От първи юни Ирландската република въвежда нови правила, които ще затруднят наемането на чужденци, съобщи радио "Дойче веле". Така например двойно се удължава срокът, през който местните работодатели трябва да търсят местен или европейски кандидат за вакантно място.
Медиите в Дъблин вече оповестили, че мерките ще важат и за българи и румънци, които засега имат ограничен достъп до ирландския трудов пазар. Радиото е поискало мнението на ръководителката на Службата по трудови и социални въпроси към българското посолство в Лондон, която следи и проблемите на сънародниците ни в Ейре. "Тези нови законодателни промени са насочени главно срещу гражданите на трети страни. Поради това ни се струва, че има противоречия, защото никъде изрично в тях не се подчертава, че се отнасят и за българските граждани", твърди Даряна Коцева.
По думите й българският посланик в Дъблин Емил Ялнъзов е повдигнал въпроса пред ирландското министерство на търговията, предприятията и заетостта. Той е получил обещанието, че до няколко дни ведомството ще излезе с официално заявление до каква степен тези промени засягат българските граждани. За 2008 г. ирландското правителство е издало само 22 разрешения на българи, твърди Коцева пред "Дойче веле".
По-опасен от ирландският протекционизъм , може да е само американския ... на теория ... и на практика ... Едно е неоспоримо - фактът , че ирландците са най-добрият и агресивен износител на качествена мърша. Ирландия е може би страната с най-голям дял на износ на мърша на глава от населението в света.
Сега като отрежат и конкуренцията на пазара на работна ръка и кризата отмина.