Северна Корея излиза от шестстранните преговори за спиране на ядрената си програма и обяви нейното възобновяване, предадоха агенциите. Така страната реагира на заявление на Съвета за сигурност (СС) на ООН, в което се осъжда нейният опит с балистична ракета на 5 април.
В контрадекларацията на Северна Корея, разпространена от външното й министерство, се казва, че Пхенян "ще развива силите си за ядрено сдържане" и ще възстанови излезлите от строя обекти в експерименталния център в Йонбьон. Именно там бе получен оръжейният плутоний, използван за създаването на малко ядрено устройство, тествано през есента на 2006 г. Пхенян също възнамерява да се върне към развитието на атомната енергетика и строителството на ядрени реактори, работещи с лека вода, които не може да се използват за получаването на плутоний за военни цели. Независими експерти обаче твърдят, че КНДР няма капацитета за такива реактори. Северна Корея "никога повече няма да бъде обвързана с каквото и да е споразумение на шестстранните преговори", закани се още Пхенян.
Съветът за сигурност на ООН прие въпросното заявление на открито заседание в понеделник. В него се казва, че изстрелването на севернокорейската ракета противоречи на резолюция 1718 на СС на ООН от 2006 г. В документа се говори и за възможността да се засилят санкциите срещу Северна Корея, като се разшири списъкът със стоки, забранени за внос в страната. Съветът поиска още от Пхенян да не изстрелва в бъдеще балистични ракети.
Шестстранните преговори се водят от 2003 г. с участието на Северна Корея, САЩ, Русия, Китай, Япония и Република Корея. Русия изрази съжаление от хода на Пхенян. ЕС и Япония го призоваха да се върне на преговорите. Китай се задоволи само с призив за сдържаност към всички засегнати страни.
В. "Ню Йорк таймс" съобщи междувременно, че САЩ и европейските им съюзници са готови да смекчат подхода си към иранската ядрена програма. Президентът Барак Обама обмисля да се откаже от досегашното искане Техеран незабавно да закрие ядрените си обекти, за да започне преговори със Запада по ядрената си програма. Предложението предвижда Иран да продължи обогатяването на урана до даден период. Предложението все още се обсъжда, но по време на европейската обиколка на Обама е било постигнато съгласие да се излезе с такава инициатива, твърди вестникът. Източник от Белия дом все пак уточни, че дългосрочната цел на САЩ е Иран да спре обогатяването на урана.
дългосрочната цел на САЩ е Иран да спре обогатяването на урана.
Дръжки !
Дългосрочната цел на САЩ е да разтурят чалмокрацията в Иран и да го превърнат в стратегически съюзник. Тогава нема да има никакъв проблем с обогатяването на каквото и да било.