:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,165
Активни 808
Страници 95
За един ден 1,302,066

7 милиарда евро са заложник на Закона за конфликт на интереси

Брюксел решава до края на месец май да отблокира ли програма ИСПА, но и еврофондовете са под въпрос
Оптимизмът на българските управници за пореден път се оказа безпочвен и Брюксел засега няма да размрази блокираните 143 млн. евро по програма ИСПА. Това става ясно от становище на Европейската комисия, съобщи БНТ. В него ЕК дори предупреждава, че може да се забавят и плащанията по европейските фондове за периода 2007-2013 г. Става дума за 7 млрд. евро, които са критично важни за страната ни в условията на кризата.

-------

Опитите на управляващото мнозинство да притъпи строгостта на Закона за конфликт на интереси и да отложи действието му се оказаха пореден препъникамък пред отварянето на еврофондовете за България. От позицията на ЕК се разбира, че Брюксел следи под лупа събитията в страната и очаква да види истинска битка с подкупите и шуробаджанащината, преди да отвори финансовите кранчета за България.

ЕК отлага за края на май решението за програма ИСПА, се посочва в писмото на Генерална дирекция "Регионално развитие". През последните седмици вицепремиерът Меглена Плугчиева и шефовете на пътната агенция уверяваха, че средствата за магистрала "Люлин" и техническата помощ за пътни проекти ще тръгнат до края на март. Сега се оказва, че ИСПА остава във фризера, тъй като България е забавила изискани от Брюксел сведения и е закъсняла с ремонта на Закона за конфликт на интереси.

Влизането в сила на закона, който трябва да парира използването на постове за уреждане на лични интереси, се забави с 3 месеца, тъй като депутатите се опитаха силно да смекчат предвидените в него отговорности и санкциите. "България загуби ценно време, а промените са незначителни", отчете вчера министърът по европейските въпроси Гергана Паси.

"Това е становище от дирекцията, ръководена от еврокомисар Данута Хюбнер. То няма характер на официално решение на ЕК", коментира за "Сега" вицепремиерът Меглена Плугчиева. Тя изтъкна, че миналата седмица е била на посещение в Брюксел и не е получила обезпокоителни сигнали. Плугчиева призна обаче, че не знае кога ще има официално решение по въпроса и не даде гаранции, че то ще е положително. "Не можем да се месим в работата на парламента, а сами виждате, че Законът за конфликт на интереси беше приет на 1 април", допълни тя.

На 4 февруари в Брюксел след среща с Плугчиева комисарят по регионално развитие Данута Хюбнер съобщи, че до края на март ИСПА милионите - основно за строежа на магистрала "Люлин", може да бъдат отблокирани при две условия - пълна проверка на декларациите за конфликт на интереси на ръководството на пътния фонд и ефективно прилагане на закона.

Сега Хюбнер посочва, че българските власти едва наскоро са предоставили всички изискани от ЕК документи. В писмото се изтъква също, че за парите по ИСПА може и да има компромис, но без ефективно прилагане на Закона за конфликт на интереси еврофондовете ще останат заключени.

Програмата ИСПА беше замразена преди повече от година заради корупционните скандали в бившия пътен фонд. От пътната агенция положиха доста усилия, за да демонстрират прозрачност при усвояване на средствата по програмата. Магистрала "Люлин" се сдоби с двама чуждестранни съветници, които да следят за строителството. Освен немеца Франк Вайндорф за изоставащия проект отговаря и нигериецът с българско гражданство Сирил Юджи, активист на ДПС. За пришпорване на работата и по-строг контрол по трасето на "Люлин" дори бяха монтирани видеокамери, които да следят денонощно строителството. Картина от заснетото в реално време има дори в Брюксел, похвалиха се от агенцията. Изглежда обаче, това не е достатъчно за ЕК.

Вчера министър Гергана Паси съобщи, че преди да вземе решение в края на май, Брюксел ще назначи още проверки и ще следи зорко как се прилага Законът за конфликт на интереси.
22
2922
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
06 Април 2009 02:04
Гълъбчетата на мира от ЕС така и не загряха, че на нашите дупетати такъв закон им не требе, защото НИКОГА НЕ ВЛИЗАТ В КОНФЛИКТ С ИНТЕРЕСИТЕ СИ!
06 Април 2009 07:20
Законът ВЕЧЕ дейстава. Предупреждават се директори на училища да уволняват близките си. Нали плужекът Плугчиева рече, че най-корумпирани са учители и лекари?
Пфу!
06 Април 2009 08:00
Шуробаджанащината е просмукала България от горе до долу.
Малката корупция не извинява голямата и обратно.
06 Април 2009 08:29
Сегашните ни депутати НЕ са заинтересовани да влиза в действие закона за конфликт на интереси.Остават им още три месеца, да ПОРАБОТЯТ за своето обогатяване…Тук всички са единодушни, независимо от кои партии са издигнати. НИЕ СМЕ ГИ ИЗБРАЛИ!...И с гласовете на тия, дето НЕ гласуваха!!..След близките избори ще видим какви ТИКВЕНИЦИ ще качим на главите си….
06 Април 2009 08:31
Няма страшно! Татянко 1 ще бръкне в касата и ще покрие дефицитите. Още от самото начало на кампанията по ремонт на злополучния закон за конфликт на интереси беше ясно как ще реагира ЕК на поправките. Сега радетелите за промени в него какво ли ще измислят като оправдание за наглостта и алчността си
06 Април 2009 08:44
Настъпват тежки дни за електоралната единица, подложена на изпитание за кого да даде гласа си, дали да го даде изобщо и има ли поначало някакъв смисъл да продължава да съучаства във възпроизводството на посткомунистическата система на управление.Нвкои критикуват Първанов за популизъм, но май той единствен е помислил, какво би се случило, ако електоралните единици не си харесат нищо от предлаганото им меню.Доброто е в скъсяването на пътят към ВНС.
06 Април 2009 08:52
Колко сме наивни това българите!
Просто станхме за мезе в медиите на останалите страни в ЕC и те започнаха да си правят упражнения по медиино въздействие с нас. Кефеха се как се връзваме!
Толкова се кефят, че взеха и те да си вярват, че в България мафията е по-страшна от Италианската, че корупцията в България е по-голяма от тази в Гърция, или от която и да е друга страна в ЕС и българите са най-лошата част от човечеството и трябва да се уморят с икономически средства- миролюбски.
Ако са останали още български медии, които са наистина български и милеят за българското и за това да не ставаме подлога на всеки чужденец, би трябвало да намерят противодействието на масираната антибългарска пропаганда изливаща се у нас.
06 Април 2009 08:55
Най-добре е да намерят противодействие срещу разни "атроденовчета"!

Редактирано от - Germanik на 06/4/2009 г/ 08:55:52

06 Април 2009 09:01
a trodden, вземи си смени ника на падналотмарс (да ме извинява форумеца със същия ник)
06 Април 2009 09:11
Троден изглежда много доволен , че и другаде има престъпност и корупция съизмерими с нашата. Дали щом е така всички трябва да тънем в блаженство и да си зараваме главите в пясъка.
06 Април 2009 09:13
Ако са останали още български медии, които са наистина български и милеят за българското и за това да не ставаме подлога на всеки чужденец, би трябвало да намерят противодействието на масираната антибългарска пропаганда изливаща се у нас.

Той и Станишеф ги ломотеше същите, а после омекна катоварен праз.
06 Април 2009 10:04
a trodden = Станишев? =

Редактирано от - Stupido на 06/4/2009 г/ 10:05:47

06 Април 2009 10:32
Законът за конфликт на интереси , е безупречен индикатор за криминалния характер на българския ни "демократичен" процес . През користното поведение на политическите субекти в държавата ни , той ще премачка дори и най-скромните надежди на хората , за живот в нормално Общество . Двадесет години , Господи , че и не се спират ...

06 Април 2009 12:43
Колко са тъпи и в същото време нагли някои от нас българите! Чак се съмнявам дали изобщо са българи!
Държавата ни стана за мезе в медиите на останалите страни в ЕC и те започнаха съвсем откровено да си пишат истината за нас. Да не говорим за шамарите които съвсем открито ни бият от самата Комисия! Спряха ни парите по всички програми, заради мушенгиите и най-вече заради наглостта на нашите "управници"! В очите им казват, че са разбойници и че прошка няма да има! Че Европа се умори от нас, т.е ОТ‌ ТЯХ! А у нас разни тъпи и нагли кратуни се кефят, че видите ли и другите не са цвете за мирисане! И другаде имало корупция, мошеничества и измами! Бах ти и оправданието!
[/b]
06 Април 2009 12:44
Толкова се кефят, че взеха и да си вярват, че в България мафията е по-малко страшна от Италианската, че корупцията в България не е по-голяма от тази в Гърция, или от която и да е друга страна в ЕС. Стигнаха дотам да плямпат, че някой бил казал, че "българите са най-лошата част от човечеството и трябва да се уморят с икономически средства"!? Не, нещастнико [/b]trodden, не българите са най-големите бандити на Европа! Такива са сегашните ни политици, които защитаваш, ***!

Редактирано от - sybil на 06/4/2009 г/ 17:48:22

06 Април 2009 13:59
Защо трябва да се чудим, че сме под наблюдение. Тъй нареченият Закон за конфликт на интереси го връщат, обръщат и прекрояват точно с цел да не се прилага. В настоящия му вид той по-скоро се отнася за конфликта на интереси между сините китове и океанските калмари отколкото за действителността у нас.
Конфликти има, виновни няма. Е, ако се докаже роднинска връзка между китовете и калмарите, тогава ето го законът, ние сме си свършили работата. Те затова сме им в очите и устата на хората от ЕК.
06 Април 2009 14:04

Ясно е, че закона за конфликт за интереси нищо няма да промени. То и сега си го има и действа, но какво от това? Проблемите след 1989-та година са много и тежки. Толкова тежки, че милиони българи не издържаха и избягаха от България. Сега като позабравиха как е, започнаха акъл да дават, а е ясно, че избягаха преди всичко по-слабите.
06 Април 2009 14:11
не българите са най-големите бандити на Европа! Такива са сегашните ни политици, които защитаваш, ***!
По-точно БСП/ДС и ДПС/ДС и по-малко С/ДС.

Редактирано от - sybil на 06/4/2009 г/ 17:48:56

06 Април 2009 14:38
Проблемите след 1989-та година са много и тежки.
А преди 1989 бяха леки и малко!? Никой не е бягал от България тогава, а който го е направил без разрешението на червените кхмери, отиваше на "лагер". Повечето не се връщаха и животът изглеждаше розо за останалите, вперили поглед в "развитото социалистическо общество". От това вперване, è на, склероза ги удари координатите, а "силните" времето объркаха, сега клецат и молят бетер циганин къде за съветници, къде за пари.
Няма нужда да се морите, сдайте властта, продайте бизнеса си! Не е казано всеки да успее! Като не можете, ще се намерят кадърни хора, ще ви сменят...
06 Април 2009 14:51
С поправките бандитите в парламента нагло се опитаха да върнат на активистите си сладката синекурия - кинти от бордовете на държавни дружества. Щяха да изгласуват скандалните поправки и текстове и на второ четене, ако не беше скръцването със зъби откъде Брюксел.
От декларациите пък, отпадна текста, че за неверни данни се носи наказателна отговорност. Сроковете за подаване на декларации бяха удължени, а беззъбата комисия за проверка на декларациите - разпертушинена.
Спомнете си както казва Големанов " Над мен - пу....небе!"
И ако англичаните твърдят, че гърбавия го изправя само гроба, тия ги оправя само въжето!
06 Април 2009 15:47
Pljokchiewa otnowo che dade golEmiq si dirnik na EU- to, che napishe oshte 30 -40 stranici statistika za progres i kakwo swetlo bydeshte wigda tq! I taka se oprawqt neshtata! Kakwo sme huknali da nedowolstwame...

Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 06/4/2009 г/ 17:46:49

06 Април 2009 21:28
Beagle:

Законът за конфликт на интереси , е безупречен индикатор за криминалния характер на българския ни "демократичен" процес .


Едва ли може да има по компактно синтезирано определение на това в какво превърнаха тоя закон БГ депутатите.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД