Този билборд просъществува кратко в софийската атмосфера. Мъжественият кмет на София, по това време в Москва, незабавно разпореди демонтажа му. |
Табла със скандалната социална реклама бяха поставени в града на 17 април. Поръчител е националистическото обединение "Свобода". Неговите членове смятат, че есесовците от украинската СС дивизия "Галичина" са национални герои, защото са се сражавали против болшевиките за независимостта на Украйна. Под граждански натиск львівският общински съвет разпореди съоръженията да бъдат демонтирани.
"Бяха такива едни лайтбоксове с надписи "Украинска дивизия "Галичина" и "Национално имане" - разказва Наливайченко. "Такава е позицията на това обществено обединение. Дали са им разрешение от общинския съвет. Поради това СБУ по никакъв начин не се е намесвала, тъй като Украйна не е нарушила международните си задължения", смята шефът на спецслужбата.
Според него емблемата на СС в съчетание с "Те защитаваха Украйна" предизвикала негативнен резонанс заради изопачаване от страна на руските журналисти на същността на посланието.
Дивизията СС "Галичина" (14. Waffen-Grenadier-Division der SS. Galizische) е сформирана на 26 април 1943 г. Нейни подразделения взимат участие в борбата против партизаните и потушаване на антифашистките въстания в няколко държави. През юни 1944 г. Съветската армия практически унищожава дивизията.
***
На 27 април австрийски съд даде на писателя Герд Хонзик петгодишна ефективна присъда за отричане на Холокоста и нацистка пропаганда, съобщи Ройтерс.
При произнасянето на присъдата съдията Стефан Апостол нарече 67-годишния Хонзик "един от идеологическите лидери" на европейските неонацисти. Писателят се самоопределя като социалдемократ, отхвърля всички обвинения и смята да обжалва. По думите му той никога не е отричал напълно съществуването на газовите камери в немските концентрационни лагери, но отхвърля произволните клишета, демонизиращи националсоциализма.
Обвиненията срещу Хонзик бяха повдигнати заради няколко негови книги и материали в редактираното от него списание Halt.
През 1992 Герд Хонзик е осъден на година и половина затвор по сходно обвинение заради книгата "Да оправдаем ли Хитлер?". Тогава Хонзик успява да напусне Австрия и се заселва в Испания, където отричането на Холокоста не е престъпен състав. Испания два пъти отказва да предаде Хонзик на Австрия, но през 2007 г. все пак го екстрадира, след като писателят е обявен за международно издирване.
***
"После" настоява пред всички отговорни европейски институции в разумни срокове да бъдат уеднаквени аршините по отношение употребата на нацистка символика. Вярно, че Украйна още не е европейска държава в брюкселски смисъл. Но в европейската отвсякъде постсъветска Прибалтика волно си честват всякакви фашистки дати, кипрейки се със съответната символика. Успоредно с нестихващата антисъветска истерия, рутенето на съветски паметници и пр.
Както спрямо карфиола и корнишона действат общоевропейски стандарти, тъй трябва да се постъпи и по идеологическите въпроси. В противен случай наш'то европейско общество не става и за чеп за брюкселско зеле.