Междувременно броят на загиналите от най-силното земетресение продължава да расте и достигна 207 души, а повече от 100 ранени са в критично състояние, обяви италианският премиер Силвио Берлускони. Той заяви, че ще бъдат отпуснати 30 млн. евро за подпомагане на областта Абруцо. Над 7000 души участват в спасителните работи в района. Доброволци, пожарникари, представители на "Червен кръст" и на силите за сигурност продължават да пристигат в разрушените от трусовете зони. Жена на 98 години е била извадена жива от развалините 30 часа след труса, писаха местните медии. 48 часа след бедствието са били извадени над 150 оцелели.
Нови 3000 палатки бяха доставени в град Акуила за останалите без дом. В понеделник бяха осигурени 5000 места за спане в местни хотели и оцелели обществени сгради. Мнозина обаче предпочетоха да прекарат нощта в колите си, като сред тях бе и кметът на Акуила Масимо Чаленте.
ЕКСПЕРТЪТ
Районът на Акуила е силно сеизмично активен. Повечето от поразените от трусовете сгради там са от стария тип строителство, характерен за историческите централни части на градовете. Тези сгради са много уязвими при земетресения, те са строени дълго преди въвеждането на съвременните стандарти за защита при трусове, коментира пред "Сега" Джордж Соломос, изследовател от Европейската лаборатория за оценка на строителството. Тя е част от Института за защита и сигурност на гражданите към Обединения изследователски център на ЕС в Испра, Италия. Според него прогнозирането на земетресенията към този момент не е възможно. Ройтерс съобщи завчера, че италиански учен предупредил властите за очакван мощен трус в района на Акуила. Соломос е категоричен, че ефективната превенция за подобни бедствия се основава главно на адекватното проектиране, конструиране, строителство и поддръжка на гражданските обекти и съоръжения, както и укрепване на сградите, които нямат подходяща устойчивост срещу земетресения.