци."
---
Чиче, кръстим се от пет минути, каква метаморфоза
Ама тва ти ли си, я провери дали некой атакистки шушлек като мене не ти е откраднал сайбърайдентитито?
29 Март 2009 18:41
Чиче и я ке ти стиснем ръкъта за историчарски обоснования анализ!
29 Март 2009 18:52
Хош гелдин Румели-ефенди, я ни разкажи за строителите на лунните пирамиди или други забавни истории.
29 Март 2009 19:22
товариш, румелито ти пише верно "Аскерът на Туркие си е за Туркие". Ти кажи за кого си е българската войска днеска.
29 Март 2009 19:32
Интересно ми беше кой ще се върже. Бай Хасан не издържа.
Няма да се плашиш, Бай Хасане, няма да се разпадне Турция, е...може само малко, ама съвсем малко. Няма и да паднат на коча мъдете, така че можеш да ги пуснеш. Освен ако ти е приятно да си ги държиш, де...
29 Март 2009 23:54
приятно му е иначе туркие ще се разпадне ама пьрво ще стане нео османско мюсюлманска за голямо разочарование на бай Асана и Румелитата и тем подобните дет заложиха на битата карда на кемализма.
30 Март 2009 13:33
Фичо, много увърташ и изкривяваш нещата

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД