Само три седмици след като бе ограничено тоталното следене в интернет, МВР е на път да си върне контрола върху мрежата. Въпреки драматичните им опити НДСВ и опозицията не успяха да спрат поредните промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС), които правят възможно безконтролното следене, и вчера те влязоха за обсъждане в пленарната зала.
Сагата започна в началото на март, когато бяха приети промени в ЗЕС, даващи право на МВР след разрешение от съда да събира данни от кореспонденцията ни, за да може по-лесно да разкрива тежки престъпления. След острите възражения на вътрешния министър Михаил Миков, че поправките пречат за разследване на голям брой престъпления, коалиционните партньори БСП и ДПС внесоха нови изменения, даващи право на МВР и ДАНС да събират данни и за по-леки престъпления. Текстовете бяха одобрени от водещата транспортна комисия преди две седмици, но вчера бяха отхвърлени от вътрешната, на чието заседание се разигра истинска драма. Първоначално мнозинството гласувало точката за обсъждане на спорните изменения изобщо да отпадне от дневния ред на вътрешната комисия. По искане на депутата от ДСБ Атанас Атанасов обаче решението било прегласувано и текстовете - отхвърлени. Управляващите обаче пренебрегнаха мнението на комисията и веднага вкараха измененията за дебат в пленарната зала. Обсъждането продължава и днес по ускорена процедура. Най-вероятно БСП и ДПС ще надделеят и ще върнат контрола на МВР в интернет, прогнозираха депутати от различни партии.
"Гледането на промените без доклад от двете комисии - по европейските въпроси и по вътрешната сигурност, е грубо нарушение на парламентарния правилник", коментира шефът на комисията по вътрешен ред Минчо Спасов. Според Атанас Атанасов целият напън на управляващите е заради изборите, тъй като е огромна сила да следиш кой с кого разговаря преди вота. "Ще приема всякакъв аргумент, свързан с оперативната дейност на службите в МВР, ако вътрешният министър отговори какво значат цифрите 330 000 и 40 000", каза Борислав Ралчев от БНД. Преди 10 дни Михаил Миков оповести пред вътрешната комисия, че само за м.г. исканите от МВР разпечатки от телефони и интернет са 330 000 за 40 000 следени лица. "Ако Миков каже, че тези 40 000 души са антураж на организираната престъпност, веднага ще кажа "да", обеща Ралчев. Според него, ако цифрите се съпоставят с броя на престъпленията за м.г., ще се окаже, че в службите знаят всичко, дори по делата за кражби на кокошки. Ралчев бе категоричен, че поправките в ЗЕС могат да се оспорят пред Европейския съд и със сигурност ще последва осъдително решение.
|
|