Комисията по европейски въпроси отхвърли предложения от депутати от БСП и ДПС проект за промени в закона за електронните съобщения, чиято цел е отново да разреши безконтролно следене в интернет. Подобен опит бе отхвърлен преди повече от месец, като в закона бе записано, че данните от интернет трафика и разговорите за мобилни телефони ще се ползват от службите само при разследване на тежки престъпления (с наказание от 5 г. затвор) и със съдебно разрешение. Заради недоволството на вътрешния министър Михаил Миков депутатите предложиха съдебният контрол да отпадне и достъпът да е свободен и за по-леки престъпления.
Проектът бе приет от транспортната комисия на НС с тайно гласуване, от което се разграничиха НДСВ и опозицията. Гледането му в зала бе отложено обаче, за да се произнесе и комисията по европейските въпроси. Един от аргументите на вносителите е, че евродиректива налага промените. В становището на комисията по европейските въпроси обаче пише, че директива 24 на ЕС не се отнася за съдържанието на съобщената информация. Въпросът за достъпа на органите на реда до събраните данни е извън обхвата на европейското право и решаването му е в компетенцията на съответните институции, посочват депутатите. Редът за събиране и ползване на информацията обаче не трябва да нарушава чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека. Той гласи, че намесата на обществените органи в правата на лична неприкосновеност трябва да отговаря на изискванията за необходимост и съразмерност, да служи на определени, ясни и легитимни цели, пише още в становището на комисията.
Изскочи нова спънка за следенето в интернет
Тоест, и авторът смята, че ченгетата ще напъват до последно, че и след това, за да стигнат до нещо полузаконово. А законът за тях е само поредна /лесна за преодоляване/ спънка.
Не поне пречка, преграда, бариера - а само спънка. Подскочиш и си я минал.