Латвия смята, че Москва й дължи около 10 милиарда лати ($18.5 млрд.) за "съветската окупация" през периода 1950 -1990 г., съобщиха латвийски и руски медии. Те цитират данните от доклад на правителствената комисия, която трябва да установи загубите на страната, докато тя е била част от бившия СССР.
В доклада се казва, че целта на комисията е да определи метода и изчисляването на данните за БВП на Латвия, ако тя не беше включена в състава на Съветския съюз. В отчета има и потенциалните загуби през тези 40 години. Тя е сравнила показателите с тези на Финландия, Австрия и Дания и стигнала до извода, че ако не е била "окупацията", то Латвия е могла да получи допълнително суми по БВП за над 100 млрд. лати (185 млрд. долара). Според изводите на комисията само за околната среда съветската власт е нанесла ущърб на страната в размер на 365 млн. лати (около 678 млн. долара). Авторите на документа отбелязват, че съветският режим на територията на Латвия е имал демографски, социални, икономически и морално-психологически последствия. Те също така оценили загубите на държавата заради политическите репресии и ядрената авария в АЕЦ Чернобил през 1986 г. В документа се казва, че Латвия е похарчила 141 млн. лати ($280 млн.) през периода 1993 - 2007 г. за обезщетения в тези сфери.
Комисията за оценка на загубите от "комунистическия окупационен режим" в Латвия бе създадена през 2005 г. Тя трябва до 2010 г. да определи сумата, която републиката да поиска от Русия като правоприемница на СССР. Москва категорично отхвърля поставянето на въпроса по този начин и неведнъж заяви, че няма да признае факта на "окупация" на Латвия, тъй като обвиненията само по адрес на Русия не са обосновани.
ИСТОРИЯ
През 1940 г. Латвия заедно с Естония и Литва са окупирани от СССР според договора Молотов-Рибентроп с нацистка Германия. В трите балтийски страни се провеждат репресии и когато Хитлер напада Съветския съюз и нахлува в Прибалтика, на страната на немските войски се сражават и голям брой хора от тези три страни. След края на Втората световна война Естония, Литва и Латвия са отново завзети от СССР. В трите страни се разгръща мащабна партизанска съпротива срещу съветската власт. Движението на т.нар. "горски братя" продължава до средата на 50-те години, а на отделни места и след това. Латвия и другите две балтийски страни получават независимост след разпада на Съветския съюз през 1990 г. Оттогава техните отношения с Русия са напрегнати и постоянно избухват скандали с Москва. Трите балтийски страни не признават правата на руските малцинства в своите страни, като преди две години по време на демонтирането на паметник на съветските воини в Талин се стигна до сериозни сблъсъци и един загинал, на което Русия реагира крайно остро.