Ясенка Вайан, съпруга на френския консул Патрик Вайан, беше измамена от чейнджбюро на бул. "Патриарх Евтимий" 81 в София вчера. За 600 долара тя получила 700 лева, защото "такъв бил курсът". Използвана е измамата, за която "Сега" неотдавна писа - курс "купува" и "продава" са на пръв поглед много близки, но в действителност цифрата 1 е вмъкната след десетичната запетая. Курс "продава" е 1,925, а "купува" става 1,192, вместо 1,920. На пръв поглед, ако човек не внимава, разликата е само половин стотинка, но в действителност е над 80 стотинки на долар.
Ясенка Вайан обяснява, че когато влязла в чейнджбюрото на ъгъла на "Патриарха" и "Скобелев", тя поискала да й кажат курса и отговорът бил 1,92. Въпреки това тя получила за своите 600 долара 700 лева. Г-жа Вайан, която е хърватка по произход и говори добре български, енергично възразила и припомнила, че е попитала за курса. Отговорът бил: "Погледнете на таблото, вижте, какво пише." Г-жа Вайан подозира, че охранителят на чейнджбюрото е поставил 1 преди деветката на таблото, докато тя е била пред касата и с гръб към него.
Съпругата на дипломата твърди, че са й направили капан, тя обяснила коя е и поискала да й върнат парите. Касиерката казала, че не може да направи нищо без разрешение от шефа си. Телефоните, на които звънели, не отговаряли, докато момичето не сменило СИМ-картата на мобилния си телефон (г-жа Вайан смята, че това подсказва, че шефът се намира в чужбина). Момичето обяснило, че жената на френския консул настоява да си получи парите обратно. Тогава шефът предложил нов курс, различен от измамническия, но г-жа Вайан била непреклонна, че не иска да си сменя парите в това бюро.
Междувременно консулът пратил свой представител, който се легитимирал и настоял, че бюрото мами клиентите си. При следващия разговор било предложено госпожата да си получи парите обратно, като подпише някакъв документ. Тя отказала да подписва каквото и да било. Накрая, след 45 минути преговори, парите й били върнати, а бюрото беше заключено.
То няма име. Работещите в него отказват да кажат кой е собственик.
Десетки жалби за сарафски измами се получават всеки ден в полицията. Най-много са по морските курорти. Случаят с г-жа Вайан и с некоректното изписване на курсовете е буквално класически. Тези дни в редакцията на "Сега" се оплака и г-жа Малинка Петрова от София, на която в бюро на фирмата ЕВМ за 1000 долара били броени 1197 лева. Тя обаче не е имала шанса парите й да бъдат върнати.
Всеки търговец на валута може да посочи какъвто иска курс, защото пазарът е свободен, коментираха от МВР. Икономическа полиция няма механизъм, чрез който да санкционира измамните чейнджбюра, обясниха от СДВР. Полицаите могат да арестуват само уличните дилъри.
каре
Препоръки
От Главна данъчна дирекция вчера препоръчаха хората да гледат внимателно какви условия за обмяна са обявени на информационните табла на чейнджбюрата. Ако парите им не са сменени по обявения курс, те могат да поискат разваляне на сделката, преди да напуснат пункта. При някакви нередности трябва най-напред да потърсят собственика на бюрото по изписания върху таблото телефон, защото той може да разпореди разваляне на сделката. Ако това не стане, могат да се оплачат в териториалната данъчна дирекция.
От ГДД уточниха, че оплакванията от измамени и недоволни граждани били намалели, след като влезе в сила новата наредба за дейността на обменните бюра. Данъчните продължават проверките в цялата страна.
|
|