:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,999
Активни 402
Страници 24,902
За един ден 1,302,066

С 10% повече студенти ще приемат университетите

Най-много се увеличават бройките за информационните и компютърните технологии
Мечтата на гимназистите да станат студенти вече е по-достижима отвсякога, след като местата за прием във висшите училища се увеличават с 10% спрямо миналата година. Приемът допълнително се улеснява и от признаването на матурите в 35 висши училища.



Наесен ще бъдат приети 66 839 първокурсници - с 6344 повече от 2008/2009 г., съобщи вчера Министерството на образованието и науката /МОН/. Най-вероятно доста места ще останат незаети, като се има предвид, че випускът, който завършва тази година, е 79 194 младежи.

Приемът е съобразен с пазара на труда и с броя на безработните висшисти, уточняват от министерството. Най-слаб в последните години е интересът към природните науки - химия, физика, математика. В същото време голям наплив има към специалности в областта на информационните и компютърните технологии. По тази причина местата за студенти по информатика и компютърни науки се увеличават с 25%, а за комуникационна и компютърна техника - с 10 на сто. С 18% се увеличават местата за докторанти.

Увеличаването на бройките за студенти в акредитираните университети е целенасочена политика на МОН в последните години. Според министър Даниел Вълчев така се създава реална конкуренция между вузовете, освен това се намалява интересът към незаконните колежи.

Със 700 места повече спрямо м.г. е заявил най-големият ВУЗ в страната - Софийският университет. Общият заявен прием е за 7339 бакалаври и магистри. Техническият университет ще приеме 3043 бакалаври и 780 магистри, което е със 155 студенти повече от настоящата академична година. УНСС отваря 3475 позиции за първокурсници. От тях местата за икономическите специалности са 2475, а право ще бъдат приети 150 първокурсници, в областта на администрацията и управлението ще се обучават 375 младежи, 50 кандидати ще бъдат класирани за социология. 150 студенти ще бъдат приети във филиала на УНСС в Хасково за дистанционно обучение.

С 440 места се увеличава приемът на бакалаври в Пловдивския университет. Кандидатите ще се борят за 3940 свободни места, което е с 11% повече спрямо миналогодишния прием. От висшето училище припомниха, че м.г. са изпълнили приема на 100% и не са останали незаети места. Медицинският университет в София пък е сред малкото държавни университети, които искат ръст на студентите с 20%. Най-големият медицински ВУЗ в страната очаква прием на 168 лекари, 100 стоматолози и 144 фармацевти.

За последната година няма новооткрити висши училища, припомнят от МОН. Открива се обаче факултет по здравни грижи към Медицинския университет в Плевен и факултет по фармация във варненския Медицински университет. Разрешение за разкриване на два нови факултета има и УНСС. Те са по приложна информатика и статистика и по управление и администрация. Тракийският университет в Стара Загора пък ще приема студенти в новия си Стопански факултет. Закриват се два колежа. Първият е Медицинският колеж в Благоевград, който досега бе в структурата на Медицинския университет в София. Закрит е и Българо-германският аграрен колеж към Тракийския университет - Стара Загора. Първоначалната бройка, заявена от вузовете, е надхвърляла 72 000, но на някои вузове е бил отказан прием. Такъв е случаят с колежа "Телематика" в Стара Загора, който има две отрицателни оценки, и е започнала процедура по закриването му. На университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас не се отпуска прием за професионалното направление "Здравни грижи", тъй като вузът няма акредитиран факултет.

коментар - на 9-а стр.
9
3071
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
18 Април 2009 00:24
Майтап, бе Уйли. Куцо и сакато ще става вишист, не иска да работи на клон, иска да работи на бюро.
18 Април 2009 02:54
............. и с компютър emacs .......
На всеки компютър по трима оператори на три смени ........... и дори на всеки компютър по три дублиращи компютъра, та да не стане грешка.......
Глупости .. работа няма, но трябва да се свърши...... Компютърните "науки" стигнаха до най-високата си точка. От тук нататък трябва нещо революционно !!! Останалото е симулиране на дейност и правене на пари, без реално да се произвежда нещо.
" Най ме е страх от амбициозни некадърници".......
18 Април 2009 04:58
За обучение и здраве българинът не жали пари.
Трябва да реорганизираме висшите си заведения максимално бързо, иначе рискуваме да се превърнем в посмесище за останалия свят...
18 Април 2009 09:27
Един стар опашат лаф от времената на бай Тоше:

България е на стадия на четирите КЮ-та:
КЮмур
КЮмбе,
КЮнец,
КЮмпютър
19 Април 2009 06:39
Aми що направо не продължават от гимназията за "вишо", то и без това секи у кочината е от професор нагоре по сичко.
( Масовата неграмотност очевидно не е пречка, я кви неграмотни журналя се навъдиха и мани правописа и граматиката ми не им се разбира какво искат да кажат; като на напушени. )

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

19 Април 2009 15:05
При тоталитарният режим Бай Тошо щеше да прави всички среднисти, сега в демократично- целите май са по- високи: Всеки българин вишист ;–)

19 Април 2009 15:47
hzb1001
[Златен][249]
19.4.2009 г. 06:39:19

Aми що направо не продължават от гимназията за "вишо", то и без това секи у кочината е от професор нагоре по сичко.

Там е работата, че има сериозен проблем с професорите и доцентите. Критериите са много високи, особено по специалности, като химия, физика, биология. С пенсионирането на поколението създадено през соца. се опразва голяма дупка. Това се дължи на лошото заплащане на науката и образованието. Малко хора искат да стват докторанти и от там да градят кариера.
20 Април 2009 22:04
Едно време, ме не приеха за судентче и държавата рухна тотално
24 Април 2009 02:43
*** t

Редактирано от - sybil на 24/4/2009 г/ 09:55:45

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД